Už som z toho načistné čisto magor. Odkedy si pamätám, medovníky boli chrumkavé a piekli sa hlavne (u nás len) na Vianoce. Také pečiem doteraz. Perníky sa piekli a kupovali počas celého roka, buď kúsky, alebo upečené na plechu v jednom kuse. Ak si spomeniete na výrobky Pečivárne Sereď na nápisy na baleniach" Perníky s bielou polevou, Perníky s rumovou príchuťou (mimochodom, kam sa podeli? Milovala som jedny aj druhé). Mäkké a teda nie medovníky, ale perníky.
Odkedy som na Vareche, sledujem recepty na medovníky, hľadám niečo nové, okrem mojich dvoch osvedčených receptov. A to je práve dôvod mojich pochybností. Sú všetky tie medovníčky (zaručene mäkké, hneď mäkké, stále mäkké) medovníky alebo perníky? Prelistovala som kuchárske knihy, aj staré. Zdá sa, že za medovníky sú označené tie, do ktorých sa nepridáva žiadny tuk, perníky sú rad radom s tukom. Ale našla som aj recept na medovníky, kde to tak nebolo. Tak teda podľa čoho tie rôzne názvy? Hádam sa tu nájde odborník(čka), čo to objasní.
Vopred ďakujem
toť môj názor
Ja mám starú knihu o mede a jeho využítí a tam sú aj recepty,no pri jednom sa použije názov perník a pri druhom medovník.Tiež som porovnavala ,ale sú tam malé rozdiely.Nikde som menašla nejaké vysvetlenie.
Je tam rcp.na Jemné perníčky a tam ide 200 g medu a druhý je Medové štvorce a tam ide 150 g medu.
Mne to s toho vychádza ako som písala v úvode.
Myslím,že aj minulý rok bola taká diskusia,asi nik na to nedal adekvatnú odpoved.
www.google.sk/search?q=medovn%C3%ADk&client=firef...
www.google.sk/search?q=pern%C3%ADk&client=firefox...
@rulik , ja mám dva naozaj staré recepty, oba pod názvom medovníky, ani v jednom nie je tuk.
Perníkového korenia sa držať nedá. Do medovníkov síce nejde zmes (aj keď do jedného z mojich receptov áno), ale idú tam zložky tej koreninovej zmesi. Asi sa budem držať toho medu. S medom medovník, bez medu perník.
www.i-potraviny.sk/medovnik-vs-pernik-maly-zmatok-v-znamyc...
Většina z nás se domnívá, že mezi medovníkem a perníkem není rozdíl. Ale nenechte se zmást, není to jedno a totéž. V medovníku nikdy nesmí chybět med, který se většinou používá jako jediné sladidlo. Při přípravě perníku se používá cukr i med, někdy jenom samotný cukr a také koření.
Toto je z reci, ktore sa tradovali a moje skusenosti aj recept som "zdedila" a vraj pouziva techniku dost vernu originalu a cesto mi stoji v chladnicke ozaj niekedy aj rok.
Podla roznych "pamatnikov" /moja starka sa dozila 100 rokov/ - Perniky ci Medovníky vraj patria k najstaršiemu pečivu.
V tej historickej sa spomina o perniku, ze prisli k nam z Nemecka a najznamejsim je Norimbersky. K nam sa dostal podla zmienok pamatnikov z ceských krajin niekde zaciatkom 14 storocia spomina sa Turnov a Pardubice.
PERNIK sa nazyval sa podla korenia v medovom ceste, bol povazovaný aj za liek pri tazkostiach zaludocnych a crevnych.
Prve perniky sa vytlacali do foriem, dnes pouzivame rozne vykrajovatka.
Cesto sa miesilo zmesou psenicnej a raznej muky, mlieka, vajec, karamelizovaného cukru, medu a korenin ako skorica a zazvor, ale v starych receptoch pouzivali mnozsto korenin, aj preto si pernikari recepturu velmi strazili!
Asi aj preto je original Pardubicky dodnes chraneny tak ako receptura na Coca-Cola.
Cesto pernika sa nechalo odlezat v chlade, aby dozrelo a toto sa mohlo drzat od par mesiacov do niekolkych rokov, cim samozrejme uzasne stvrdlo, pretoze obsahovalo iba kvalitny MED. Pri dalsom mieseni sa muselo s nim pracovat aj sekacmi a veru boli potrebne dobre silne ruky. U nas to robievali chlapi kym sa cesto dostalo do formy valkania, nastastie dnes sa da pouzit robot.
Tesne pred pecenim sa sa pridaju vonave prisady a koreniny
/dnes si to ulahcujeme pernikovym korenim v sacku :) a kypriacimi praskami a dnes uz malokto pouziva originalnu Salajku/.
Pernicky po upeceni mozeme ozdobovat bielkovou polevou.
Az neskor sa akoby pribuznym perniku sa stal aj Medovnik, ktory sa vsak pecie z medovníkových platov a je spojeny kremom.
Parti k nim aj starodavna medova torta " Marlenka" ktora vraj pochadza originalne z Arménska.
