Rôzne

Rituály.

stefanm - fotkastefanm, 29. júla 2010

Pri varení máme všetci nejké zvyky.Na varenie zemiakov používame vždy ten istý hrniec,na krájanie mäsa ten istý nôž a podobne.Ale v kuchyni sa dejú aj iné veci.Robíme činnosti,ktoré si ani neuvedomujeme.A to sú už takzvane „rituály“.Ja napríklad keď varím „nedeľnú“ polievku a do vývaru pridávam očistenú nakrájanú koreňovú zeleninu,tak z tej vody,kde je pripravená,stále trochu odpijem.Neviem prečo.Ale bez toho by to nebolo ono.Alebo keď idem krájať mäso stále si predtým brúsim nôž a chodím pri tom po celom byte.Alebo,keď niečo krájam a kúsok mi spadne na zem,tak ho ofúkam a pokiaľ to je len trošku možné,tak to zjem.(minule som robil lečo s klobásou a ten prvý kúsok z klobásky čo som odkrojil ostal na lopáriku a cela klobáska mi spadla na zem.Čo myslíte,čo som urobil?Dodržal som svoj „rituál“ a urobil som lečo s vajcom!!Keď som prestal fajčiť,pribral som za mesiac asi sedem kg.Povedali,že mi chýba pohyb.Tak som sa začal pohybovať aj pri varení.Keď som čistil zemiaky tak som si ten košíček so zemiakmi dal na balkón a po každý zemiak som putoval na trase – kuchyňa,predsieň,obývačka,balkón a späť.Najmenej 25x,lebo vtedy s nami bývali ešte deti.Niekto keď dá do rúry piecť koláč tak urobí pred rúrou rukou krížik a podobne.Skúste porozmýšľať čo robíte vy a nehanbite sa a napíšte.Uvidíte.Pobavíme sa!(už sa teším aké „bosorácke“ rituály ma „jezibabka1)

@zareaguj


Diskusia k téme

sandratamer
No aj môj otec keď brúsi nože, tak s nimi chodí po celom byte :-))
No a ja, neviem či je to rituál, ale vždy umývam riady aj dlážku až keď komplet dovarím. Neodmývam, neodzametám. Je to taká obsesia, asi mám pocit, že ak naruším ten môj chod upratovaním, niečo sa mi na sporáku alebo v peci pokazí :-)
wevewe
no ja sa tiez prechadzam-chodim pozerat co nove na Vareche ;-)
furdica
ja tieš rada brusim nože mala som psa čuvača a vtedy som chovala vela hydiny a často som zabijala .Tak ked som brusila nož ta naša Bona si to dala do hromady a vedela že ide zabijačka a jej sa tiež niečo ujde tak od radosti vyskakovala asi meter do vyšky až sme ju videli v okne bola to zábava ked sme sa chceli pobavit tak som začala brusit Viete si predstavit toho chlpača ako mu nadskakovali uši? A ako sa jej obuvali gamby ako sa smiala? To bola zabava
frezia68
@stefanm :dobrá téma.Ja musím po každých raňajkách s malou metličkou pozametať okolo linky.V kuchyni máme len malý koberec a to pod stolom,aby nám nebola zima na nohy a na tmavšej dlážke vidieť aj malé smeti.A tieto ak nie metličkou,tak zbieram priebežne,lebo mi vadí každá smietka.A ak mi spadne napr.zrno čierného korenia,či šošovica,hľadám až kým nenajdem na zemi a to už bolo aj kolenačky.....je to "choroba"?
