Chorá Amerika

Toto mi prišlo mailom a myslím, že viacerí ostanú po prečítaní prekvapení. Nechcela som tomu veriť, ale mám kamošku paradoxne tiež žijúcu na Floride a tá mi to len a len potvrdila...smutnéééé, zlaté naše Slovensko....v Egypte to funguje podobne, málokto má zdravotné poistenie a keď ho aj má ,vzťahuje sa na nemocnicu, kde máte pocit, že to nemocnica ani nie je, je na veľmi zlej úrovni...preto tí, ktorí si to môžu dovoliť, si radšej platia súkromných lekárov,ktorí na egyptské platy nestoja málo, bohužiaľ....

A toť spomínaný mail:
"Zažila som to na vlastnej koži. Milióny občanov bez zdravotného po-istenia, noc na pohotovosti za 10 000 dolárov. A ak dostanete rakovinu, zdravotná poisťovňa vám poistku zruší, lebo ste nerentabilný klient. Toto je realita zdravotnej starostlivosti v USA. No už „len“ do roku 2014.
V lete 2003 sedím na Floride so strašnou bronchitídou. Kašlem ako divá a pri každom nadýchnutí ma pichá v hrudi. Rozmýšľam, či mi konečne pomôže stopäťdesiaty acylpyrín, alebo budem musieť ísť k lekárovi. S ťažkým srdcom vyťahujem z bankomatu dvesto dolárov. Toľko stoji vyšetrenie a antibiotiká. Tak ako 45 miliónov Američanov, ani ja nemám zdravotné poistenie. Bronchitídu prežijem a presne o rok spoznávam svojho budúceho manžela. Ani on ho nemá. Malá marketingová firma, v ktorej pracuje, ho slobodným zamestnancom neponúka. Svoje problémy so žalúdkom si lieči odpornými bylinkovými medicínami. Gastroenterologické vyšetrenie stojí niekoľko stoviek dolárov a ak by mu náhodou niečo našli, koniec sveta! Operácia či zdĺhavejšia liečba by sa mohla vyšplhať aj na niekoľko stotisíc dolárov. Lepšie nič nevedieť. USA sú jedinou vyspelou krajinou sveta, ktorá nezabezpečuje, aby mali všetci občania zdravotné poistenie. Šťastnejší Američania dostanú zdravotné poistenie ako jeden zo zamestnaneckých benefitov. Niektorí prispievajú viac, iní menej. Neexistuje zákon, ktorý by určoval výšku odvodov. Až 38 percent firiem poistenie neposkytuje vôbec. Musíte si ho kúpiť sami. Slušná zdravotná poistka vyjde na 250 dolárov mesačne. Aj preto drvivá väčšina zamestnancov malých rodinných firiem, pracovníci služieb, poľnohospodárski a stavební robotníci či drobní živnostníci žijú bez neho. A ešte študenti, nezamestnaní a ich deti.
Jeden veľký „bulšiť“...
Na jar 2004 otehotniem. Česká kamarátka namiesto gratulácií sucho skonštatuje: „A si o päťtisíc dolárov ľahšia...“ Toľko stojí poradňa a pôrod. Ak prebehne bez komplikácií. „Cisarák je desať litrov.“ Haha. Moje celoživotné úspory. Mám sa zbaliť a odletieť rodiť domov?! Volím iné riešenie. Pre najchudobnejšie tehotné ženy existuje federálny program, ktorý náklady súvisiace s pôrodom uhradí. Američania ho zaviedli niekedy v sedemdesiatych rokoch, keď sa vďaka svojpomocným pôrodom chudobných žien doma v posteli dostalo USA v úmrtnosti matiek a novorodencov niekde na úroveň Dominikánskej republiky. Na klinike pre chudobných vypĺňam kopy papierov a klamem, až sa hory zelenajú. Podľa federálnych regúl sa na federálnu zdravotnú pomoc kvalifikuje len skutočná spodina. Takticky zamlčiavam otca dieťaťa aj časť svojho príjmu. Hurá, mám to odklepnuté. Sedím na vajíčku a poctivo lietam do poradne. Vyzerá to tam ako v tureckom bazári. V čakárni spoznávam kultúry zo všetkých kútov zemegule, hlavne na juh od rovníka. Sestrička Jelena, pôvodom z Černobyľa, mi hovorí: „Amerika je krásna krajina, ale ich zdravotníctvo, to je jeden veľký bullshit!“ Jelena povie „buľšiť“. Alebo s prepáčením volský výkal, obľúbený americký výraz pre všetko, čo nedáva zmysel. „Zdravie je iba biznis. Najlepší, ak otehotnieš alebo dostaneš rakovinu, bez lekárov si neporadíš. Môžu z teba vyryžovať milióny.“
Starostlivosť je na pestrofarebnej klinike, paradoxne, výborná. Možno preto, že tunajší personál svoje povolenie ešte stále berie ako poslanie, nie ako nástroj na ryžovanie diamantov.
A narodil sa Američan...
Porodím vo veľkom štýle za peniaze amerických daňových poplatníkov. Začínam mať pocit, že Jelenka preháňala. Uhm, len kým ma 48 hodín po pôrode nevykopnú aj s novorodencom z nemocnice. Moja voľná jazda sa práve skončila. V USA je aj zdravie vášho dieťaťa vaša finančná zodpovednosť. Opäť, ak máte šťastie na dobrého zamestnávateľa a do šiestich týždňov po pôrode ste späť v kancelárii, dieťa vám poistí on, akurát vám každý mesiac strhne z výplaty o čosi viac. Ja takého nemám, a tak si opäť sadám ku kope papierov a klamstvami bojujem, aby federálnu poistku dostalo aj moje dieťatko. Chvíľu to funguje a prvé vyšetrenia a očkovania absolvujeme na klinike spolu s peruánskymi dietkami v plachtách. Až... Syn má šesť mesiacov a zapálilo sa mu očko. Keď úradníčka na klinike naťuká Samkovo meno do počítača, oznámi mi, že synova federálna poistka nie je aktívna. Ak chcem, aby ho ošetrili, bude to 100 dolárov. Po týždni sa dopátram, že to bola „len“ chyba v systéme, lenže ja sa už na nich nechcem spoliehať. Zatiaľ išlo len o zapálené oko, ale čo ak bude mať moje dieťa úraz mozgu? Zbuzerujem manžela, aby nás poistil vo svojej firme. O niekoľko dní donesie domov veľkú obálku, naše rodinné zdravotné poistenie. Rukami roztrasenými od nadšenia čítam: Vážený pán Houston, gratulujeme vám k novému poisteniu. Pre dve dospelé osoby a jedno nezaopatrené dieťa vám budeme zo mzdy mesačne strhávať 850 dolárov! Ježišu Kriste, veď môj muž zarobí mesačne 1 600 dolárov. Sadám za počítač a idem poistiť seba aj syna súkromne. Za 100 dolárov mesačne pre mňa a 60 dolárov mesačne pre Samka máme poistenie. Lenže aké!
