Gaštanový jesenný deň

janazjarku - fotkajanazjarku, 27. septembra 2010
V piatok som sa rozhodla , že vyslobodím na celý deň vnúčika zo škôlky a urobíme si gaštanový deň . Televízne rosničky sľubovali slniečko a veru neboli to plané sľuby. Zavčasu ráno zadupotali malé nohy na schodišti a vzápätí už sa na mňa smiali čokoládové flokáne. Dieťa bolo informované o pláne dňa a tak aby bol v obraze postavila som ho k oknu do rúk strčila ďalekohľad a prstom ukázala : “Aha, tam ideme zbierať divé gaštany /teda pagaštan konský/ !” Bývam priamo pod povestným bystrickým Urpínom a každý večer obdivujem vysvietenú , vynovenú Kalváriu, ktorú nám mestský páni chcú zastavať niečím polyfunkčným, pekným preskleným.. Vnúčik zaostryl a vyhlásil : “ Staká to je ďaleko ja aši nevládžem ! “ Aha ho figliara ako vyjednáva decko jedno , ale starká nepopustila . Nalákala som ho na gaštankové zvieratká, sľúbila som vopred gaštany pre pani učiteľku do škôlky a popri tom som rozprávala o lieku, ktrorý budeme z gaštanov vyrábať, aby sme s ním liečili chorého dedka Zrazu som zistila, že na tú turistickú prechádzku sa ja v kancelárií usedená stará mama teším zatiaľ viac ako nezbedník nachádzajúci sa v období “vzdoru”.

Asi vás bude zaujímať akýže to liek už roky v rodine vyrábame. Nuž recept je veľmi jednoduchý . Potrebujeme gaštany , biely alkohol najlepšie 40 % a viac, už sme to zalievali aj domácou slivovicou /koľká škoda :-)/, rožovkou , vínovicou, alebo jednoducho vodkou. Gaštany sa pokrájajú na hrubšie plátky spolu aj so šupkou /pozor na prsty , aby sme ich aj po krájaní mali pôvodný počet/ ! Gaštany poukladáme do zatváracieho skleneného pohára a zalejeme alkoholom. Pred prvým použitím necháme vyluhovať minimálne 3 týždne pričom môžeme občas alkohol dolevať, lebo záleží aké budú gaštany „šťavnaté“. Po troch týždňoch si vyluhovanou zmesou potierame boľavé kĺby, kosti. Účinok je prekvapujúci a v našej rodine odskúšaný viac ako desať rokov. Ak nás klby trápia častejšie tak tinktúru zlejeme do nádoby a už použité gaštany znovu zalejeme alkoholom a to opakujeme až pokiaľ nám znovu nenarastú gaštany :-)

Tak recept som vám už prezradila /verím, že pomôže/ len tie gaštany nájsť :-D Samozrejme som malého turistu na ten “strašný” kopec dostala, no gaštan sme našli /správne je Samko našiel/ jeden jediný !! Darmo som hlavu vykrúcala do koruny stromu načisto NIČ ! A tu som sa v sobotu v TV dozvedala, že nám na Slovensko priletel gaštanožravý motýl a ničí čo vidí ..ale nevzdám sa však v takom veľkom meste hádam ešte nejaký zdravý gaštan zostal nepovšimnutý. Tak prechádzka minula gaštanový cieľ, ale na ceste na kopčisko sme stretli novonarodenú užovku, hŕbu lúčnych koníkov dáku bystrušku a naučila som malého mudrca prečo máme objímať stromy čo sa mu tak zapáčilo, že preventívne objímal aj elektrické osvetlenie :-D Tak sa mi zdá, že najbližšie ma bude prehováranie na turistiku stáť menej námahy :-)
@zareaguj


