Rôzne

Hudobny kalendar na 5.oktober

vybusna - bez fotkyvybusna, 5. októbra 2010

v roku 1880 v teno den umrel jacques offenbach. barcarolle z hofmanovych poviedok je pouzivana vela a casto...a hrali ju aj vo filme *zivot je krasny* prekrasny film, ktory napriek tomu, ze ho povazujem za naozaj kvalitny a som ho pozerala bez dychu....nechcem ho uz nikdy nikdy viac vidiet. Svojou myslienkou ma absolutne dostal emocne na kolena. Nas hlavny hrdina hcel v koncentracnom tabore dat vediet svojej manzelke, ze je v poriadku on aj ich syn....obsluhoval pri nejakej nacistickej vecery a dal gramofon do okna a pustil prave barcarollu, niesla sa celym taborom a ja mam stale pri predstave tej sceny zimomriavky na rukach.

no...monserat ked kraca na scenu vyzera ani keby priplavala vlajkova lod :o)))

@zareaguj


Diskusia k téme

sovka62
Viem, o ktorom filme píšeš. Aj ja som ho videla len raz a viac nechcem. Tak ako som prečítala knihu Sofiina voľba, ale film, ktorý podľa nej natočili som vidieť nechcela a tú knihu tiež už nikdy nevezmem do ruky, hoci ju vlastním. Postaviť matku pred nutnosť rozhodnúť, ktoré jej dieťa bude žiť a ktoré nie je asi najväčšia trauma, aká sa dá zažiť. Končím, nechcem na to ani myslieť.
babav
Ani ja,aj ked si hlavny herec za jeho ulohu vysluzil Oscara.
@sovka ,film "Sofie"s choise" som videla ,herecke obsadenie jedinecne ,tiez odmenene Oscarom,ale ta volba pre matku
neskutocna.Moja dcera sa ma dost natrapila otazkou ,ktore dieta by som si vybrala ja ,tak som vtedy citila ,ze radsej by sme isli vsetci traja do pece ,lebo s takou volbou sa zit neda :-(((
babi
Film Život je krásny som nebola schopná ani dopozerať do konca a Sofiinu volbu som prečítala na pokračovanie, lebo to boa "silná káva." No a Offenbach to je krása- ďakujem za hudobnú nahrávku a v takom skvelom podaní
sjuz
vybusna - ja sa musím priznať - keď som si listovala v diskusiách, tvoje hudobné kalendáre som akosi nemala chuť otvoriť, aj keď k hudbe, literatúre mám blízky vzťah - knihy hltám už v podstate od škôlky :) a okrem toho, že hrám na klavíri, sme s rodičmi pravidelne každú zimu mali permanentky do Reduty v BA. Všetky koncerty som hltala už ako malé decko, vedeli ma dojať k slzám... No ale dnes som otvorila tvoju poslednú diskusiu - túto - o ktorej som si myslela, že sem nepatrí:) a na jeden dych som ju prečítala, nedočkavo otvorila video - zimomriavky na celom tele - NÁDHERA - fa súhlasím, že aj keď to nie je o varení - je to krásne, a mňa osobne tvoje príspevky na túto tému veľmi obohatili a spríjemnili mi večer. Ďakujem.
Len škoda, že ten koncert nemôžem vidieť na živo...:)
sjuz
a ešte som zabudla - už sa teším na ďalší hudobný kalendár:)
sandratamer
Život je krásny, Schindlerov zoznam, Pianista a Sofiina voľba... Nádherné filmy, radím ich medzi moje osobné top kinematografické skvosty... No ani jeden by som si nedokázala pozrieť druhý krát... Ale zároveň si myslím, že by ich mal vidieť každý, aby pochopil, a aby sa už nič podobné nikdy nezopakovalo...
babav
Opravujem ,je to "Sophie"s choice"(1982).@sandra , videla
a preplakala som vsetky,stotoznujem sa s tvojim nazorom !
sracz
Ďakujem Vám, dievčence milé, za stav mojej duše! Tebe, Výbušná, vzácna priateľka z Varechy, za krásne spomienky na r. 1963 až 1969 v Bratislave -kedy som nevynechal žiadnu kultúrnu akciu na jej všetkých divadelných scénach, vrátane Reduty, koncerty filharmónie (mal som tú česť byť žiakom jej člena, pána prof. Horáčka v hre na B-trúbku); na operné scény po celom bývalom Československu, našu - košickú - zvlášť a teraz dokonca aj za Mníchov, ktorý považujem za najčistejšie mesto na svete. V roku I/1993 som tam strávil fantastických 12 dní, ako člen 1. oficiálnej navštevy samostatnej Slovenskej republiky. Teším sa na Tvoje ďalšie príspevky a prajem šťastie, zdravie a lásku Tebe a celej Tvojej ctenej rodine. Ahoj na Vareche!
vybusna
sracz....boze...neviem co mam povedat....vzal si mi rec
a to iste sjuz...dakujem