Ochorieť a zbankrotovať
Ak nie ste Bill Gates, vašu rodinu delí od bankrotu jediná choroba, povedal dekan Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity Dr. David Himmelstein. Vie, o čom hovorí. Najviac osobných bankrotov je v USA vyhlásených pre dlhy za zdravotnícke služby. A postihnutí nie sú len nepoistení. Poistení na tom nie sú oveľa lepšie. Ak ochoriete, pre poisťovňu sa stávate nerentabilným klientom. Poistku vám teda zrušia alebo zvýšia mesačné poplatky do astronomických výšok. Poisťovne nepoisťujú už existujúce neduhy. Ak v prihláške uvediete, že ste sa za posledný rok liečili na zápal močového mechúra, až do smrti vám poisťovňa nebude hradiť zapálený močový mechúr, ak máte astmu, nikdy vám nepreplatia jej liečbu, a ak máte rakovinu alebo choré srdce, poisťovňa vám poistenie rovno zamietne. Geniálne! Keď vážne ochoriete, ste presne tam, kde ten, čo poistenie nikdy nemal. Študujem drobné písmenká na našich poistkách. Moja nekryje ambulantnú starostlivosť, prevenciu ani zákroky, ktoré nie sú životne nevyhnutné. Zaplatia, len ak ma zrazí auto. Synova poistka je tiež zákerná. Zahŕňa síce 10 návštev u lekára ročne a za každú zaplatíme z vlastného „iba“ 25 dolárov, ale má vysokú spoluúčasť – 6 000 dolárov ročne. To znamená, podobne ako pri havarijnom poistení auta, poisťovňa začne za hospitalizáciu platiť, až keď vysolíme šesťtisíc dolárov z vlastného. A poistka má životné maximum – pol milióna dolárov. Za žiadnych okolností od nich nikdy neuvidím viac. Napríklad liečba detskej leukémie stojí viac ako 200 000 dolárov ročne. Rátam. Môjmu synovi by poisťovňa hradila liečbu leukémie maximálne dva a pol roka. A čo potom? „Buľšiť“ za 160 dolárov mesačne. Vôbec sa nečudujem svojmu mužovi, že sa na celé zdravotné poistenie vy... a naďalej si lieči žalúdok u ľudových liečiteľov. Lenže raz večer mi zavolá, že je na pohotovosti, srdcová arytmia. Nechali si ho v nemocnici pripojeného na množstvo hadičiek. V panike chcem volať svokrovcov, že im zomiera syn... Ale na druhý deň je doma. Bez poistenia si ho v nemocnici dlhšie nechať nemohli. Zato mu stihli vystaviť účet na 9 500 dolárov. Za dvanásť hodín na kardiologickom oddelení! Prestávame vysmážať a manžel odloží účet z nemocnice do šanónu: Bozajte ma...
V Gucci, ale bez zubov...
Pomaly si zvykám, že s každou synovou chrípkou či kašľom idem k lekárovi niekoľkokrát. Účinné lieky dostaneme obyčajne na tretí pokus. Trikrát 25 dolárov a desať návštev ročne minieme dávno pred Silvestrom. A mňa začína bolieť zub. Prikúpim si zubný plán za 19 dolárov mesačne. Dva mesiace žijem na tabletkách proti bolesti, toľko trvá, kým poistku môžem využiť. Sadám si do kresla Dr. Nasha. Zvraští obočie a zavolá asistentku, aby mi urobila program liečby. V preklade účet. Dať dokopy rozpadajúci sa chrup ma bude stáť 2 500 dolárov. Poistenie hradí len určité percento. Asi dosť mizivé! Dám si od doktora Nasha urobiť jedinú korunku na boľavom zube. Lepšieho zubára som ešte nestretla, má zlaté ruky. Ale koľkokrát za život si ho budem môcť dovoliť? Tá super korunka ma stála 1 500 dolárov. Koncom roka 2008 zbalím svoje pokazené zuby, seba, dieťa, muža, mužove žalúdkové vredy a vynechávajúce srdce a odchádzame na Slovensko. Zamestnala som sa vo vydavateľstve, pani na personálnom ma prihlásila do poisťovne. Mesačne mi odchádza z výplaty približne 20 eur, ďalších sto za mňa platí zamestnávateľ. A po lekároch môžem v našom, podľa Američanov socialistickom zdravotníckom systéme, behať bez strachu z osobného bankrotu, koľko chcem.
Vytúžený rok 2014
Na Floridu sa často vraciam na dovolenky. V marci oslavujem prijatie zdra-votnej reformy priamo v epicentre. Čo prinesie? To, čo je na starom kontinente samozrejmosťou už vyše šesťdesiat rokov. Paradoxne, reakcie sú zmiešané a podpora je menšia ako päťdesiat percent. Mnohí Američania vďaka mohutnej propagande dodnes veria, že slabším, chudobnejším a menej zdravým pomáhať netreba a že univerzálny systém zdravotnej starostlivosti je socializmus. To, že ho majú všetky ostatné vyspelé krajiny, im uniká. V jednom však majú kritici predsa pravdu. Obama neodstránil hlavnú chorobu amerického zdravotníctva – neregulované, neuveriteľne vysoké ceny. Americký zubár si bude aj naďalej účtovať za rovnaký úkon päťnásobne viac ako Slovák a rovnaký liek bude v EÚ naďalej stáť polovicu ako v USA. Akurát poisťovne budú od roku 2014 okrem občanov ruinovať aj štát. Kde na to vydrancovaný a zadlžený americký rozpočet vezme, zatiaľ nie je celkom jasné. Napriek tomu je to pre Ameriku historický moment. „Obrovský krok k ľudskosti,“ povie vojak čiernej pleti Robert, s ktorým si v deň schválenia reformy senátom pripíjam v krčme. Teší sa, že konečne bude môcť odísť z armády zapletenej do nezmyselných vojen. Jeho dcérka má astmu a bez armádneho poistenia by si jej liečbu ako osamelý otec nemohol dovoliť. „Modli sa za Obamu!“ zvlhnú mu oči. V Boha neverím, iba v múdrych ľudí, budem Obamovi držať palce. Kvôli Robertovi, sebe a kvôli svojim dvom chlapom s americkým pasom.
Načo im je reforma?
Čo vlastne potrebovali Američania reformovať? Majú predsa najlepšie ne-mocnice, najlepších lekárov a najlepšie výskumné centrá. Majú, ale len pre tých, ktorí si ich služby môžu dovoliť. Videli ste film „Sicko“ amerického do-kumentaristu Michaela Moora, v ktorom nepoistenému rybárovi odkrojila zhnisaný malíček vlastná žena, lebo nemali na nemocnicu? Tak preto. Zo všetkých vyspelých krajín sveta majú USA najnižšiu priemernú dĺžku života a podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie zaostávajú za krajinami ako Peru a Kuba. Stotisíc Američanov ročne umrie v dôsledku zanedbanej zdravotnej starostlivosti a využívanie zdravotníckych služieb je hlboko pod priemerom EÚ. Čo sa od 2014 zmení? Už nebudú žiadne životné maximá na poistkách a žiadna poisťovňa nebude môcť odmietnuť poistenie človeku, ktorý je vážne chorý. Viac Američanov sa bude kvalifikovať na federálne poistenie pre nižšie príjmové kategórie. Strednej vrstve bude na drahé poistky prispievať vláda. Zamestnávatelia, ktorí svojím zamestnancom neposkytnú zdravotné poistenie, budú penalizovaní."




@zareaguj


Diskusia k článku

morenajea
nedávno som videla jeden americký film - muž ťažko ochorel a šiel do svojej poisťovne kvôli poistke. Tam mu povedali že nemá nárok na vyplatenie poistky a na úhradu liečby pretože pri uzatváraní poistky neuviedol nejakú chorobu čo mal ako dieťa. Chorobu, ktorá s tou jeho "novou" nemala absolútne nič spoločné a tým pádom nemala žiadny vplyv na výplatu poistného. Tak sa stalo, že tomuto chorému mužovi vypovedali poistku práve vo chvíli keď ju najviac potreboval. Nezostalo mu teda nič iné ako si celé liečenie, neskutočne drahé liečenie, platiť z vlastného vrecka. Ako povedal svojmu poisťovákovi "... práve ste ma odsúdili na smrť."

Pôvodne som si myslela že je to vo filme trochu pritiahnuté za vlasy, ale ako tak čítam tvoj príspevok, bude to zrejme založené na pravde. Je to veľmi smutné, že práve v Slobodnej Zemi akou je Amerika sa takéto niečo môže stať. Aj keď na naše zdravotníctvo všetci nadávame, zrejme by sme zaň mali byť vďační.
julica
O tomto som vedela, poistky su tam prave preto take drahe, lebo ich nik neplati, a platiaci musia zaplatit vykony aj takym podvodnikom, ako sa opisuje tato pani...
janaalizibolenova
@morenajea , ja som videla podobny film, volal sa SAW, tusim 6 cast..tiez som si vtedy myslela, ze to nafukli s tymi poistovakmi, len aby mali dobru ideu k filmu, ale bohuzial, ukazalo sa to byt pravdou....tym, ze zijem v inej krajine, ale nastastie si platim nadalej zdravotne a socialne poistenie, viem nas socialny a zdravotny system ocenit, i ked povodne som nemala v plane si nic platit, teraz som neuveritelne rada, ze poctivo kazdy mesiac idu z mojej vyplaty odvody...
babi
@jananalizibolenova po prečítaní som ostala ako obarená. Vedela som ,že v Amerike funguje zdravotníctvo na prevažne súkromnej úrovni, čítala som aj knihy z lekárskeho prostredia /z Ameriky/, videla nejaké filmy, ale keď je to takto napísané - prežité na vlastnej koži- človeku sa ani veriť nechce. Zlaté slovenské zdravotníctvo. Já mám za sebou veľmi vážne ochorenie, a musím vysloviť len chválu a uznanie našim lekárom a systému zdravotlivosti starostlivosti. Viem ,že aj u nás sú niektorí pacienti nespokojní - neviem posúdiť či je to oprávnené- len mám niekedy pocit, že ako sa hovorí - kdo chce psa biť,palicu si nájde-. Stretla som sa z veľa pacietami, ktoríí vyslovene vyhladávali nedostatky, napr. strava, ano nie je najlepšia, ale nie som predsa v hoteli, pre mňa je dôležitejšií zodpovedný prístup k pacientovi. Ja som mala možno šťastie, ,ale aj tak po prečítaní tohto mailu, si myslím, že sa nemáme na čo sťažovať.
2010
Ja som jeden z mala co plati a velmi dlho a vela.... je vzdy aj druha strana mince.Radsej platim poistku ako to co som zazil pred par mesiacmi s mamou v Bratislave a uplatkami a nosit toaletny papier do nemocnice.
janaalizibolenova
keby si si to mala platit a nemala by si z coho @julica , tiez by si rozmyslala, ako system obabrat....a ak si pozorne citala, aj napriek tomu, ze by si ta pani "podvodnicka" ako si ju nazvala, platila tu priserne drahu poistku, aj tak, keby vaznejsie ochorela, poistovna by s nou zmluvu vypovedala, takze by to boli len vyhodene peniaze za nieco, co by aj tak nedostala....
2010
janaalizibolenova , radsej nekomentujem lebo take maily su velmi jednostranne , ta pani velmi dobre vedela ked bola mladsia a zdrava ako to funguje a teraz zvaluje vinu na kazdeho ineho len nie na seba .My sme rodili vonku aj sme mali vaznu srdcovu operaciu. Aj ona ma moznost ist teraz do statnej nemocnice kde sa caka ako na slovensku...
PS: Inac cena poistky sa da odratavat z dani z primu.
janaalizibolenova
@2010 , verim, ze su aj ine moznosti, a priznavam, ze kazda minca ma dve strany, tak isto mala na vyber aj tato pani, co to pisala, ale zo skusenosti mojich kamosiek, co ziju v USA viem, ze vacsina z nich proste poistky nema, lebo na to nemaju a liecia sa doma same ako vedia, bohuzial...ja si tiez neplatim poistku v Egypte, lebo sa mi to neoplati, paradoxne som na tom tu so zdravim lespie, ako som bola na Slovensku, asi je to tou teplou klimou, absenciou dazda a podobne..ale zas si poistku platim na Slovensku a vzdy, ked som tam na navsteve, obeham si preventivne prehliadky, pripadne, co mi treba, tak isto sa aj chystam rodit na Slovensko, nakolko tu porod vychadza na min 500euro plus dalsie poplatky za pobyt v nemocnici, lekara a podobne....len tak pre ilustraciu, jedna navsteva gynekologicky tu stoji 1200SKK a sono rovnako, navsteva vseobecneho lekara stoji zhruba 200SKK, to uz nie je taka tragedia , zubar zalezi od vykonu, co robi, manzelovi teraz vyberali nervy zo zuba a plus mu budu davat korunku, paltil za cely proces 4000SKK, co udajen v porovnani so Slovenskom nie je tak drahe...