1x rela
sjuz
super téma :) - ja zasa stále všetko utieram aj počas varenia - napr. keď mi prská z hrnca na varnú platňu, už utieram, tak isto aj zem - aj niekoľko krát počas varenia ju zotriem mokrou handrou... frezia - takto chorá som aj ja:)) , tiež to zrnko hľadám aj na kolenách, kým ho nenájdem. Stále napr. leštím úchytky na kuch. linke a mikrovlnku zvonku...vadí aj jediná packa od ruky či prsta...je vysoko lesklá, a všetko tam vidno. A neznášam, keď chce niekto iný variť v "mojej" kuchyni....:), a keď vyložia umývačku tak, že neviem nič nájsť....a ešte je toho viac...:))
dobizu
...ten krížik pred pecou som zdedila aj ja po svojej prastarej mame (tá pekávala chlieb ešte vonku v peci - celá dedina sa naň schádzala a tie podymníky...!!!) - takže keď vkladám do rúry plech, vždy sa prežehnám a poviem "Pane Bože pomáhajže, Pane Ježišu Kriste" - a ono to funguje. Keď som na to zabudla, koláč nenarástol, odvtedy nezabúdam... A ešte mám zvyk - pravidelne umývať riady, všetko utierať a hneď odpratávať, aby sa mi nekopili... A keď zdobím tortu, nikto nesmie vyrušovať, vtedy sa zatváram do kuchyne sama... - lebo keď mi niekto pozerá na ruky, nedokážem sa sústrediť a robím krivé ornamenty :-)... A ešte pridávam jeden rituál mojej maminky, ona keď mieša, má trochu - tak chutne - povyplazený jazyk, a akoby si ním pomáhala - to zdedil brat :-) A jeden rituál mám fazuľový - keď sme boli malí, maminka nám pri varení fazuľovej polievky vždy vybrala na malý tanierik mäkkú fazuľu, trochu ju posolila a my sme ju chodili s bratom vyďobkávať - zostalo mi to doteraz :-)
janger
V mnohych vasich ritualoch sa spoznavam aj ja. Pri vareni priebezne po sebe upratujem, aby mi nezostaval ""bordel"". Vsetky riady musia byt ulozene na svojom mieste. Po navareni beham s metlou (alebo este aj pocas varenia). Budem si musiet osvojit aj tu modlitbicku, co pouziva dobizu, snad sa mi bude potom vzdy darit pri tom peceni. @dobizu , nemas receptik na ten chlieb, co pekavala tvoja prastara mama? Urcite bol vyborny. A co su to podymniky? Aj som googlovala, ale nic..;-).
1x sracz
janadelfi
No, ja keď čistím zeleninku a zemiaky, vždy musím zjesť aj petržlen a zemiaky aspoň zo dva surové.... Keď som bola malá, chodila som s babičkou do záhrady a tam som vždy zjedla nezrelý egreš, ribízel a zelené paradajky..... vykutrala som si zemiaky a mrkvu a čo bolo, otrela o tepláky, čo išlo ošúpala a zjedla - takže to mám z detstva. Inak podobne ako @wevewe odbieham na Varechu..... :-)
janadelfi
Pre @janger : Aj pečenie chleba bol vlastne obradom, ktorý sa v každej domácnosti striktne zachovával. Práve pečenie chleba z “novej“ múky korenšpodovalo s názvom podujatia “Oslava nového chleba”, ktoré bolo súčasťou celodenného podujatia rovnomenného názvu. V starostlivo zachovávanom “Dražovskom domčeku”, v jeho zvláštnej a v minulom roku zrekonštruovanej peci sa počas dňa autenticky piekli osúchy, ktoré sa inde na Slovensku volajú podymníky, poplameníky, lepene. Boli posypané rascou, hrubou soľou a niektoré aj dochutené cesnakom.
janger
@janadelfi , dakujem ti za krasne a poucne vysvetlenie! Predpokladam, ze ten Drazovsky domcek je v dedine Drazovce? Je tam teraz nejake muzeum?
sovka62
Keď začnem čistiť, zeleninu, zemiaky, krájať mäso, rozbíjať vajcia a pod. pripravím si na linku prázdnu igelitku a do nej čístím a vkladám všetko odpad. Nevyhodím ju skôr, kým som si nie istá, že už nič viac potrebovať nebudem. A to už potom ide rovno do kontajnera, nie do odpadkového koša. Akosi by mi vadilo mať taký, zväčša mokrý, odpad v koši, aj keď ten je, samozrejme tiež vyložený igelitom.