Diskusia k článku

sandratamer
krásny príbeh, škoda gaštanov. Chodíme s dcérou každý rok u nás na záhorí, spájame to s púšťaním šarkanov :-)
evusik
cez víkend pôjdem aj ja pohľadať nejaký gaštan a spravím si ten elixír na moje bolavé kĺby... pekne sa to čítalo.... ďakujem za pohladenie na duši :-)
samanka
@janazjarku vďaka za recept. Práve som bola na stretávke po 30-tich rokoch a pri varení kotlíkového gulášu som nazbierala kopu čerstvých gaštanov (teda pagaštanu konského) s myšlienkou na vyrobenie tinktúry...a hľa, ani som nemusela prácne hľadať návod...:-)))
babi
Milá @janazjarku keď som čítala tvoj zážitok zaspomínala som si na detstvo. Moja teta bývala v Banskej Bystrici a keďže ona nemala deti, tak som u nej trávila skoro celé prázdniny a stará mama bývala v Slovenskej Ľupči, tak som pendlovala od jednej k druhej. Na Bystricu mám prekrásne spomienky. Ja som dnes tiež bola s mojím vnúčikom na prechádzke a čuduj sa svete, bolo tam spústu gaštanov,tak som si na teba hneď spomenula a nazbierala si, lebo klby v našom veku už veru bolia potvory. Len som v tvojom recepte nenašla koľlo gaštanov povedzme na 2dcl alkoholu. Nech si zbytočne nelámem prsty, lebo tie veru bolia riadne.
frezia68
Pekne si napísala,aj poučila a nie len vnúčika.Zajtra pôjdem na užitočný prieskum a ak bude úspešný,dúfam aj omladnem,ak preliečim kĺby :-)))
sjuz
Príjemné jesenné čítanie, človeka zahreje pri duši... A tie gaštany nefarbia potom pokožku?
sjuz
myslím tie vylúhované...:) či to nie je ako orechy :))?
sovka62
Krásny dník, Janka. Maličký si určite spomenie aj po rokoch. Takéto dni so starými rodičmi mám doteraz v pamäti, možno o to viac, že ich nebolo veľa, lebo vždy mala prednosť práca, piatok - sviatok. Ale o to boli vzácnejšie. Snažím sa také pripraviť aj vnúčatkám, teraz už len tým dvom najmladším. Občas sa vyberieme na výlet s tajným cieľom, občas spolu strávime predĺžený víkend alebo dovolenku. Je nám spolu dobre a pre mňa je to doslova balzam na dušu.
julica
Uplnou nahodou som otvorila tuto diskusiu - a ako dobre som urobila. Gastany z pagastana mam po vsetkych vreckach, stale ich zbieram, no zo zvieratiek som uz vyrastla, tak cakali na vyhodenie... Nie vsak odteraz, uz sa tesim, ako svojej najmilovanejsej vyrobim zazracny elixir na jej bolave klby, ako sa na spravnu dceru patri :)
PS: slubovala som recepty cez vikend, no opat zas zdravie prerusilo moje plany, a tak som nevarila, az na Minestrone, co som par fotkami aj zdokumentovala. Az vydrzim pozerat do PC dlhsie, nahodim. Peknu jesen
evanaaa
Tu u nás by som mala zájsť na cintorín, tam je gaštanov dosť, ja si ich dávam do vrecák a potom ich stískam a držím v dlani, vraj z nich prechádza dobrá a liečivá energia. A na také zážitky,Jankazjarku sa spomína, počkaj, keď vnúčik vyrastie, bude ti pripomínať, aj keď teraz si tú vzácnosť chvíle ešte neuvedomuje.
palokuchki
@janazjarku ty si hotova spisovatelka. Velmi pekne si to napisala. Ja som pred parmi rokmi tiez zbierala gastany co mame na farme s mojimi vnucatami a mame z toho pekne spomienky. O tom lieku na klby som pocula, ale som nemala na to recept. Teraz to vyskusam, uz to veru potrebujem.
evas13
Janka ako vždy krásne čítanie a si ma navnadila na gaštanovú esenciu, potrebujem ju tiež. Malému vnúčikovi len tíško závidím :) jeho dobrú starku.
marianna76
Super, dnes keď syn príde zo škôlky sa vyberieme na gaštany... mám už aj alkohol nachystaný. dík. mala som recept kde sa gaštany mleli, ale len raz som to robila.
zitar
Ako vždy, veľmi dobré čítanie. Úplne som si Vás predstavila, ako kráčate hore tým kopcom.
jezibabka1
@janazjarku Tvoje príbehy sú úžasné, viem, že sa na nich stále pobavím:) Škoda, že ten "zber" nevyšiel, ale aspoň ste si to s drobcom užili:) Ten elixír sa mi páči, takže najbližšie si urobím aj ja gaštanový výlet a dufam, že nájdem gaštany aspoň dva:)))))
janazjarku
Ozi ak si pozriete foto Kalvárie tak tam kde "Bratislavský rýchlik vchádza do stanice" a vyzerá, že ide naraziť do činžiaku ja bývam :-) ojedinelé miesto kde síce brázdia vlaky je krásny veľký dvor kde si spolu s babkami pestujem kvietky .
emilly
Pekne si to napísala,krásne čítanie je to ako pohľadnie na duši.Pod starým pláštom nedaľeko Majdanu v Malých Karpatoch kde chodím navštevovať krížik kde skonal môj Ferko rastie práve veľký košatý gaštan,vždy sme ho spolu obdivovali,teraz si tam zajdem a nazbieram si ich, možno pomôžu aj na bolavé srdce.Napíš prosím pomer gaštanov a alkoholu.Ďakujem
sovka62
Pekné miesto na bývanie, Janka. Mne by vlaky tiež nevadili, mám ich rada. Keď sme boli na liečení v Turčianskych Tepliciach boli sme sa previezť vlakom do Banskej Bystrice (aby sme si užili "slovenský Semmering" - mimochodom veľmi slabo propagovaný na také technické dielo, ale to sme už my Slováci, nevieme predať čo máme) a z vlaku sme vystupovali na nejakej zástavke, kde to vyzeralo podobne ako u teba. Škoda, že sme vtedy ešte o sebe nevedeli, mohli sme sa stretnúť. TOPlist