@babi , ja som tiez ocenila formu nasho zdravotneho systemu, ked som bola na Slovensku 3 mesiace a lietala od doktora k doktorovi, tu by som na to potrebovala ozaj veeela penazi...
lucylee
janka, ťažko súdiť, lebo ako hovorí @2010 a aj ty, každá minca má dve strany, ale keď to čítaš, až Ti mráz ide po chrbte....
janaalizibolenova
@lucy , ano tazko sudit, pokial nezazijeme sami na vlastnej kozi, ale ak je na tom nieco pravdy, co asi bude, tak je to smutne, ze taka demokraticka krajina ma take zasady, resp. "pravidla hry"
tinca
@jani tak po prečítaní článku si budem ctiť naše zdravotníctvo i keď naň nadávame, ale tie pálky si neviem predstaviť, veď aj tam všetci nezarábajú milióny.
janaalizibolenova
@tinca , presne tak, kamoska co tam zije, maju sice dom a dve auta, ale uz nikto nevidi, kolko usilia ich stoji, aby to poplatili,obaja maju dve roboty a volno takmer ziadne a ked aj konece si vyjdu na plaz, vsetci im to zavidia a myslia si, ze sa len po plazi kazdy den valaju..to iste plati, pre slovakov v UK, vsetci vidia len vysku ich platu, ale uz nevidia, ze si musia platit najom, stravu oblecenie a tak dalej...ako vravim, ja som uz nase zdravotnictvo ocenila, i ked v niektorych pripadoch ziadna slava, ale stale lepsie, ako tu v EG, tu ak chcem mat dobreho lekara, musim nanho mat...
babi
Janka, poznám veľa slovákov žijúcich v zahraničí ktorí to robia ako ty. Poistku si platia tu a sem chodia na prehliadky a v prípade niečoho vážnejšieho. Ja som tu mala návštevu zo zahraničia a rozboleli ju zuby. Vzala som ju k mojej zubárke -tá ju ošetrila ale zaplatiť zákrok musela celý. Bola veľmi prekvapená aké to bolo lacné v porovnaní s ich cenami. U tejto zubárky vidím ,že tam chodí veľa rakušanov, ,pretože je to pre nich lacnejšie. A zase,kdo chce mať extra starostlivosť a má na to, nie je problém si v súkromných klinikách zaplatiť.
janaalizibolenova
@babi , musim povedat,ze mne sa to oplati, kedze robim pre slovensku firmu, mam od nich plat a teda aj vsetky odvody do nasho systemu, ci uz zdravotneho, alebo socialneho, a tak to aj vyuzivam na prehliadky a ako som pisala, ocenila som to v case, ked som chodila po doktoroch jedna radost, tu by som sa nedoplatila, takto som si zaletela na slovensko a obehala vsetko tam, vyslo ma to podstatne lacnejsie....aj s letenkou....tu sa snazim si davat pozor, aby som zbytocne neochorela a ked citim ,ze nieco na mna lezie, vzdy si urobim nejaky osvedceny cajik, lebo tu ,ked idem k lekarovi napise mi more liekov, ktore mi ani nie je treba..napriklad, ked som mala kasel, sa ma pytal ,ci mam bolest na hrudi, no vsak logicky , ked kaslem kazdu minutu, tak mi predpisal k tomu vsetkemu aj panadol, keby som to vedela ,tak v lekarni poviem, ze panadol nechcem, jednak som na tento egyptsky panadol alergicka, bohvie, co tam davaju a jednak, ked mi prejde kasel, logicky mi prejde aj bolest na hrudi, nie som zbabelec, aby som to uz par dni nevydrzala ,ked som vydrzala s kaslom skoro mesiac....@babi , mas pravdu, vela ludi z rakuska chodi k nam na osetrenie...
lucylee
@jankaali , @babi , a nielen Rakúšanov, ale aj iných, do Martina napríklad chodí k mame do roboty kopa Nórov a sú šokovaní, aké je to lacné, aj keď je to súkromná ambulancia a riadne sa tam cvaká, čiže pre našinca je to drahé, ale pre cudzincov je to strašne lacné....
altyn
Nechcel som sa zapojiť do tejto diskusie lebo to zaváňa hádkou, no nedá mi nereagovať, pretože sám som behom roka absolvoval dve dosť náročné operácie a s našim zdravotníctvom som veľmi spokojný! Nevravím že by sa tam nedalo veľa vecí vylepšiť, no nič nieje nikde dokonalé! Zaujímalo by ma @2010 či tvoja mama žije tu, na slovensku a ak áno, prečo si dával úplatky? A boli to úplatky alebo poplatky? Ja som nedal nikomu ani cent lebo na to nemám, ale nedal by som ani ak by som mal, a nemám dojem že by sa mi venovali menej alebo sa správali horšie. Ak sa mi nechce čakať a mám 5-10 eur ktoré môžem obetovať, tak sa objednám na konkrétnu hodinu a to je poplatok, nie úplatok! A že si musel zobrať so sebou toaletný papier... veď sa nečuduj, zdravotníctvo sa drží slamky a ľudia sú schopný ukradnúť aj posteľ ak by sa to dalo, nieto toaleťák! Ja som si vzal aj svoj príbor, pohár a pod. No ak to niekto so sebou nemal, nenechali ho napospas osudu, proste mu to dali na podpis aby sa to "nestratilo".
janaalizibolenova
@lucylee , ano, o cenach tej sukromnej ambulancie viem a je to ozaj palka, som aj ja prekvapena, ze tam chodi tolko norov a este sa im to aj zda lacne!!!! @altyn , nestras prosim ta, ze hadkou!!! tych tu uz bolo dost a ja si myslim, ze kazdy diskutujuci ma pravo si vyjadrit svoj nazor, pokial si ho nebude vyjadrovat utokom, tak si myslim, ze nic take ako hadka sa nestane...dufam...
altyn
No a teraz by som pridal niečo ku komentáru @janaalizibolenova o 13.03 hod.Myslíš že ak má niekto u nás na slovensku dom a dve autá tak je na tom lepšie ako niekto koho si opísala? Aj u nás si ľudia musia platiť nájom, stravu, oblečenie.... A tiež tu platí že ak chceš mať lepšieho lekára, tak na to musíš mať. (lepší lekár znamená ísť na súkromnú, plne vybavenú kliniku, odkiaľ ťa neposielajú kade-tade) Teda ak porovnáme platy a výdavky, nevychádza to približne 1:1 ? :-))))))))))))))))))))))
janaalizibolenova
@altyn , chcela som tym poukazat na typicku slovensku vlastnost a tou je zavist....ja netvrdim, ze clovek, ktory zije na slovensku a ma dve auta a dom, sa tiez len vala na zahrade a nic nerobi, tiez musi pravidelne chodit do roboty, splacat hypoteku a ma sa co obracat, chcela som tym len povedat, ze slovaci si o zahranicnych slovakoch myslia, ze im vsetko padlo z neba....teda aspon ja som sa s takym nazorom stretla..ale mas pravdu je to 1:1, ked to ponimame z oboch uhlov pohladu...problem je, ze su ludia, ktori tie uhly pohladu maju skreslene...alebo im chybaju a vidia len ten svoj...
julica
Najviac o tomto probleme hovori fakt, ze zakon o povinnom zdravotnom poisteni spustil obrovsku vlnu protestov, pretoze obyvatelom USA sa nechce platit poistenie, radsej sa budu ponosovat a hrat na socialne pripady, rovnako ako pisatelka. Pritom cim viac platitelov, tym mensi epoistne.
1x frezia
altyn
Máš pravdu @janaalizibolenova , aj ja som sa stretol s takými názormi aj u starších, aj u vrstovníkov. Taký ľudia si myslia že vonku im budú "do huby padať pečené holuby"! A ak sa tam vyberú plačú že museli tvrdo makať, ako doma a ešte boli ďaleko od najbližších... :-)))
babav
@2010 , len ty si sa vyjadril objektivne .Ak sa nechces dostat do financnych problemov ,plat si zdravotnu poistku stale,nie iba vtedy ked ochories,potom ta to naozaj bude stat majetok.Ja zijem v US
30 rokov,porodila som tu syna ,prezila velku zensku operaciu ,moj muz dve ,ktore mu zachranili zivot a vsetko hradila poistovna.
Kazda minca ma dve stranky a takyto mail je vyborna propaganda pre tych ,ktorym sa hodi .Netvrdim,ze americke zdravotnictvo je idealne,naopak ma od toho daleko,ale presne ako uz niekto vyssie uviedol ,kazda minca ma dve stranky a preco je zdravotne osetrenie take drahe,je ciastocne zapricenene sumou ,ktoru musia platit lekari za vlastnu poistku ,pretoze aj za najmensiu chybu ich am. pravnici zastupujuci pacienta financne znicia .
Dalsi dovod ,ti ktori si poistenie poctivo platia ho maju vysoke ,lebo ciastocne kryje vydavky zdravotnictva prave pre tych ,ktori na to nemaju.Je to tema na debatu,ktora nema konca a na tejto stranke ani miesta.Sme predsa na Vareche!!!
2010
Toto je z Wikipedie:"About 38% of the uninsured live in households with incomes of $50,000 or more".Takze v preklade 38% prespekulovanych lakomcov so zarobkom cez $ 50,000 neplati ZIADNU ( nemocensku ) poistku preco , opytajte sa ich...
 en.wikipedia.org/wiki/Health_care_in_the_United_States...


PS: Altyn ano moja mama zije na slovensku.Preco uplatky?, opytaj sa starsich ludi na dochodku, ta starostlivost sa meni na slovensku na velmi obmedzenu ked dosiahnes urcity vek .
2010
babav, presne kedysi davno som mal znamych poliakov co sa nam smiali naco platime poistku potom ked jeho zena ochorela , tak sa isiel zblaznit ako nadaval na cely system aj tak odisli naspat do polska...
babidka
Mala som osobnu skusenost s americkym zdravotnictvom a mnohe z toho je pravda . Lenze tam to doslo uz tak daleko , ze ani Obamova planovana reforma nebude ucinna...skor to len zhorsi ...Socialne odkazany ma vzdy narok na bezplatne osetrenie , lieky , operaciu , zdravotne pomocky .Pritom su cele generacie americanov ktore nikdy a nikde nepracovali a ziju zo socialnych davok a tak maju narok na bezplatne osetrenie bez toho , aby akokolvek prispeli pracou ci danami na socialny a zdravorny system .Je to nespravodlive voci ostatnym ktori pracuju - ti musia platit aj za tych ostatnych .Pozname to aj u nas a vsetci na to svorne nadavame . Amerikou hybu peniaze a vsetci su s tym uzrozumeni a neprotestuju .Az kym sa to netyka osobne ich - vtedy to uz v poriadku nie je a nadavaju ....Vysoke poplatky za osetrenie a poistky ma na svedomi aj americka znicujuca vasen pre sudne spory . Lekari musia platit obrovske mesacne poistky /aj niekolko tisic $ / proti sudnym sporom . Kazda zamienka je dobra . Nase zdravotnictvo poznam do detailu aj so vsetkymi jeho slabinami - pracovala som v nom viac ako 30 rokov a tiez to nie je najlepsie . Ani jeden system nie je dokonaly a ma vazne chyby . Americky patri k tym najhorsim ake poznam ....
altyn
@2010 , no neviem, ja som mal pri prvej operácii 67 roč. spolupacienta ktorému dali umelý kĺb! Teraz zase jeden mal asi 68-70 a operovali mu koleno a druhý tesne pred 60-kou a tiež mu čosi robili a dali mu aj titánové skrutky. Možno ste len mali smolu na zlého doktora... Ja som ležal na Antolskej a nemôžem sa sťažovať! (teda až na upratovačky, tie by som hneď vymenil) :-)))))))
erikaadam
Zijem v Uk a mam tu aj zdravotne poistenie a nie len ja,ale aj moj priatel a nas syn, ktory ma 3 roky. A poviem vam, ti co to nezazili, neuveria. Za vysetrenie u lekara sice netreba platit, ale vazne pochybujem, ci sa to vobec vysetrenim da nazvat. Ked som otehotnela, bez akehokolvek vysertrenia mi lekar povedal Gratulujem, USG tu robia az po par mesiacoch a preco? No preto, ze aj zena do troch mesiacoch potrati, tak predsa to tak malo byt. Priroda je priroda -podla nich. Po porode ma z nemocnice pustili na druhy den. Syn mal cely mesiac zltacku, bol oranzovy ako pomaranc a ich odpoved na to bola,ze oni s tym budu nieco robit az ked to presiahne mesiac (zltacka trvala 5 tyzdne a nic). Potom mas zahnisane oko,ale takze nan ani nevidel. Vraj s tym budu nieco robit,az ked bude mat rok aj to neprejde. Nedali ziadne lieky, nic. Tak sme po pol roku sli na vysetrenie na Slovensko, kde je chvalabohu zdravotna staroslivost pre deti so slovenskym rodnym listom zadarmo. Tam ho hned vysetrili a povedali,ze kde sme boli doteraz. Ked som im vysvetlila situaciu, nechceli verit. Museli mu robit 2 krat vyplach ocneho kanalika a vraj mohol aj oslepnut. Vratili sme sa do UK.A co sa tyka inych, beznych chorob, tak poriadnych liekov sa od lekara nedockate. Sirup od kaslu alebo od teploty a hotovo. A to ce asi 4 krat do roka bezdovodne zvracia 4 dni v kuse a nedostanem do neho ani cistu vodu sa im zda normalne. Ich odvoved na kazdu chorobu je Pockat 4 dni a ked sa to nezlepsi, az potom ist k lekarovi. No len si predstavte, ze vase male dieta 4 dni vkuse zvracia, ci uz cez den, alebo v noci a nic neje! Moze sa toto zdat niekomu normalne? Ako vidite ano. ZLATE SLOVENSKO.
