Niečo bližšie o pozitívnych účinkoch nášho slovenského pokladu :)
Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, prírodná konzerva, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka.
Pri príležitosti Svetového dňa mlieka sa pozrieme trochu bližšie na náš najslávnejší národný výrobok – slovenskú bryndzu. Má nespochybniteľne neprekonateľné vlastnosti, ktoré vznikajú v mliečnej zrazenine počas jej zrenia. A májová bryndza je predsa najväčšia lahôdka!
Proces zrenia na salaši a v bryndziarni spôsobí, že sa v nej doslova premnožia priateľské baktérie mliečneho kysnutia, takzvané probiotiká, ktorých blahodarné účinky na ľudský organizmus čoraz častejšie ospevujú vedci i lekári. V jednom grame bryndze sa nachádza asi miliarda týchto prospešných mikroorganizmov zastupujúca viac ako ich dvadsať druhov. Ak si uvedomíme, že probiotický jogurt či nápoj obsahuje len jeden-dva druhy živých mliečnych baktérií v množstve neporovnateľne nižšom, niet o čom diskutovať. Pravidelná konzumácia bryndze dokázateľne znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, a to aj napriek tomu, že má vysoký podiel tuku v sušine (45 až 48 percent). Pozitívne účinkuje pri prevencii rakoviny hrubého čreva, zažívacích problémoch, alergických ochoreniach, rednutí kostí, cukrovke, zvyšuje imunitu a dokonca znižuje krvný tlak.
Bryndza je aj z historického hľadiska jedným z mála potravinárskych výrobkov, ktorému možno bez váhania priradiť nefalšovaný slovenský pôvod. Podľa písomných záznamov Ján Vagač zriadil prvú živnostenskú bryndziareň v Detve už v roku 1787! Bryndza má teda nielen svoju obchodnú a výživovú hodnotu, ale aj historickú a kultúrnu hodnotu. Nás však teraz zaujímajú jej vlastnosti, pretože pred časom nespochybniteľné dôkazy jej pozitívneho vplyvu na ľudský organizmus priniesol aj medializovaný klinický test.
zdroj: Quark
a trochu som sa ti zamontovala do B17, dúfam, že sa nenaštveš:)