Ako skladovať ryžu?

ryzasos - fotkaRyža SOS, 20. mája 2022
Surová ryža vydrží až 18 mesiacov bez straty na kvalite, niektoré druhy dokonca 24 mesiacov. Prečo sa teda niekedy objavia
chrobáky? Tieto chrobáky, nazývané nosatce, vyžierajú potraviny zväčša skladované v špajzy ako cereálie, múku a usadzujú sa aj
v ryži. Vyskytujú sa najmä v lete kvôli teplu a vlhkosti. Pri ich výskyte musíte napadnuté potraviny vyhodiť, vyprázdniť a dôkladne
vyčistiť celú špajzu a naniesť prípravok proti hmyzu.
@zareaguj


Diskusia k článku

haji
Napadenou rýži si zpravidla přinesu už z obchodu. Obloukem se tedy vyhýbám skladování. Polovinu 1kg balení uvařím a druhou dám šroubovací sklenice. Chemii ve špajzu nemusím. Nanejvýš lepové destičky - ale ty plní pouze monitoring špajze.
mamec
@haji (3.6.2022 07:46)
Presne tak, ja mám tiež tú skúsenosť, že si potvorky prinesiem už z obchodu. Doteraz to boli ale mole.
Ale je milé, že nás výrobca upozorňuje, aspoň viem, že jeho produkty nemám kupovať :)
kucharka
Výrobca má pravdu :-(
Nestačí ani dobre uzavretá nádoba, je to proste príroda :-))
Záleží to od tepla a vlhkosti, nie od čistoty a uzáveru. V lete kupujem iba 1/2kg balíky ryže, keby som kúpila viac a mala to doma dlhšie, hneď by sa dostali mušky a chrobáčíky. Zo začiatku som si tiež myslela, že som to doniesla z obchodu a bola som nahnevaná keď som musela čistiť celú špajzu. Až mi tunajšie babky a predavačky poradili : ryža musí byť v chlade a suchu. A je to tak … cez zimu môžem skladovať ryžu dlho predlho, v lete len chvíľu.
( Pamätám si, že ten istý problém som mala aj keď som žila v Singapore a v v lete v Japonsku. ) Takže : teplé krajiny majú aj nevýhody :-)
evanaaa
Ja si dávam ryžu buď do pohára, ale ešte utesním fóliou, ale poslednú dobu väčšinou na všetko používam zipsové sáčky, ale samozrejme, ryžu a iné tam dám zabalené v origináli, nevysypem priamo.....
methi
Ak uz su v nej chrobaky, najlepsie je vysypat na velky tanier, rozhrnut a dat na priame slnko. Chrobaky a mravce povyliezaju aj same. Potom naspat do nadoby, vlozit bobkovy list a par klincekov a uzavriet.
chemik
Diskuse je sice staršího data, ale hlavní funkční rada chybí, takže se přidávám s osvědčeným preventivním postupem. Hmyz a jeho zárodky resp. vajíčka si s potravinami přineseme domů a ukládáme obvykle při normální teplotě v příznivých podmínkách pro množení. Na zimu je hmyz citlivý a brání se mu tím, že si postupně upraví chemické složení tělní tekutiny na nemrznoucí směs bez poškození buněk. Nesnáší však náhlý pokles teplot. Takže suché potraviny, potenciálně obsahující hmyz se zárodky, dáme s obalem do plastového sáčku a uložíme aspoň na půl dne do mrazáku. Tělní tekutiny hmyzu včetně vajíček zmrznou, přičemž led buňky roztrhá a pak už tyto potraviny můžeme skladovat při normální teplotě. Postup můžeme zopakovat, pokud zjistíme, že se časem něco vylíhlo z vajíček, která přežila.
45678
@chemik (20.12.2022 14:44)

Áno,presne takto to robím desiatky rokov aj ja.Ked chcem skladovať ryžu aj strukoviny, dám ich najskôr do mrazničky a potom bez obáv odložím v špajzi.



 



TOPlist