marianne69
Tazko sa mi vyjadrovat k zdravotnemu systemu USA,neviem ako to tam funguje,ale bola som operovana aj hospitalizovana v UK.Poistenie som si platila z platu a za operaciu a nemocnicu aj ostatne vysetrenia som neplatila vobec nic.Dokonca teraz som nezamestnana mala som ist na laparoskopiu a tiez som nic neplatila aj ked poistenie uz neplatim.Pytala som sa mojho lekara,ze kto plati operacie a vysetrenia, ak je clovek nezamestnany,povedal:stat.
janaalizibolenova
@julica suhlasim, kedze vedeli obist system a aj napriek tomu si zabezpecit zdravotne osetrenie bez toho , aby platili vysoke sumy, tak logicky, ze teraz sa stazuju a nadavaju, to je ta druha strana mince...@altyn , tak je ako pises...@babav , dakujem za prispevok, ktory poskytol pohlad z druhej strany a tiez z vlastnych skusenosti, ved to pozname aj u nas s romskou mensinou, vsakze!!! ja viem, ze sme na vareche, ale rozoberaju sa tu rozne temy, nielen okolo varenia, preto som to pridala...@2010 , musim sa v tomto, ohladne veku a starostlivosti o pacienta, trosicku dat na altynovu stranu, moja starka mala teraz operaciu bedroveho klbu a ma 82 rokov...takze diskriminovana nebola a nemusla dat ani uplatok, aby jej to odoperovali....@babidka , suhlasim s tym, ze aj u nas ti, co nikdy nerobili a ziju zo socialnych davok maju na vsetko narok a my im to platime, bohuzial...moja mamina robi tiez v zdravotnictve, takze mam aky taky prehlad o tom, ako je na tom nase zdravotnictvo a ako to tam funguje, tiez si nemylsim, ze je to rajska zahrada, ale stale lepsie ako nic...@erikaadam , neprijemne zazitky a skusenosti, moj manzel si v Egypte plati zdravotne poistenie, lenze ked dojde k najhorsiemu a je chory, ide radsej k sukromnikovi, akoby mal ist do statneho zariadenia, ja by som sa bala, ze tam by skor chytil este dalsie ine choroby...@marianne69 , myslim, ze aj na slovensku to funguje tak, ze pokial si nezamestnany, ale evidovany na urade prace , tak plati zdravotne a socialne poistenie stat
alena45
a ja si myslím, že veľa záleží aj na lekárovi. Ako na Slovensku, tak aj inde. Chodili sme so strýkom po vyšetreniach v Komárňanskej nemocnici a venovala sa nám pani primárka na neurológii, bola neuveriteľne milá a ochotná, teta, ktorá sa tiež "liečila" v Komárne zomrela. Je pravda, že bola veľmi chorá, ale napríklad pol roka sa sťažovala na veľké bolesti v chrbte, robili jej roentgen a nezistili problém s pľúcami, ale pichali jej brufénové injekcie od bolesti, čo jej urýchlilo priebeh choroby. Keď už ležala v kóme v Komárňanskej nemocnici, takna tom oddelení mali zasa iný veľmi ľudský prístup k pacientom.
Je to tak všade, v domovoch dôchodcov, v nemocniciach, na polícii, na úradoch atď. Vždy záleží na človeku. K poistkám sa neviem vyjadriť, lebo tú si platím. A vždy si zaplatím aj poistku, keď idem do zahraničia, hoci len do Čiech.
Lucylee - minule som čítala, že v Martine študuje asi 300 Nórov, takže tu normálne žijú. Možno aj ich návštevy využijú naše zdravotníctvo, no čo už.
A to, že sem chodí kopa Rakušanov - dcéra si bola dať operovať oči, boli sme objednané na pol jedenástu, lenže prišiel mikrobus s Rakušanmi, tých operovali prednostne a my sme sa dostali na radu o pol šiestej večer. Mne nevadia tí Rakušania, ale prístup našich. Veď moja dcéra tiež za operáciu zaplatila a nie málo.
A inak - ťažko hovoriť čo je lacné a čo drahé. Aké platy, také poplatky.
nbert
Ludia je pekne ze si tu vymiename skusenosti, ale bol by som rad keby sme sa stale drzali (aspon naznakom) obsahu tejto stranky v zaujme udrzania mieru a pohody. Viem ze ked sa mi nepaci, tak to citat nemusim ale niekedy to tu zacina byt moc emotivne. Skusme sa dalej drzat varenia, jedla, zahradkarcenia, cohokolvek co ma nieco spolocne s jedlom a papkanim. Stazovanie len spusti vlnu dalsieho stazovania a to su vsetko velmi negativne veci. Taktiez VELMI uprimne dufam ze tu nikto nezacne diskusiu o politike, peniazoch, zavisti, ako je vsetko na ho*no, ako su vsetci skazeni, negramotni a skorumpovani a neviem co.
Ked budem chciet citat o tychto veciach tak otvorim noviny alebo zapnem TV. Jedlo a varenie je radost a preto tu vsetci sme a to nas spaja. Je mi uplne fuk kto si plati poistenie a kto nie.
kuchticka
Nechcem velmi predlzovt tuto debatu. Len poznamka: @babav to napisala dobre, @2010 ma tiez dobry prehlad a co povedala @julica s tym som sa stretla tiez. Mam spoluziacku z Prahy, ktora tu zije a taktiez vyuziva tento system - vsetok majetok si previedla do banky v inych krajinach a tu sa robi se je na tom zle a stat je prispieva na zdravotnictvo a platenie bytu. Ked sa s tym u nas chvalila, myslela som, ze ju syn vyzenie od nas. Neznasame takych podvodnikov. Dalsi priklad. Dcera ma kamaradku, ktora prisla na navstevu svojho chlapca sem a tu porodila. Vsetko mala zadarmo v nemocnici i osetrenie novorodenca po niekolko tyzdov. Neplatila ani cent. Moja dcera isla rodit, nemala poistku a boli sme tu kratky cas, vela penazi nebolo, ale platili sme vsetko za porod i dieta, lebo sme tu boli LEGALNE a pracovali. To bolo tiez NEFER.
