Punčové mini tortičky fotorecept

siuuu - fotkasiuuu, 1. júla 2019 13:19
Ďalšie recepty »
Punčové mini tortičky (fotorecept)Foto: siuuu

Včera boli u svokry hody, tak som aj ja chcela prispieť nejakou sladkou maličkosťou, keďže svokra nepečie. Na tieto horúce letné dni som zvolila zákusok, ktorý sa v našej rodine pečie od nepamäti - punčový, ktorý ale ja pripravujem už roky vo forme týchto malých rozkošných tortičiek. Je to trocha piplačka, ale zasa nie moc a výsledok stojí za to, zatiaľ mali vždy úspech. https://dobrotynatanieri.blogspot.com/2017/09/puncove-torticky-moja-srdcovka.html

15 min
príprava
12-15 min
na 180 °C

Suroviny

Korpus:
6 ks
6 PL
3 PL
3 PL
3 PL
6 PL teplá
1/2 bal.
Na punčovú plnku:
2 PL domáci (malinový, ríbezľový, marhuľový)
0,5 dl
1-2 hrste (mleté)
z 1/2 pomaranča
z 1/2 citróna
podľa chuti
Poleva:
cca 250-300 g
cca 1-2 PL vriaca
1 ČL
podľa potreby (čerstvé)
kvapka
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Najskôr si upečieme piškótu - vajíčka rozdelíme na bielky a žĺtky. Bielky so štipkou soli vyšľaháme na tuhý sneh. Žĺtky vymiešame s cukrom do peny. Do vyšlahaných žĺtkov pridáme postupne vodu, múku s práškom do pečiva, olej a nakoniec jemne vmiešame sneh z bielkov. Cesto vylejeme na pekáč vyložený papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 180 °C cca 12 - 15 minút (každá rúra pečie inak - ja mám upečené za 12 minút). Po čiastočnom vychladnutí z korpusu stiahneme papier na pečenie a necháme úplne vychladnúť.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Následne vykrojíme korpusy tortičiek - čím sú menšie tým sú milšie (ja používam vykrajovačku s priemerom 3,5 cm). Ak máme piškótu vysokú, môžeme každé koliesko prekrojiť ostrým nožom horizontálne na polovicu, ak je cesto nízke spájame vždy dve kolieska.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Zvyšky piškótového korpusu potrháme na menšie kúsky (je lepšie keď je korpus suchší - vtedy sa dá rozmrviť na menšie kúsky), zalejeme rozvarom z lekváru a horúcej vody (ak je lekvár redší netreba rozbiť rozvar - pridáme iba lekvár), pridáme šťavu z citróna a pomaranča, mleté orechy a rum alebo arómu, a dobre premiešame. Ak chcete docieliť peknú červenú farbu, je potrebné pridať kvapku potravinárskej červenej farby - od orechov bude plnka tmavšia, bez farby bude skôr do hneda, ale závisí to aj od farby lekváru - ja som teraz použila marhuľový a kvapku gélovej červenej farby.

 4. 4

  A teraz príde tá najpiplavejšia robota - ideme na tvorenie tortičiek: Aby sme docielili krásne rovné steny, tak jednu časť prekrojeného korpusu vložíme späť do vykrajovačky...

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  ...malou lyžičkou natlačíme cca 1 ČL punčovej zmesi...

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  ...priklopíme druhou časťou korpusu (druhým kolieskom)...

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  ...a pretlačíme cez vykrajovačku.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Takto urobíme všetky tortičky.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Pripravíme si polevu z preosiateho práškového cukru, vriacej vody, citrónovej šťavy a farbiva - vodu pridávame veľmi opatrne, ak je poleva hustá, riedime citrónovou šťavou. Poleva nemie byť ani riedka ani príliš hustá, ale skôr hustejšia ako redšia. Lyžičkou polievame tortičky - cca 1/2 lyžičky polevy dáme do stredu tortičky a spodnou časťou opatrne rozotierame. Necháme stuhnúť - poleva čiastočne zatuhne skoro hneď, najmä ak je hustejšia, tak ak chceme ozdobiť, treba to urobiť hneď.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  A je hotovo... Sú výborné, šťavnaté a roztomilé. Počet porcií závisí od veľkosti formičky akú použijete, aj od vzdialenosti v akej vykrajujete (treba nechať zvyšky na plnku) mne vychádza pri priemere formičky cca 22 - 25 kusov.

  Punčové mini tortičky (fotorecept) - obrázok 10
Recept je zaradený do tagov:
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist