Jednoduché, rýchle, lacné, chutné a eště aj nízkokalorické??
V jedné nedávné diskuzi Tajnickas přišla s informací, že nějaký řetězec s rychlým občerstvením hledá jakýsi nový „globální“ pokrm. Tím nakousla téma, jestli se dá najít pokrm, který by byl jednoduchý, rychlý, laciný a chutnal by všem... Připomněla mi tím mou dávno zapadlou myšlenku. Abych se tajnickas diskuze neodchýlila jinam, otvírám novou diskuzi.
Pomineme-li problémy fastfoodů, protože nám můžou být jejich starosti kam s vyjetým olejem šumafuk, a pokud pomineme problémy nadnárodních společností, které by nejradši, aby se jedla na všech kontinentech stejná umělá hmota, pořád tu zbývá hezké téma:
co je jednoduché, rychlé, laciné a chutné... a nízkokalorické?
Pokusím se touto cestou rozvinout diskuzi, která jde trochu jiným směrem v jiném příspěvku. Ptám se vařeček a vařečků, kdo z vás přispěje svou troškou do mlýna a vysype ze sebe nápady na taková jídla?
A pokud vás toto téma také zajímá, pak navrhuji ještě jedno: pokud máte takový pokrm ve svém repertoáru, podělte se o něj na Vareche, přidejte do této diskuze odkaz na váš skvost. A kdyby se můj nápad ujal a zdál se vám životaschopný, stáli byste o takovou zvláštní kategorii v receptech? Třeba by nám redakcia vyšla vstříc :))
v rúre, podávané s kvasenou kapustou, ktorú sme si samozrejme
doma vypestovali a natlačili.:-)))))))
aj prvé miesto v tejto diskusii, nie? :-)))))))
- v okolí potokov, rybníkov a riek sú to rybacie polievky typu halaszlé, pečené ryby, nakladané ryby, údené ryby, atď.
- v južnejšie položených krajoch kde sa urodí dostatok zeleniny a ovocia sú to múčne jedlá plnené ovocím, koláče, zeleninové polievky a omáčky atď.
- vo vysokohorských oblastiach sú to jedlá z mlieka, syrov a bryndze, lebo sa im tam pasú ovečky, kozy a kravy. K tomu jedlá zo zemiakov, kapusty, v nižšie položených krajoch sú to aj huby a lesné plody.
Ešte by som ocenila že máme veľké zásoby vody či už v podobe minerálnych prameňov alebo podzemnej pitnej vody. To má máloktorá krajina na svete a mali by sme si ju vážiť a chrániť.
Podobné jedlá sa varia aj v Čechách, akurát majú iné názvy ale podstata zostáva.
To isté platí aj pre krajiny vo svete: taliani milujú svoje paradajky, cesnak a cibuľu, hornaté oblasti v Grécku sa vyznačujú dobrými syrmi, jogurtami, Španieli pestujú vínnu révu no a Angličania milujú tie svoje steaky so všelijakými umelohmotnými omáčkami, lebo pestujú len veľmi málo zeleniny a ovocia.
Keď tak nad touto témou uvažujem, slováci a česi majú vlastne šťastie: naše krajiny sa nachádzajú v pásme kde máme dostatok potravy v každom kraji, nie sú až také markantné rozdiely že by sa napr. všade neurodili zemiaky, kukurica alebo sa nedali dochovať kozy a ovce. Takže ak nás bude niekedy obchádzať hlad nám stačia vlastné pracovité ruky a nemusíme trpieť hladom ako napr. v Afrike kde bez vody sa nič neurodí a bez obrovských investícií do studní umierajú ľudia hladom.