Foto: rybarkuchar
Tí čo si viac pamätajú Štiarc určite poznajú. Možno v inom regióne pod iným menom. Ja ho poznám od starých rodičov pod týmto Zobraziť celý popisTí čo si viac pamätajú Štiarc určite poznajú. Možno v inom regióne pod iným menom. Ja ho poznám od starých rodičov pod týmto názvom. Ide o jedlo, ktoré si pripravovali chlapi na týždňovkách pri chystaní dreva alebo kosení. Tam nebolo veľa času a hrncov na vyváranie. Je to v podstate zemiakové cesto pripravené v jednom hrnci – kotlíku. Dosť sa podobá na šúľance.
príprava
Postup
-
1
Zemiaky nakrájané na hrubšie kolieska – cca 1 cm, dáme do osolenej vody.
-
2
Do toho istého hrnca nasypeme na zemiaky polohrubú múku. Do stredu zapichneme varešku. Jej význam je v tom, že keď začne voda vrieť a „zatiahne“ muku, okolo varešky vznikne akoby komín cez ktorý bude vriaca voda prehrievať nasypanú múku.
-
3
Vodu treba sem tam doliať aby zakrývala trištvrte kopca múky. Varíme pokiaľ sa zemiaky nerozvaria.
-
4
Prebytočnú vodu zlejeme a ešte za tepla vymiesime hladké cesto.
-
5
Pomocou lyžičky tvarujeme halušky
-
6
Zalejeme opraženou slaninou, posypeme čiernym korením a môžeme podávať. (Už nevaríme !!!). Dá sa použiť aj kapusta – dusená alebo surová, dajú sa pripraviť aj „na sladko“, podobne ako šúľance – s makom, tvarohom. Je to naozaj sýte jedlo.
zo spiša . Niekedy sme mávali k nim aj trocha bryndze.
Verzia kulaša sa len omastila rozpraženou slaninou.
Verzia štiarc: kulaša sa po lyžiciach dávala do misy a posýpala bryndzou, na záver sa pomastila a posypala slaninkou! Takto to poznali a robili moji rodičia :-)
fučka je zemiakovomučna kaša , ktorá sa robieva v nitrianskom kraji
do zemiakov sa pridá múka a mieša sa do zblbnutia pokiaľ si ta
kaša prdká. Po osmažení sa pridá upražená slaninka na cibuľke.
Východ má džatky
Stred má štiarc
Juh má longoše
Západ má šunky a klobáse