=====
Dlho som si myslela, ze nazov tvrdych pernickov balenych v celofane a predavanych na trhoch bol preto, ze pochadzal z Ciech a neskor sa na Slovensku zacal volat medovnik.
Troska dlhsia uvaha, ale tiez si rada spominam ako ty Sovka na tie dobre makke, poliate cokoladou za 2.50 Kcs....
www.google.sk/search?q=medov%C3%A9+rezy&tbm=isch&...
A pre @sovka , tie perníčky, či s polevou, lebo bez, ale aj plnené sú stále dostať, naj výber je v Lídli, a myslím, že sú rovnako dobré ako máme v pamäti z minulých čias.
@honestka , ďakujem. Áno, aj ja som videla taký starý recept, kde cesto odpočívalo mesiace. To nám dnes už nehrozí, dnes všetko treba rýchlo, najlepšie hneď.
@evanaaaa , tie z Lidla poznám, ale moje obľúbené boli tie rumové, také tvrdšie, nič podobné sa už nepredáva.
Druhy medového cesta:
1. medové cesto s medom a invertným cukrom (špeciálne upravený cukrový rozvar)
2. perníkové cesto len z invertného cukru
3. medové cesto len z včelieho medu
no a už som z toho fakt jeleň :-D
... ale hlavne že nám chutia, i keď tiež hľadám recept na také tie malé perníčky ako sa kedysi vyrábali ....
Ďakujem vám, že ste sa snažili riešiť tento hlavolam a prajem všetkým krásne Vianoce, prežité v pohode a láske medzi svojimi najbližšími.
tescoviny.cz/product/detail/2001019239274...
Ale dievčatá a chlapci, možno si pamätáte, ako som pochodila s minuloročnými medovníkmi, ktoré som robila presne podľa jedného receptu z Varechy. Tento rok som dala na radu mojej cereny a nebanujem! Jááááááá mááááám takéééé fajné medovnííííčky, až mi slza z oka vypadla od radosti.
Sú mäkké a budú mäkké až "durch".
Napíšem vám recept, možno ho poznáte a dáte mi za pravdu:
350 g hladkej múky
1/2 balíčka kypriaceho prášku
220 g práškového cukru,
3 celé vajcia,
1/2 lyžičky mletej škorice,
4 mleté klinčeky,
2 - 3 lyžice medu / dala som 3 /
50 g mletých orechov
miesto korenín a kypriaceho prášku sa môže použiť "perníkový kypriaci prášok" :)
Jednoducho to rad radom pridáme do misy, zamiešame a pre lepšiu prácu s cestom, dáme ho zabalené v mikroténovom vrecúšku na hodinu do mrazničky.
Z cesta potom odrežiem jednu tretinu, rozvaľkám .... atď - postupujeme klasicky vykrajovaním.
Pri tomto recepte som plech jemne namastila a z obavy, že mi medovníky napuchnú a zlepia sa, som ich dávala od seba "na dosť ďaleko". Ale som bola prekvapená, že síce "vybehli" do výšky, ale sa veľmi "nerozpažili". A ešte teraz večer chodíme neveriacky a hlavne tajne do komory, kde ich mám uložené vo vedierku, či sú naozaj "furt maké". Vidím to na ďalšie pečenie, lebo do Vianoc je ešte 8 dní - ako nám to celý deň pripomína reklama v telke a neverím, že medovníky dovtedy vydržia.
@arasidka , veru si tie tvoje vlaňajšie pamätám. Ale aspoň si potešila Al-Rašida. Ten vlaňajší recept bol možno v poriadku, lenže u všetkých koláčikov, do ktorých sa pridáva sóda bicarbona alebo prášok do pečiva, treba merať veeeeeľmi opatrne. Pridať presne podľa receptu, alebo radšej menej. Lebo ak sa nám šmykne ruka, upečieme také ako ty vlani. Kým som na to prišla, aj ja som mávala pláty z rôznych keksíkov, ktoré som najprv prácne povykrajovala a potom sa snažila pokrájať na plechu, aby aspoň zďaleka pripomínali pôvodný tvar.
Hlavné je, že tohoto roku máš krásne a dobré.
My pečieme dnes popoludní, prídu dcéry a vnučky. Mám zamiesené ma medovníky, kolieska s lekvárom, medvedie labky. Cez víkend som napiekla slané pečivo s mandľou, slané praclíky, 2 dávky vanilkových rožkov, bielkové sucháriky. V nedeľu ešte upečiem makové a orechové záviny z maslového cesta, na Štedrý deň dopoludnia štedrák na veľký plech a to by pre tento rok stačilo.
Čas neúprosne letí a ten veru nedokáže nikto zastaviť, pred ním by sme darmo padali na kolená, je to ako sen, čo snívame a potom sa rozplynie ako ten čas, ktorí sa nedá zastaviť.
Medovník a či perník , je to šuma fuk, len nech je v komore na polici, aby si mohol maškrtník, ako ten môj sobášený, ukradomky potiahnuť.