babidka
ja mam jeden /podla manzela/ cudny zvyk- ked robim nieco z cesta na drevenej "table" /drevena doska na valkanie / tak ju neumyvam ale iba oskrabem nozikom a potom ju postavim bokom do drezu a hranou noza poriadne pobucham po doske aby oskrabane cesto spadlo .Narobi to dost rachotu a vsetci sa vraj prestrasia :-))) Ale robievala to tak moja babka aj mamka a robieva to aj moja sestra ....:-) Moja tabla sice nesplna kriteria absolutnej cistoty , lebo nie je vydrhnuta do "nova" , ale mne to nevadi a mam pocit , ze cesto sa mi na nej robi takto najlepsie . Dcery uz pouzivaju folie a nie tablu , takze tradicia sa nezachova :-)))))))))Minule som tablu dobre vydrhla parnym cisticom . Cesto na pirohy sa mi nevydarilo , trhalo sa , pirohy sa rozvarili ....este stastie , ze sa tabla tak zaspinila , ze je naspat "spravne zababrana " a odvtedy je zasa vsetko v poriadku :-)
dobizu
Milá @janger , žiaľ, recept na ten chlebík od babky nemám, ale spýtam sa starej mamy (jej dcéry), pamätám si len, že večer pred pečením miesila cesto na chlebík v drevenom koryte a ráno, zavčasu, keď sme prišli, už boli pecníky v pletených ošatkách, kysli a čakali na pečenie. Dedko jej vždy asistoval, chlebík vyklopili na drevený lopár, dali naň krížik, potreli jedľovou vetvičkou namočenou vo vode a šup do pece... Podymník bol z toho istého cesta, len vyvaľkaný na tenšiu placku a po upečení ho babička potrela domácim maslom a posolila a jedol sa s kyslou smotanou a zapíjal mliekom - jednoducho fantázia... a ešte si pamätám, že my deti sme potom roznášali podľa babkiných pokynov chlebíky a podymníky po dedine, kto si objednal - toto pekávala na Vianoce a Veľkú noc...
dobizu
teraz som si uvedomila, že ja mám ešte jeden kulinársky zvyk - ja sa počas varenia či pečenia s mojím jedlom rozprávam - normálne oslovím koláč (no čo, pečieš sa mi? tak čo porábaš? rastieš-rastieš? ... a podobne), alebo keď sa mi nechce zvariť voda alebo polievka, zvyknem jej povedať - čo je v tebe žaba zakliata?... minule prišiel brat, že s kým sa to rozprávam... :-)
janger
@janadelfi , dakujem ti za link na Maticu. Precitala som si to. Je to pekne, ze sa nezabuda na stare zvyky a tradicie. Normalne si tu vonu chleba viem predstavit! @dobizu , ake su mile tie spomienky na ""volakedy"". Na tie stare, jednoduche, vyborne jedla. Krizik na chlebik davala aj moja babka (aj na ten z obchodu), pred tym, ako sa odrezal prvy krajec....Pozdravujem vas!
alexdidi
Mojím zvykom je presne ako@sovka , všetok odpad do igelitky a potom vonku do bedne...a počas varenia musím všetko umývať...a nutne mi musí hrať rádio...a keď pečiem, chcem byť sama, aby som sa nepomýlila...
sandratamer
Aj ja by som chcela byť pri varení sama. Ale... Malý sa vždy zaprie o kuchynskú linku a tvrdohlavo ma odtláča, kým sa mu to nepodarí a mne nevytečú všetky nervičky :-))
evanaaa
Podobne som na tom aj ja - priebežné umývanie riadu, sporáka, zeme, odpad do igelitky, tie vynáša manžel aj niekoľkokrát denne, je to asi jeho " koníček", mám hrniec, vlastne dva na zemiaky, jeden, keď varím menej, druhý ak varím viac, na ryžu ďalší, aj nože mám rozdelené. A mám zvyk, vždy v nedeľu presypať ryžu alebo zemiaky do jedného, na to určeného kastróla, ktorý potom dávam do chladničky.A lebo ajm iné jedlo, varené v panvici a pod. A v nedeľu varím aj na pondelok aby bolo, takže, pondelky sú voľné. A ešte - možnom sa vám to bude zdať divné, keď robím rzžu, preberám ju ( nie po jednom zrnku) a sypem do sitka, ktoré mám na kolenách a to je v miske, aby som ju tak lepšie preplákla aspoň 4 -5 krát od škrobu. A ten chlebík, aj moja mama pred krájaním vždy prežehnala. To všetko sú drobnôstky ktoré nás charakterizujú.
