Varenie

Kačací výpek - čo s ním?

pilippon - bez fotkypilippon, 26. decembra 2018

Ahojte Varecháči! Viete mi niekto poradiť čo s kačacím výpekom? Piekli sme dnes kačku a výpek som zliala, mám ho skoro pol litra. Dá sa to nejako využiť? Či zlikvidovať? Ďakujem za každú radu :-D

@zareaguj


Diskusia k téme

15 komentáre k článku
Neviem, či si zliala len výpek, alebo rovno s ním aj masť. Ak áno, nalej do pohára s viečko a nechaj stuhnúť. Stuhnutý je výborný na krajci chleba, trochu masti a trochu aj výpeku. Ja sa ho neviem dojesť, chutí mi viac ako tá kačica. Ale ujde sa mi len zvyšok, lebo ním potieram lokše, ktoré podávam ku kačici a kapuste.
Môžeš použiť na lokše, na hrianky s cesnakom, na čerstvé pečivo a keď budeš potierať kuracie stehná pri pečení, budú na tanieri chutiť, ako kačacie.
V závěru pečení kachny sbírám menší naběračkou z povrchu tekutiny vypečený tuk. Opatrně, abych nenabrala výpek. Dávám do sklenice s víčkem. Masť je výborná na chlebík, případně na vaření - dodání chuti např. dusenej kapuste, bramboračce, zeleninovým polévkám, vařeným bramborům apod - podle fantazie a vlastní chuti. Výpek, částečně bez tuku, je jiná věc. Dávám výpek zvlášť a hledím jej rychle spotřebovat - užití stejné viz výše - na chlebík, nebo ochucení pokrmů, ale musí se sním rychleji pracovat, protože má tendence znehodnotit se plísní. I v masti se může usadit na dně trochu výpeku - takový gelík. Jakmile se na něj dostane vzduch, má tendence časem plesnivět. Proto se snažím tu spodní vrstvičku z masti vybrat co nejrychleji. Samotná masť vydrží tak dlouho, dokud se nesní. Oboje uchovávám v lednici.
Osvědčilo se mi kastrol od upečenej kačky použít na dušení kapusty. Maso s částí výpeku přeložím do jiné nádoby, uchovávám v teple. Je-li to nutné, přidám do kapusty, která se dusí, ještě trochu masti a výpeku - podle chuti.
Z domácí /vykrmené kačice/ je hodně vytopené masti. Moja babka mě masť naučila "chytat", slévat. Babka i maminka to uměly excelentě. Z dnešní marketové kačky je masti trocha a je potřeba na chytání masti kastrol dost nahnout - masť plave navrchu. Na kačku používám jen sůl a kmín /rascu/, aby si masť zachovala pro mě známou, jemnou chuť.
Ja to robím ako Haji. Moja svokra dusila uvarené a nastrúhané zemiaky v tom výpeku. Boli úžasné. Tuk zlievam tak, že celý výpek vylejem do sklenej misky a keď sa tuk oddelí - krásne to vidieť, tak ho zlejem do pohárika. A ostatné zjeme s chlebíkom.
tuk z kacice odkladam do chladnicky.ak mam chut na pecienku,tal namiesto kuracej kupujem prave kacasie,ktore v tom tuku kupem pod bodom varu asi 5 az 10minut,a sme uplne niekde inde a u kuracej alebo inej.
@Bubaya (27.12.2018 12:35)

no,jedna je malo.v tescu kupujem tie nevyrmene za 3,50 kg.pekne ich ponorit do kacacieho tuku,a kratko tiahnut aby to nevrelo.nie je to sice foie gras,ale chutovo super.
Vzpomínám na dětství u babičky. V pondělí byly vždy uvařené brambory rozmačkané v pekáči po nedělní pečeni - a ty kousky masa, které tam byly, to bylo něco. Nejlepší byly po pečené kachně nebo huse, ale i z vepřové pečeně byly mňam. K tomu hrnek mléka a tu chuť cítím dodnes. Nostalgie dětství.
My často varíme kačaciu polievku. Vtedy oberiem mäso a osmažím ho na masti a výpeku a šup s nimi do lokší spolu k kapustou. Alebo do tortilly s čerstvou zeleninou. Takto ošáliť sa dá aj kuracie z polievky. Vynikajúca rýchla večera.
Väčšinou pečiem kačku z farmy, ktorá má skoro kilovú pečienku, kačica sama má okolo 4 kíl. Keď vyberieme kúsky kačice, zostane veľa tuku. Robím tak, že do tuku vložím polovicu, niekedy viac pečienky, znovu dám piecť. Do dvojdecových pohárov potom pokrájam na kúsky upečenú pečienku a zalejem masťou. Potom rozdám deťom, lebo mne je to už veľmi mastné. A v pekáči zostane ešte výpek, kúsky pripečenej kačky, tak do neho dám premytú ryžu, hrášok, kukuricu, alebo inú zeleninu, podlejem vodou, zakryjem a dám znovu upiecť. Najlepšia ryža na svete, stačí ju jesť len tak samotnú, s kyslou uhorkou, alebo marhuľovým kompótom, kto má ako rád. Aj pekáč sa takto dobre odmastí a vyčistí. Dole na juhu zvyknú dávať namiesto ryže domácu tarhoňu so zeleninou.
Ja som naposledy natrhal kačacie mäso, ktoré sa nám zvýšilo z konfitovaných stehien, dal do malej fľaštičky, pridal tam aj cesnak a cibuľu, ktoré mi ostali vo výpeku a zalial tým výpekom (je potrebné sa snažiť pozbierať čo najviac tuku). Po zatuhnutí je mäsko naložené ako keby v huspenine a nad ním je vrstva masti, ktorá ho v podstate “konzervuje”. Uskkadňujeme to v chladničke. Ja som to jedol na studeno s bagetkou a boli to výborné. Ideálne k pivu, alebo k poháru vína.

Pridaj komentár do diskusie: