Používala som ju hlavne na varenie polievky a mäsa. Mala som ju odloženú v dolnej časti kredenca, s ostatnými hrncami a pokrievkami. A to bolo najzamilovanejšie miesto našich ani nie jeden a pol ročných dvojčiat. Odkedy sa naučili liezť, smerovali priamo ku kredencu, otvorili dvierka (dvere nemali kľúč, takže sa nedali zamknúť) a už to išlo! Ako prvé vždy stiahli odkvapkávač na taniere, v ktorom som mala nastojato naukladané pokrievky. Keď sa pokrievky rozleteli po kuchyni, výskali od radosti z plného hrdla a ak som nedobehla včas, stihli ešte stiahnuť jeden-dva stĺpiky hrncov naukladaných do seba podľa veľkosti, ktoré trieskali ešte viac. To bolo radosti!
Chystala som sa variť polievku. Vybrala som kuchtu, vybrala som vrchnák, ale zistila som, že na ňom chýba tá kovová časť, ktorá bola nastrčená na otvore na paru. Ako sa to tým mojím babám podarilo vybrať, dodnes netuším. A netuším ani, kam to schovali, nikdy viac som to nevidela. Takže kuchta bola, ale s dierou vo vrchnáku, takže tak by, samozrejme, nefungovala.
Tak som si zastrúhala paličku, kuchtu postavila na sporák, otvor upchala tou paličkou, veď ju po chvíli vyberiem a stíšim oheň a potom ten otvor uzavriem len čiastočne, aby para mohla unikať. Dobre vymyslené, nie?
Pár razy som sa otočila po kuchyni, pár razy po izbe, skontrolovala deti, trocha zamietla halu, utrela prach a vtom mi napadlo: kuchta!
Vletela som do kuchyne a mrkla na sporák. Vyrazilo mi dych. Vrchnák už nebol rovnomerne vyklenutý nad okrajom kuchty! jedna strana bolo vyššie tak o tri centimetre, tak ho nadvihol ten tlak. Baby som okamžite zavrela do obývačky, otvorila som jedno krídlo dverí, ktoré viedli z haly na dvor, kuchtu som chytila ako prasknuté vajce, veeeeľmi opatrne som ju preniesla z kuchyne cez halu k dverám a položila do snehu za tým zavretým krídlom dverí. Spoza dverí som vystrčila ruku, vytiahla tú paličku a fúúúúúúú...... hovädzia polievka vytvorila gejzír, aký ani príroda nedokáže. Keď kuchta trochu ochladla, zistila som, že v nej niečo ostalo a je to jedlé, tak na obed polievka predsa len bola.
Asi o týždeň som si na chvíľu sadla v kuchyni, cez halu som videla na tie vonkajšie dvere a rozmýšľala som nad záhadou, prečo jedno okno na dverách je zarosené a druhé nie. Tak mi to nedalo pokoj, že som sa šla pozrieť zblízka. Prešla som prstom po okne a nič. Žiadna stopa. Ako je to možné? Napadlo mi prejsť prstom po okne zvonka. A to bolo ono. Na okne bol stuhnutý tuk z tej polievky!
Tak som prišla o kuchtu a ďalšiu som asi o rok dostala od manželovej známej, staršej panej, ktorej ju ktosi daroval a ona sa jej bála. Aspoň že tak.
Odkedy som na dôchodku oveľa viac varím a pečiem. A stále si niekde popálim ruky. Aj keď používam rukavice. Niekedy :-)))
Mňa až mrazilo keď si niesla tú nadutú kuchtu v rukách @sovka62 - veď ti to mohlo vybuchnúť priamo do tváre @sovka62 !!!!
Ja som takto ako mladá gazdiná spanikárila pri ryži: veľmi som si rozpálila olej a keď som do neho vhodila mokrú, umytú ryžu vyšplechlo mi na utierku a tá mi vzbĺkla. A ja v panike schytila decko, zavrela kuchyňu a revala o ratu v dvanásťposchodovom činžiaku. Ešte že všetky susedky boli na materskej tak ako ja ......
A ona musela vymaľovať kuchyňu, lebo kapusta bola na všetkých stenách. Teraz som asi nepridala odvahy tým varecháčkam, čo sa boja kuchty :-))) Ale aby si to tak nebrali, tak pridám ešte ďalšiu príhodu mojej kolegyne s dobrými nervami. Raz dala smažiť na panvicu JEDEN rezeň, pre manžela ktorý už bol na ceste domov, aby ho mal úplne čerstvý. A nechcelo sa jej pri ňom stáť, tak si ľahla na lavicu.
A zaspala. Zobudila sa až vtedy, keď ňou triasol manžel a všade pobehovali požiarnici. Normálne sa od tej panvice chytila kuchynská linka a horela. Keby sa bol náhodou jej manžel niekde zdržal, asi by sa to bolo skončilo tragicky. Takto iba vymaľovali a kúpili novú linku. Takže aj vysmážať rezne je nebezpečné! Ale to sa stalo už dávno a kolegyňa to teraz už všetkým rozpráva so smiechom.
kukta pred vybuchnutím, ako si bola SOVKA duchaprítomná,a odvážna, že si to odniesla von., to sa mi uľavilo.
Nuž prípad strateného ventilu- nie toho hlavného, ale poistného.,
pred tromi rokmi sme kúpili aqk Vianočný dar tú nerezovú so sendvičovým dnom a na vrchnáku okrem hlavného aj poistný ventil a ete s jednou dierkou na konci držiaku. Nuž naučená na staré tlakové hrnce som dala variť polievku, podľa návodu som čakala, kedy do tej dierky vybehne červený čudlík, znížila plyn a odišla z kuchyne s tým, že po 20 min jedlo bude hotové. Muž sa dal do čítania návodu a šiel hrniec skontrolovať,
červený čudlík spadol dolu, tak pridal plyn naplno a prišiel mi dozadu oznámiť, že som nemala plyn znižovať. v tom kuchyni niečo začalo syčať, bežali sme k sporáku, hrniec v poriadku, len poistný ventil bol preč a cez tu dierku poriadne syčalo. Hrniec sme z plynu odstavili a začali ventil hľadať po celej kuchyni. Nebolo ho. Nuž neostalo mi nič iné, len sa vrátiť k starému smaltovému tlakovému hrncu. Po dvoch týždňoch sme ventil našli. V panelákoch plynový šporák je v kúte., my ho tam máme napevno pripojený k prívodnému potrubiu. Žiadna hadička, aby bolo možné so šporákom hýbať. Viac krát mi zapadla vareška, či lyžička, alebo utierka, chňapka., nuž po odmontovaní hornej časti šporáka a pomocou dlhého príložníka sa mi to vždy podarilo vybrať, tým , že sa to postrčilo pod linku a tak sa to vybralo.
V prípade textilu som používala pomocníka na vyťahovanie zátok´z fliaš- ., ani jedna táto pomôcka mi nepomohla, .....ventil nebol ani pod chladničkou, kde sme po odtiahnutí našli rok stratené manikúrové nožničky. Prešli Vianoce, Nový rok, Tri Krále, mne to stálo nedalo pokoja, také drahé hrnce a ležia bez úžitku, tak pri
´dalšom čistení šporáku bez mužovej pomoci, bol už v práci, som
znovu začala z oboch strán šporáku znovu šmátráť s tým mojím zariadením, a zrazu nie za, ale zboku som zacítila,že tam niečo drhne.
Posvietila som si tam, niečo sa tam trošku lesklo.Ten ventil bol tak veľký, že sa mohol rovno zašprajcovať o okraj spodného plechu .
Mordovala som sa aj polhodinu, pokým som ho dostala von.
Asi dva roky som pri varení pre istotu poistný ventil prekryla hrnčekom-vrchnákom starej termosky a hrniec otáčala tak, aby poistný ventil nebol smerom k tým dvom stenám. Dnes to už nerobím,
hoci hrniec skoro denne používam, už viem, čo a ako.
nikdy som ich nestudoval, ale vadilo mi to cistenie v nasej starej ale ked pozeram tieto viacucelove nove vyzeraju super.
yoursmartkitchen.com/pressure-cookers/blue-point-pressure-pa...