kuchticka
tie rituali su zrejme vo vsetkych kuchyniach. podobne ako @frezia - zobizbieram kazdy kusicok co mo spadne v kuchini na zem, klaknem a hladam kazde zrnko sosovice kym to nenajdem a podobne ako sjuz, utieram kazdu kvapocku okolo hrncov ked pri vareni prska para von. neznasam to a stale mam po ruke handricku na utieranie. Podobne ako @sovka - odpracem vsetok zeleny odpad zo stola az som hotova, len s tym rozdielom, ze vsetko cistim a okrajujem na jednu novinovu stranku bez farebnych obrazkov, lebo to ide do kompostu, ktory potom pouzijem na zahradu.
jezibabka1
ja to mám jednoduché, urobím čáry-máry a všetko mám hotové :))) no a teraz vážne, možno je to úchylka, ale ja začínam variť veľmi skoro, lebo musím mať obed na 12tu, takže niekedy je to už aj na 10tu:) pred varením si nabrúsim nože, počas varenia priebežne umývam riad, aby sa mi nenakopil, ak niečo obaľujem, tak používam vidličky, lebo nemám rada zalepené prsty, aj pozametám, keď si niečo namrvím, zeleninu čistím najradšej na novinový papier (ale nebežím s ním hneď do kontajmera:) musí mi hrať rádio a nikto sa mi mesmie motať po kuchyni (ale to aj pri upratovaní vyhadzujem rodinku z bytu :), síce je to teraz zložitejšie, lebo drobec mi silou mocou chce pomáhať, tak mi čistí aspoň zeleninu a sem tam niečo pomieša, alebo obaľuje rezne a tak (kuchyňa potom aj tak vyzerá, ale aspoň sa niečo priučí :)
janazjarku
Milí moji všetci ! Pobavila som sa pri čítaní rôznych rituálov pred varením a veru až teraz som sa zamyslela čo stváram ja :-) Nuž najprv si v hlave robím plán /profesionálna deformácia, lebo som robila 20 rokov ekonomické plány v práci :-D/ plán obsahuje suroviny, hrnce a "pomocníkov" v domácnosti. Ako prvé rozložím na sporák hrnce a po drese misky kde ukladám nakrájané suroviny /jasné mám špeci misku na cibuľu..zeleninu/ , keď je všetko nakrájané tak podľa plánovaného receptu varím. No a trpím jednou deformáciou :-) jedlo neochutnávam počas varenia, ale oňuchávam !! Podľa vôni viem pridať koreniny /teda stane sa , že sa celkom netrafím/ :-D a potom s napätím čakám či še podarilo :-) Túto teóriu som vymyslela zrejme v časoch detstva, keď nás naša mamka usadila k stolu, že ona už jesť nebude, lebo je plná od ochutnávania..tak a ja som chcela sedávať s rodinou pri stole vyhladnutá !! @sandratamer presne tak ako tebe sa mi môj starší syn stále motal za chrbtom a keď sa mu nedarilo ma odtlačiť tak mi aspoň stískal nohy, asi sa mi chcel stále pozerať do očí :-)
wevewe
@janazjarku to je napad! neochutnavat, len ovoniavat. to sa stava aj mne-navarim, ale uz nejem :-( skusim len onuchat ;-)
stefanm
...nooo...všetko možne vyvádzame v kuchyni len aby bolo všetko dobré.Ale aj nemožné! - janadelfi - toho je príkladom.Zje surový zemiak!!!Ja som mal skladníka (Ondrej) a on bol aj v ruskom zajatí.A stále hovoril : "...šicko surove še da žesc ľen bandurky ňe"!!!Ale on si rád vymýšľal!!!...Takže keď to zhrniem , všetci máme radi pri práci čisto,odpad "separujeme", ochutnávame , ovoniavame a "odkopujeme" od seba deti :) . No a jezibabke1 musí hrať rádio aby stihla navariť obed na 12-tu :) .Zase sme sa o nás dozvedeli niečo nové."Úprimnosť zbližuje".Tak varme,pečme,improvizujme a informujme sa o tom.
hannah22
tiež mám svoje rituály, pečiem pri CD-čkach - najradšej country, tiež ovoniavam ale aj ochutnávam a potom už radšej nejem a zemiak sa dá zjesť a surový je dobrý na žalúdok a jeho vredy/overené a vyskúšané/, rozprávam sa surovinami /vnučky sa smejú že ich presviedčam aby lepšie chutili/ a snažím sa nezabudnúť jedlo prežehnať a tiež som rada v kuchyni sama , rada som sa dočítala že som podobná ako ostatný a to ma hreje na srdiečku, vďaka Vám všetkým ... :))
hera
aj mam presne take "ritualy" ako vy aj CDcka pocuvam ale ja si s nimi aj spievam ( a dost nahlas- ale tu to nikomu nevadi) a vtedy som najstastnejsia a robota mi ide pekne od ruky.
celka
To ale je legrace, já jsem si myslela, že jen já separuji odpad ( do kompostu, do popelnice co by se mohlo hned kazit ), že si sama
se sebou při vaření nahlas mluvím, že mám zvlášť hrnec na brambory,
na rýži, na pudink, na jíšku, talíře na obalování řízků (takové staré
silné po mamince ). Dcera se mě ptala: mami proč máš tolik
vařech ? jednu mám na míchání smažené cibulky a zeleniny, 2-3
na míchání masa, 1 na míchání vaječiny, asi tři na sladké moučníky
a nové vařechy si vždy kupuji na michání marmelád a sirupů.
Taky jsem cela nadýchaná výparů a najezena ochutnáváním,
že sice objed jím, ale nikdy mi nechutná tak jako někde, kde nevařím já. A ještě Vám řeknu jeden rituál, o kterém jsem tady
nečetla. Pořád mám pocit, když dělám s jídlem, že nemám dost čisté ruce a po každém úkonu si je umývám. Buď si je jen oplachuji
u dřezu a utírám se do utěrky nebo když dělám s masem, tak pořád odbíhám do koupelny. Dopadá to tak, že ještě před mytím
nádobí mám 3 mokré utěrky a minimálně 1 ručník. Potom to dopadá tak, že chci mít oběd ve 13 hod. a hotový je nejdříve
ve 13,30 a ještě mám dost nalítaných metrů.
jody
Tak presne! Tie umyté ruky, to je úchylka aj u mňa. Rozbijem jedno vajce - umyť ruky, druhé vajce, umyť ruky, zahodiť škrupiny - umyť ruky. Pri ostatnom to nie je také časté, ale aj tak. Aj ja mám "špeciálne" hrnce a varechy a taniere a škrabku a nože a separovaný odpad. No nie je to perfektné akí sme všetci rovnako super úchylní? :-)))
tinca
No ja mám z vás z každého trošku, tiež robím plán a všetko vopred nachystám ako @janazjarku , tiež všetko do igelitky ako @sovka , ale po každom kroku všetko umývam a upratujem,možno je to tým, že mám malú kuchyňu,alebo preto lebo mi to mamina vždy vtlkala do hlavy. No a ten hlavný rituál prelievanie do menších a ešte menších hrncov, vždy po odjedení. Ale toho sa už asi nezbavíme.
alexdidi
moja už asi závislosť je prelievať všetko do misiek s vrchnákmi na odkladanie...už ich mám neúrekom...
babi
mám pocit ako by som všetky príspevky písala ja, lebo robím všetko čo je tu napísané.
Začala sa to rituálmi, ale já mám pocit, že to čo sa tu píšeje je skôr o zabehnutých zvykoch. Čo je vlastne rituál a čo je zvyk? V slovníku som našla, že rituál je "obradový predpis".
dobizu
...pridávam sa k umývačom rúk a prelievačom do misiek a dóz s vrchnákmi... :-)
sovka62
Že si v jednom kuse umývam ruky, to ma ani nenapadlo napísať. A keďže priebežne umývam aj riad, po príprave obeda si môžem kožu z rúk stiahnuť ako rukavicu (teda skoro) a veru nie je žiadny krém, ktorý by to dal celkom do poriadku.
