O Varecha.sk

Topinambur-niečo nové v našej kuchyni

mamka47 - bez fotkymamka47, 5. mája 2011

Zdravím všetkých nadšencov tejto sekcie. Človek sa tu dozvie veľa nového a hlavne užitočného. Zaujali ma sladké zemiaky-topinambury. Nakoľko mám staršieho otca-diabetika, veľmi pekne prosím niekoho, kto by za nejakú cenu + poštovné zaslal asi 1kg týchto topinambúr, aby som ich mohla zasadiť v záhradke a používať ako zdravú stravu pre chorého človeka. Prosím ozvite sa aj telefonicky-0908 665 121. Ďakujem.

@zareaguj


Diskusia k téme

hubata
No škoda už nemám záhradu, pestovala som ich dlhé roky, resp. samé a pestovali ..... Je to veľmi vďačná a pritom skromná rastlina, veľmi ľahko sa množí hľuzami, kvitne ako slnečnica. Len tie stonky sú tak tvrdé že ani v ohni nezhoria. Používala som ich ako plot. Skús na www.topinambur.sk určite ti nejaký záhradkár podaruje. Topinambur chutí ako reďkovka s maslovým chlebom, ale som ich podusila k mäsu, alebo s praženicou. Čo je ich nevýhodou že sa dosť zle čistia, lebo sú hrbaté. Myslím že aj tu niekto už topinambury ponúkal len si neviem spomenúť aký nick to bol. Ale tu sa ti určite niekto ozve.
hubata
Aha, bol to nick @jollyl. Aj na www.porada.sk sú skvelí, dobroprajní záhradkári ktorí ti istotne radi hľuzy podarujú, snáď sa ti uchytia aj keď je už dosť neskoro.
sovka62
@mamka47 , veď tie topinambury nemusia byť práve sadbové. Jednoducho si kúp v supermarkete tie, čo ponúkajú na konzum a zasaď. Ja to zelina a určite ti porastú, len si daj pozor, aby si im určila hranice, lebo ich budeš mať plnú záhradu a nebudeš sa ich vedieť zbaviť.
dorisa
Aj mne poslala @jollyl , už sú zasadené a už aj rašia. Obrat sa na ňu,a ešte mi nukala tento artikel aj iná varecháčka @vladkaku. Neviem nájsť,ale dobre sa pamatam, tak treba pozrieť ešte diskusie spatne dozadu, tiež sa o sladkých zemiakoch píše. Ak by si nezohnala, tak ja ti možem potom dat,ale neviem kedy narastu, nemám skusenosti. Dobre ti radí aj @sovka62.
enge149
aj ja ich pestujem,nič nové pre mňa,ale veľmi,veľmi zdravé z diétneho hľadiska hlavne v diabet.diéte znižujú hladinu inzulínu/nepíšeš kde bývaš,môžem tiež podarovať/najlepšie sa im darí na maštaľnom hnoji,jedia sa stále a nezamrznú,z 2 ks čo som tiež dostala už mám 200ks,ale pri rýľovaní mi ich vykopali,sú všade ako píšu"Varecháčky"potom sa ich nezbavíš,ale mne to nevadí,dôležité je,že sú zdravé,aj včera som ich mala v šaláte aj na chlebe ako reďkovku/môžem napísať aj špeciál čaj na DiabetesDM/..toto je naozaj"zázrak"cenné látky zo záhradky..
vlnovkaa
Ahojky, ja by som velmi potrebovala par topinambur na zasadenie, synovček nemoze jest skoro nic a zistili sme ze topinambury moze. Tak to cheme skusit pestovat. Nade sa nejaky darca, poslem postovne. :)