Údená hovädzia hruď fotorecept

axioma - bez fotkyaxioma, 30. novembra 2016 16:44
Ďalšie recepty »
Údená hovädzia hruď (fotorecept)Foto: axioma

Domáca údená hovädzia hruď na grile Jamie Oliver vcelku. Teplé údenie, ktore sa da pouziť na akýkolvek druh mäsa, už tak mám odskúšané morčacie prsia, hovädzí krk samozrejme v celku.

10
porcií
30 min
príprava
600 min
na 120 °C

Suroviny

Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Hruď vykostime, zbavime blán, ale nie tuku a dobre osušíme. Nezabúdajte, že aj tuk dodá super chuť a pokiaľ ho nechcete, radšej ho vyrežte po úprave.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Takto pripravené mäso potrieme zmesou zo soli, granulovaného cesnaku a čierneho mletého korenia. Keď je mäso pripravene, možeme ísť von a pripraviť si gril.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na prípravu grilu treba brikety poukladať do takzvanej hadej metódy. To znamena po obvode grila cca 12 - 14 kusov za sebou poukladať brikety v dvoch radoch a takto navrstviť 3 poschodia. Brikety musia mať kontakt, aby sa od seba postupne odpalovali. Na vrch poukladajte stiepky dreva (ja som pouzil bukové, ale samozrejme z ovocných stromov je lepšie). Táto metóda vám zaručí stálu teplotu po dlhši čas, mne to udržiava teplotu medzi 110 °C - 130 °C po 10 hodín. Pridajte aj misku s vrelou vodou, do krorej pridáte oregano. Misku dajte pod mäso, to taktiež pomáha udržovať stalu teplotu, ktorá nesmie po dobu 7 - 8 hodín prekročiť 140 °C. Mala by sa pohybovať medzi 110 - 130 °C.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Keď uz mate gril nastaveny na 110 - 120 °C, možete poloziť mäso na opačnú stranu, ako su brikety, zakryť a z času na čas skontrolovat teplotu. Takto nechať zakryté minimalne dalšie 4 hodiny. Celkovo by tak malo byť 7 hodin.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Medzi tým si uvarte z kosti cesnaku a cibule silny vyvar, ktorý použijete na dokončenie. Občas môžete nakuknúť ako napreduje. Takto vyzera po cca 4 hodinách. Po približne 6 - 7 hodinách vlozte mäso do hlinikovej misky, podlejte jemne vývarom z kosti a zabalte do alobalu. Takto zabalené mäso položte na rovnake miesto, a pridanim ďalšich rozpalených brikiet zdvyhnite teplotu na 150 - 170 stupnov. Zakryte gril a nechajte este 2 hodiny v grile (ja som počas údenia pridal mäsko na obed) .

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Po tých 2 hodinách mäso vyberte z misky a zabalte komplet do alobalu a nechajte ešte 45 minut odpočivat, aby sa šťava udržala v mäse.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  A po približne 10 hodinách sa môžete pustiť do degustovania. Ako vidieť mäsko ma pekný prstenec z udenia a ponechalo si šťavu.

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Prajem dobrú chuť :)

  Údená hovädzia hruď (fotorecept) - obrázok 8
Recept je zaradený do tagov:
TOPlist