evanaaa
neviem, asi ano toto sem nepatrí,ale nedá mi nespomenúť: moja teta, ( mamina najmladšia sestra ), zomrela ako 17- ročná na zápal mozgových blán, v čase, keď sa takéto diagnózy nadali úspešne liečiť.A priala si, že chce zomrieť v nedeľu, a majú jej zahrať pieseň "Smutná nedeľa". Je to ma´darská pesnička z rovnomenného filmu, kde ju hrá klavírista, ktorý hráva v kaviarni včase gestapa, ktoré ho neskôr dostalo. Tí, ktorí vedia po maďarsky, alebo tam majú korene, možno vedia o čom je reč. Táto krásna pieseň, pri ktorej vám naskakujú zimomriavky sa stala populárnou v celej Európe, mladí šaleli, a v dobe jej popularity zaznamenali veľkú vlnu samovrážd po celej Európe pod vplyvom tejto piesne a odvtedy pochybujem, či moja mladá teta zomrela na následok tej choroby, či to nebolo len zastretie horšej skutočnosti, lebo v tých časoch sa na dedine o takých veciach nehovorilo. Možno aj ona bola jednou z obetí tej pesničky, najmä, keď hovorila o smrti v súvislosti s ňou.
evanaaa
Zabudla som spomenúť to hlavné - zomrela v nedeľu....
sracz
........ Szomorú vasárnap! Obľúbená pesnička aj mojej mamky_Anyuci! Vďaka aj Tebe Evanaa_čik!
palokuchki
Videla som Zivot je krasny, Schindlerov zoznam, Pianista ale Sofiinu volbu nie. Poziciam si film z pozicovne a pozriem si ho. Videla som dalsi velmi smutny film Mystic river ( Zahadna rieka , nieco take v preklade ) hra tam Sean Penn. Nikto z rodiny to uz nechce pozerat druhykrat. @evanaaa je dokazane ze hudba ovplyvnuje nalady cloveka. Na jednom koncerte rockovej skupiny priamo tam na mieste, niekolko mladych ludi spachalo samovrazdu.
kuchticka
@vybusna , vdaska, vdaka vdaka. Slzim,ani nemozem dalej citat. Uz sa tesim na dalsie tvoje "hudobne kalelendare".
samanka
@vybusna vďaka za pripomenutie. Ten film som nevidela, stále sa mu bránim. Syn ma niekoľkokrát nahováral, aby som si ho pozrela. Ale k vareniu podľa mňa hudba jednoznačne patrí, aj keď pri varení počúvame prevažne "hudbu kuchyne". Ak mám v kuchyni prácu na dlhšie, vždy vyberiem nejaké CD s mojími obľúbenými operami a skladateľmi a počúvam.
zela
Videla som mnoho filmov z koncentračných táborov.Po vzhliadnutí každého z nich som rozmýšľala,či sme normálni.Rozmýšľala som aj o tom -ak by som bola mladým 16-17 ročným pubertiakom v Nemecku v tom období,či by som sa dala tak ovplyvniť a sfanatizovať a stal by sa zo mňa taký netvor.Máme zlo v génoch,dáme sa ovplyvniť výchovou? Neviem odpovedať na tieto otázky a najmä pri čítaní takých článkov,ktoré hovoria,že sa rodia aj také deti,ktoré majú v sebe zlo a nedá sa to ovplyvniť výchovou.Vid.ˇčlánok v Slovenke o adoptovanom synovi.
frezia68
@vybusna :moje pocity opísala @sjuz ,tiež som si myslela,že to na Varechu nepatrí a dnes som sem zablúdila a tiež som dojatá,aj pripomienkou @evany ,lebo "szomorú vasárnap"poznám,aj film Život je krásny.....a podobné,ktoré dojímajú k slzám a sú hlboko ľudské.A Monserat a mnohých ďaľších,ktorí šíria krásu ducha,či už spevom,či písmom,či hudbou a šľachtia ľudí,vyvolávajú v nás najkrajšie pocity.....takýchto ľudí zbožňujem.Takže už túto rubriku budem vítať a zdá sa,že bude vítanou súčasťou Varechy aj kultúra?
samanka
@zela ver, že by si sa dala ovplyvniť. Veď rok 1989 nie ja tak ďaleko a koľko ľudí sa dalo ovplyvniť.....
frezia68
@samanka :koncentráky a rok 1989 ?Napádať,ubližovať a štrngať kľúčami?Obrovský rozdiel......ale to už je politika nie kultúra.
samanka
@frezia písala som o ovplyvňovaní....o vymývaní hláv...sfanatizovaní...túto otázku v texte položila @zela
evanaaa
Sracz, poznáš to? Ja som videla dve verzie toho filmu, a keby ho ešte niekedy niekde dávali, pozriem si ho ešte raz. Ale tá pôvodná verzia sa mi asi páčila viac. A vďaka za pripomenutie, ja som názov aj poznala, len som nevedela, ako sa píše. Mama a teda aj jej najmladšia sestra pochádzali z Vrábeľ, tam tá pieseň bola populárna tiež. A moja dalšia teta, ich stredná sestra ju často spievala.