Rôzne

Liečivé - zdravé recepty

sjuz - fotkasjuz, 10. februára 2010

Milí varecháči - čo by ste povedali na nápad, keby sem admin. - naša pani Sandra - zaradila novú kategóriu v rozdeľovaní receptov? Pridávali by tam naše osvedčené liečivé recepty - takto, keď sem napríklad pridám recept od p. Vacvalovej - proti chrípke - nemám ho kam zaradiť - špecifikovať, a píšeme si ich len v diskusiách.
Takto by sa aj ľahšie našli....? Čo poviete?Ja mám v zálohe všelijaké recepty po babke, a pod., určite aj vy máte svoje poklady :)

@zareaguj


Diskusia k téme

11 komentáre k článku
Nedávno tu bola diskusia o cesnaku, zázvore a boli tu uverejňované rôzne nápoje a elixíry a vtedy ma tiež napadlo, že by bolo oveľa lepšie kedy boli uverejnené medzi receptami. Môžeme si ich pridať medzi obľúbené, alebo vytlačiť. Takže som všetkými desiatimi za tvoj nápad.
Cieszyńska herbata przeciw kaszlowi - Těšínský čaj proti kašli
Ingredience:
1,5 l vody,
6 květů (sušených hrst) černého bezu,
2 PL ječmene nebo (může bý i oves),
2 nakrájené fíky,


Originální kalibraci tohoto nápoje se mi nikde v lteratuře nepodařilo najít, vycházím tedy z vlastního experimentu a skromných zkušeností. Podkladem mi byla: Emilia Kołder, autorka Kuchni śląskiej (Ostrawa 1972 r., s. 195)

Příprava:
Do čistě vymyté nádoby (nesmí být ani stopy po mastnotě nebo mycích prostředcích), nejlépe nerez, vlijeme vodu, vložíme hrst květu černého bezu, hrst ovsa a pokrájené fíky. Zakryjeme pokličkou a hodinu vaříme na pomalém ohni. Po hodině sundáme z plotny a necháme vychladnout, scedíme přes plátno, nikdy nepoužívat kovové cedníky. Uchováváme v chladném místě, před užitím osladíme medem.

Hovořit o léčivých účincích černého bezu je nošením dříví do lesa. Moje maminka, když mě učila bylinky, vždycky říkávala: "před heřmánkem smekni, před bezem si klekni"
Jen mě tak napadlo, že vlastně maminka (r.1906), ale i všichni strejkové a tety považovali znalost bylinek, ptáků, zvěře, stromů za stejně podstatnou jako znalost písma a počtů, že já tehdá neposlouchal.
Fíky mají též léčivé vlastnosti, krom toho, že dodávají chuť. Čistí organismus a mají antibakteriální účinky. Zkušenost vlastní nemám, u nás moc fíků nikdá nerostlo.
Ječmen je tu na Slezsku nazýván „ziółkiem szpitalnym – dobrym na wszystko”. Je pomocníkem při chorobách horních cest dýchacích, při průjmech, ale pozor u srdcařů. Působí na tlak - snižuje. Vzpomínám si, že teta každé ráno stála na zápraží, než šla do chlíva a kloktala si odvarem z ječmene, ale to jsou takové útržky....
To je celkom zaujímavé... :) Milujem takéto staré recepty..
sbohemrozume - to čo si uverejnila je presne to o čom som písala vyššie, takže znovu čo takto dať recept priamo do receptov, aby sme si ho my čo máme záujem mohli uložiť, prípadne vytlačiť?
Nato predsa Varecha slúži a bolo by to jednoduchšie ako si recept pracne opisovať.
Takže mám pre vás dobrú správu. Pribudol tag "Domáce liečivá". Sú v ňom zatiaľ zaradené dva recepty, ktoré pridali užívatelia.

Na hlavnej stránke ich nájdete v hornej lište po kliknutí na "recepty" → "zdravie a diéty" → "domáce liečivá".

Pri ukladaní takéhoto receptu platí to isté, treba ho zaradiť do kategórie domáce liečivá, aby sa dal ľahko nájsť pre každého užívateľa.
Jééj - to je super - ĎAKUJEME :)
Sandra ďakujeme.
Nevie niekto o recepte z celých vajec, do ktorých sa vytlačí citrónová šťava, cukor a na koniec pourčitom čase, keď vajcia nemajú už škrupinku, sa šťava prelisuje cez viacej vrstiev gázy a riedi sa alkoholom. Tento liek sa užíva pri chorobách dýchacích ciest. Upresní mi to niekto?
To je fajn, už sa teším na zdravé domáce liečivká...
Určite existujú domáci odborníci,ktorí poznajú rôzne recepty,pomocou ktorých sa vylieči začínajúci kašeľ,chrípka,migréna atď.Bolo by vhodné uverejňovať aj takéto užitočné recepty.
Tak, teraz som písala do diskusie, že by sme si mohli písať aj o výrobkoch, ktoré sú dobré a pomáhajú. M e lekárka poradila drienkový džem na žalúdok. Testujem ho na sebe a potom sa ozvem. Zatiaľ to vyzerá dobre. Dovarenia.
To som rada,zase sa poučíme a vymeníme si recepty,veď o to tu ide že, moji varecháčkovia.Každá -ý už máme vnúčikov a dobrá rada je nad zlato...U nás doma sa už dlho s obľubou a musím povedať ,s úspechom používajú švédske byliny.Dostať ich v lekárni .Sú malé svédské a veľké švédske sušené.Rozrábajú sa 40% alkoholom. Majú veľmi široké spektrum využitia.Je k nim pribalený návod.Dokážu vyliečiť ozaj ,dá sa povedať ,skoro všetky choroby.