Kysnutý slaný koláč
Kysnutý slaný koláč

Trojfarebný koláč k veľkonočnej šunke

anickac - bez fotkyanickac, 28. marca 2017
Trojfarebný koláč k veľkonočnej šunke
Foto: anickac

Tento koláč je u nás tradíciou k Veľkej Noci, pečiem ho celý život. Nápad som našla dávno v zahraničnom časopise a recept som si vymyslela a prispôsobila našim zvykom.

2
porcie
40 minút
príprava
40 minút
na 180 °C

Suroviny

1 kg
0,5 l
1 ks
2,5 dcl
2 ks
1 ks
2 lyžice
3 lyžičky
2 lyžičky
1 hrsť (kôpor)
1 lyžička
1 lyžička
Na posypanie:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Vypracujeme cesto: 1dcl teplého mlieka, droždie a lyžička cukru nám vytvorí kvások. Do veľkej misy dáme múku, zvyšné teplé mlieko, olej, vajíčka, prášok do pečiva, cukor a soľ, a keď je kvások vykysnutý, pridáme ho do zmesi a vypracujeme cesto.

 2. 2

  Vypracované cesto rozdelíme na tri rovnaké časti. Do prvej časti zapracujeme mletú červenú papriku, do druhej časti petržlenovú vňať prípadne kôpor, do tretej časti zapracujeme vegetu a kari korenie. Všetko necháme vykysnúť.

 3. 3

  Každú ochutenú vykysnutú časť rozdelíme na polovicu. Máme 6 menších bochníkov cesta. Z každého vytvoríme dlhý šúľok. Z jedného vegetového, jedného paprikového a jedného petržlenového šúľku vyrobíme vrkoč - tak isto urobíme aj druhý vrkoč.

 4. 4

  Dva vrkoče položíme na plech s papierom na pečenie, potrieme vajíčkom a každú farebnú časť posypeme iným semiačkom - najlepšie sa mi osvedčilo posypať vegetovú časť makom, paprikovú časť sézamom, a petržlenovú časť ľanovým semiačkom.

  Trojfarebný koláč k veľkonočnej šunke - obrázok 4
 5. 5

  Pečieme na 180 stupňoch cca 40 minút.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Tvoj velonocny kolac je na slano,verim,ze chuti vynikajuco s velkonocnou sunkou,hrudkou a vajickami a hlavne vela chrenu s cviklou,
1x zahra
Tak toto sa mi páči,určite vyskúšam možno už aj skôr ako na Veľkú noc.