kuchticka
Dalsi nespravodlivy skutok je ten - u nas v USA, ze ti co nikdy nepracovali, sa maju niekedy ovela lepsie ako ti co pracuju za malo penazi. To je podobne ako u vas s Romami. Ale dalsi priklad. Chodia sem rodicia byvalych mladych uprchlikov zo Sovet Svazu a potom z Ruska a vsetci tu dostavaju prispevok na zivobytie a byty zadarmo. Nikdy tu nepracovali a maju sa tiez lepsie ako ti malozarabajuci Americania co sa tu narodili. Ti poctivi, co nechcu byt na o btiaz nikomu. Poznam takych i onakych.
mininka
Veľmi zaujímava diskusia, v mnohých veciach pravdivá.Najlepšie to vystihli tí,ktorí môžu porovnať systém zdravotníctva a zažili niečo aj mimo Slovenska.Ano poznám to z praxe,že človek žijúci v Amerike ochorel na onkolog.ochorenie a nemohol si dovoliť liečbu tam tak sa po 15 rokoch neplánovane vrátilo na Slovensko,aby bol liečený.Je veľa ludí žijúcich v UK a chodia na preventívne prehliadky sem domov.Nech nadaáva kto chce, ako chce ,že platím si celý život na zdravotnú poisťovňu a musím si za lieky priplácať a veľa podobných rečí.Možno si pritom ludia neuvedomujú čo stojí taká operácia klbov, liečba cukrovky,operácia srdca, liečba pečeňových ochorení a ............ keby si to ludia mali platiť tak neviem.Nepostačovalo by im ani niekoľkoročné platenie.A čo lečba pri dialýze .To je už iná platba.Naozaj to že ludia dávaju lekárom uplatky ako vravia ,načo im to dávaju.To si robia ludia sami.Aj bez toho musia byť ošetrený.Zatial len chvala tomu nášmu aj ked skromnému ,ale zatiaľ ľudskému zdravotníctvu.
yana
Toto bolo z Ameriky, vcera v Edmontone v spravach (Edmonton je hlavne mesto najlepsie prosperujucej kanadskej provincie) bola 42-rocna pani s rakovinou prsnika, stage 4 (pre tych, ktory neviete, to je posledne stadium), chemo, ktoru plati Alberta, jej museli zmenit, lebo jej nezabera, za taku, ktoru v Alberte este neschvalili a liecba ju bude stat $4 000 mesacne. Slak nech trafi toto zadarmo zdravotnictvo. Na pohotovosti ludia bezne stravia 24 hodin, aby ich domov poslali s Tylenolom. Sama sa tu tesim z onko ochorenia uz dva a pol roka. Ked som si v lete nahmatala hrcu v bruchu a zacala tlacit na family doktora, ze co teraz, poslal ma spat do jamy levovej, do cancer centra. Kedze normalny doktory ma uz vyradili s tym, ze som zdrava, tak ma privitala residentka a bez vysetrenia diagnostikovala zaludocny vred. Nikdy som nieco take nemala a ani mat nebudem. A pretoze mam ohromnu vieru v lekarov, ktori vas takto odbiju a nosia sa ako "hovno na palici" ( a tym nemyslim, ze su vsetci taki), tak som stravila 21 dni na vode. Moja hrca zmizla a opat len musim podakovat @foska a kamaratom vitarianom, ze mi pomohli ten dlhy post zvladnut. A opat hovorim, nepodcenujte sa. Tunajsi ludia ani netusia, aky uzasny narod Slovaci su. Uvedomte si, ze to malicke Ceskoslovensko si dokazalo vyrobit od spendlikov az po lokomotivy vsetko. Tu ma obcas hroza chyta, ked vidim vyrobok Made in Canada. A toto sa tyka aj zdravotnictva.
lubica555
Ahoj, zijem v Kanade a tu je to tak isto. Aj ked mi zamestnavatel plati vysoku poistku, a nieco ako zakladne vysetrenie jedenkrat u ocnehoalebo rehabilitacneho lekara si mozem dovolit, dost vela doplacam. Vsetko sa lieci starymi liekmi, antibiotika noveho radu nik nepredpise a ak by som mala problemy kozne, tak skoncim na mastiach typu vazeliny.Proste hroza. Desim sa kazdeho zavaznejsieho ochorenia. Zubar taktiez, vyuctuje si nehorazne peniaze-800 dolarov som platila za blombu jedneho predneho zubu (vraj to bola biela blomba). Proste dakujem. A to si vsetci na Slovensku myslia, ze sa tu mame fantasticky a vsetko je zdarma. Ak by som ochorela, tak zbankrotujem.
janaalizibolenova
@lubica , no tak, ak je to tak, ako pises, tak ozaj hroza....aby doktori predpisovali stare lieky...to aj v Egypte, kde teda zdravotnictvo je na nizkej urovni, teda to statne, su ludia na tom v tomto ohlade lepsie....