babi
@ sovka62 ak ti môžem poradiť, kúp si v drogérii ,alebo v lekárni VAZELINU od firm. Vitar , je to také bielo zelené balenie. Vyskúšaj ,mne to pomáha. Dokonca je výborná aj na nohy
bozulka
Musela som sa pousmiať pri čítaní príspevkov.Každá/ý máme pri práci v kuchyni niečo ,čo si vôbec neuvedomujeme a robíme automaticky.Ja tiež pri prvom záreze do chlebíka urobím krížik-automaticky.Chlebík nikdy neotočím odkrojenou časťou ku dverám alebo k oknu,to preto aby nám neodišiel dverami alebo oknom preč a vždy sme ho mali dostatok.To mi hovorievala moja maminka keď som ako dieťa chlebík otočila zle.Je veľa toho čo robím,už tu bolo popísané dosť,ale na čo som priam chorá je hoci jediné smietko na zemi.Môj muž sa vždy čuduje tomu,že skoro nevidím,ale makové zrnko na zemi mi neujde.Jediné čo som nikdy nerobila ale pyšná na to niesom-pribežne som riad neumývala.Teraz je to jednoduché...nahádžem do umyvačky a je to.
dobizu
Ešte mi napadlo, že nikdy nedávam nôž hore čepeľou, aj keď sa tak sám otočí, vždy ho prevrátim - vraj to privoláva psotu - tak nám to hovorila babka, stará mama i maminka :-) A ešte nám vraveli, že nemáme jesť horúce pečené potraviny - buchty, chlieb, kysnuté, že máme počkať, kým to vychladne, lebo vraj dostaneme "čemer" - dodnes som nezisťovala, čo to je, ale ako dieťa som sa toho bála!!! :-) Ale podľa mňa to vraveli preto, že teplé viac chutia a viac by sme zjedli :-) a ostatným by neostalo!!!
sandratamer
Ty nevieš, čo je čemer? :-)))))))))))))
Ale nie vážne. Naozaj to nepoznáš? A čo ostatní varecháči? Fakt ma to zaujíma...
jody
Čemer? Nie je to niečo ako, na plnú hubu povedané, prežranie sa? :-)
sandratamer
No, tak všelijako zaobaleno. Akurát že sa ti hrče nerobia za ušami, ale na zápästí a to sa potom rozotiera a masíruje a neviem čo všetko. V niektorých rodinách spôsob odstránenia čemeru dotiahli priam do dokonalosti (trasenie ruky po vymasírovaní, pitie minerálky a tak ďalej :-)))) (to ďalej sa sem už nehodí :-))
dobizu
Ahááááááá!!! No hrôza, radšej vždy počkám, kým pečivo vychladne, ešte čemer mi tak chýba ku šťastiu, božechráň!!!!!!!!!!
:-)))))))))))))))))))))))))))))
A ešte mi napadlo, že u nás sa traduje zvyk - najmä pri pečení - prvý kúsok koštuje kuchárka, aj z koláča, keď sa krájajú rezy, tak ten prvý kúsok je kuchárkin, pri drobnom pečive, hneď ako vyberieme prvý plech z rúry, jeden kúsok zoberieme, prelomíme, necháme trochu vychladnúť a okúsime, či je všetko O.K. (tu si asi bude dobré dať pozor na ten čemer!!!!!! čo????)... neviem, prečo sa to tak zaužíva, asi sa stravníci báli, či ich neotrávi :-)))))
1x martau
bozulka
Čemer dostaneš ani nie tak s prejedenia ako keď niečo zješ s veľkou chuťou a máš ťažobu.Ja som na to použila tabletku alebo kvapky na trávenie keď sa mi niečo také stalo.Čemer sa tvoril na ruke od zápästia na úrovni palca asi do polovice predlaktia To sa urobili hrčky a tie sa museli rozotrierať naslineným palcom až hrčky zmyzli.Bolo to veľmi bolestivé ale účinné.
janadelfi
Čemer je @sandratamer , na novú debatu.... Mala som ho včera. Zjedla som z chuti @bo žulkynu kulajdu a bolo to. Manžel povedal, že keď som ju varila už vedel, že mi bude zle..... vraj som sa tak čudne pozerala do hrnca.... Ale bola výborná a zjedla (prepáčte za výraz ja som ju zožrala) som ju naozaj z veľkou chuťou....
Takže rozotieram hrčky a manžel mi chytá body na rukách, potom ich máčam do studenej vody..... a ak nie, tak celú noc trpím a chodím po dome a je mi zle. FUJ čemer. Ale polievka bola supéééér.