marika730
vela zaujimavych komentarov ale nikto sa nepozastavuje nad tym, ze dama ked otehotnela tak klamstmavi a podvodmi dostala vsetku opateru zadarmo a este si stazuje aj ked podla jej slov mala dobru opateru aj pred aj pri porode. to veru nie je na chvalu, ze podvadzala, mala by sa za to habit a nie sa s tym chvalit. ja som americku medicinu zazila na vlastnej kozi a mozem konstatovat ze ani taku opateru ani nemocnicne vybavenie nebudeme mat na slovensku ani za dvacat rokov. standartne vybavenie v kazdej americkej nemocnicnej izby je: izby su dvoj-lozkove, kazda izba ma plne vybavenu kupelnu zo sprchou, umyvadlom a zachodom, s vybavenim pre telesne postihnutych ludi, je tam mydlo, sampon aj kondicioner na vlasy, kazdy pacient ma vlastny telefon pri posteli s koreho moze zadarmo robit miestne hovory 24 hodin, kazda izba ma plazmovu televiziu, vsetky postele maju elektricke nastavovanie, kazdy den vam vymenia postelne pradlo, daju cistu koselu, zupan a papuce. ked pridete do nemocnice dostanete vlastny pohar, dzban na vodu, vanicku na umyvanie, zubnu kefku, - vsetky tieto veci vam dalu domov ked vas prepustia z nemocnice. kazdy den dostanete menu prisposobene vasej diete kde si mozte vybrat s minimalne 3 jedal ranajky, obed aj veceru. minimalne kzde 2 hodiny pride sestrica vam zmerat, tlak a teplotu, obrati vam vankus aby sa vam vepsie lezalo. pri posteli mate tlacitko na privolanie sestricky ktora okamzite pride. kedykolvek vam prinesu pitie ake si ziadate - dzus, sodu, mineralku, caj, atd. na vstky vysetrenia vas zoberie sestricka na vozicku (aj ked mozete chodit) a po vysetreni vas zase privezie na izbu. na rozdiel od tehotnej panej, ja som si poistku platila a aj ked sme s manzelom podstatne starsi ako ta pani, nasa poistka bola $600 za mesiac s tym, ze si prvych $2500 zaplatime sami. ale ani to nie je take jednoduche ako to na prvy pohlad vyzera. tych 2500 sa nevstahuje na kazdorocnu prhliadku, na uraz ani na lieky. za akykolvek liek sme platili maximalne $30 za mesiac, alebo $40 na tri mesiace na dobierku (lieky ktore dlhodobo pouzivate vam lekar predpise na cely rok, aby ste nemuseli kazdy mesiac chodit pre novy recept). inak casto vam lekar da lieky zadarmo, pretoze ich dostava od farmaceutickych podnikov. okrem toho vsetky poistovne maju dohody s lekarmi, nemocnicami a laboratoriami za aku sumu budu prevadzat liecbu. takeze nieco za co plati nepoisteny clovek povedzme $300 tak vas to stoji trebars $70. tak isto som nepochopila, preco si pani mysli, ze zamestnavatel by jej mal platit zdravotnu poistku. plati jej za vykonanu pracu a ona nech si urobi so svojimy peniazmi co ona chce. kazdy zamestnavatel je povinny mat zdravotnu poistku ked ma zamestnanec uraz v praci, ostatne je na kazdom cloveku, co a kolko si plati. lekarska opatera je draha hlavne preto, ako uz niekto predomnou spomenul, lebo vsetci lekary platia velmi vysoku poistku. nas priatel lekar platil za jednorocnu poistku tolko, co som ja zarobila hrubeho za tri roky. inak ked idete k lekarovy tak v cakarni su vsetky svetla zapnute, je tam televizor, kvety, mnozstvo casopisov a pohodlne sedenie, nikde neopadava omietka, na podlahe su pekne, ciste koberce, a ked je tam aj detsky lekar, tak je tam detsky kutik s televizorom s rozpravkami, mnozstvo hraciek a detske stolicky. bohuzial, zatial som nic takeho na slovensku este nevidela. ked mama dostala sedy zakal, tak nam lekar povedal, ze na operaciu sa caka jeden az jeden a pol roka, a az ked sme mu dali "obalku" tak bola operacia za 2 tyzdne. moj manzel isiel v amerike k lekarovi lekar ho poprosil aby si urobil objednavku na operaciu kedy sa to jemu hodi. za tri dni mal manzel operaciu za sebou. takze tak, kazda minca ma dve strany a tato tema ma ovela viac stran
kuchticka
Mozem potvrdit vsetko co marika730 napisala. Len neviem preco bola moja diskuzia - vlastne dve - vymazane???
zuzula2
hmm tento clanok alebo velmi podobny som citala v casopise emma alebo eva... po precitani som ostala zhrozena.. taka vyspela krajina ako amerika a ma taketo zdravotnictvo? co uz co je... vzdy som si totiz myslela ze v amerike to maju super vymyslene.. perfektne vybavene nemocnice dokonale vystudovany doktori perfektna uroven vsetkeho.... ale za tie peniaze??? a este ked sa poistovna rozhodne ze nie tak nie? to clovek aby sa naozaj bal ochoriet.. hmm presne ako bolo pisane na zaciatku zlate slovensko :-)
zuzula2
pacil sa mi prispevok kuchticky ktora pisala ze v usa sa maju lepsie ty co nikde nepracovali... u nas je takych tiez dost vela... ja som nikdy v amerike nebola ani sa tam nechystam... ale myslim teda ze tato tema ma naozaj vela stran... ale presne som citala aj take diskusie niekde na nete ze ludia v usa nechcu tie poistky... radsej nebudu platit nic a potom sa stazovat ze na to nemaju... to je tiez dost zvlastne.. ale co uz.. a u nas su predsa tiez sukromne kliniky kde si priplatite a mate taku starostlivost ako v usa... ja byvam v bb bola som na operacii v rooseveltovej nemocnici... bola som s kolenom.. operacia bola na urovni ako ma byt doktor bol super sestricky sa o mna starali akurat ze postel bola uplne na prd jedlo sa nedalo jest na izbe sme boli tri zachod je pre cele oddelenie voda tepla tecie iba skoro rano a okno na izbe sa neda otvorit... kvety mi nikto doniest nesmie lebo to neije hygienicke.. a takisto som bola na operacii s usnym bubienkom v tej istej nemocnici akurat ze na sukromnom oddeleni dalo by sa povedat ze je to nemocnica v nemocnici konkretne ORL ambulancia s.r.o. starostivost perfektna doktori super sestricky tiez super... akurat ze jedlo bolo perfektne postele pohodlne okno nam prisla otvorit sestricka a na izbe sme boli dve plus sestricka.. na tom oddeleni je len vecko a umyvadlo sprcha tam nebola pretoze oni robi zakroky ze jeden den spravia a druhy ides domov.. tym som chcela povedat ze vsetko je to len o peniazoch... nase zdravotnictvo nema tolko penazi aby si mohlo dovolit drahe rekonstrukcie. ale odbornosti lekarov a sestriciek je taka ista v sukromnej aj statnej nemocnici... a o to predsa ide.. a co sa tyka uplatkov myslim ze to tu niekto aj napisal ludia si to robia sami.. preco by som ja mala davat peniaze navyse doktorovi ked on predsa zaraba... dostava vyplatu tak isto ako iny clovek.. to je to iste ako keby niekto prisiel do obchodu kde je strasne vela kupujucich pri pokladni a jeden clovek s konca pride dopredu da tete predavacke obalku s istou sumou penazi aby ten clovek nemusel cakat v rade... podla mna to nieje spravne a nikdy by som nedala uplatok doktorovi...
patrick090
Mam otazku som v USA uz nelegalne bol som tu osetreny a chcel som to riesit cez charitu ale mam zaplatit 500$ ale ja idem domov mam to zaplati alebo nie??moze mi to prist domov?
2010
Chore slovensko,
s odstupm casu, mama mala urgentnu operaciu pred par dnami.
Co je normalne pri velkych bolestiach sa clovek sa povracia od bolesti alebo liekov.Ziadala o misku, ktoru nedoniesli . Takze na dialku riesim pizamo a prezlecenie postele, necakal som ze slovenske zdravotnicvo upadne az tak...
1x janger



 



TOPlist