Plov / pilaf

kltko - fotkakltko, 12. februára 2014

Možnosť ochutnať plov sa mi prvý raz naskytla v Taškente, mnoho rokov naspäť. A hneď to bolo v dokonalom podaní miestneho "fastfoodu". Kuchár mal Zobraziť celý popisMožnosť ochutnať plov sa mi prvý raz naskytla v Taškente, mnoho rokov naspäť. A hneď to bolo v dokonalom podaní miestneho "fastfoodu". Kuchár mal v parku veľký kotol, kde plov pripravoval, my sme sedeli na "pódiu" pár krokov vedľa, popíjali zelený čaj a v pohode čakali až nám dovarí neskorý obed / skorú večeru. Bolo to vynikajúce a tu ponúkam recept čo najbližší spomienke a realizovateľný z nám dostupných surovín a korenín.

4-6
porcie
15 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

0,5 kg
1 ks
1 ks
1 ks
3 - 5 strúčikov
0,5 dcl jahňacie
1 šálka
2-3 šálky (alebo vývar)
 (rímska rasca, cumin)
50 - 100 g




Postup

  1. 1

    Jahňacie mäso očistíme, nakrájame na malé kúsky, približne 1,5 - 2 cm. S výhodou využijeme orez. Môžeme použiť aj baraninu, prípadne hovädzinu, tie však vyžadujú dlhšie podusenie, aby neboli tvrdé. Iste by to šlo aj z hydiny. Mrkvu očistíme a v ideálnom prípade nakrájame na tenké "paličky" hrúbky cca 3 mm, dĺžky do 5 cm. Ak sa nám nedarí, tak na veľkosťou čo najbližšie stredne veľké kúsky, nemali by byť kolieska. Cibuľu očistíme a nasekáme na drobno. Sušené marhule opláchneme a pokrájame na drobno (plátky asi 2-3 mm). Cícer necháme odkvapkať (odkvapkaného by malo byť 150 -200 g). Ak nemáme sterilovaný, použijeme vopred namočený a najlepšie aspoň trochu predvarený cícer (suchej hmotnosti 50 - 100 g).

  2. 2

    Vo väčšom kastróli na tuku speníme cibuľu a keď zosklovatie, pridáme mäso. Mäso na stále intenzívnom ohni za častého miešania dôkladne opečieme. Keď mäso pustí šťavu, podusíme ho do polomäkka (podľa veľkosti kúskov a veku jahňaťa aspoň 5 minút) Pridáme mrkvové "paličky" a pokračujeme v opekaní, oheň môžeme zmierniť. V tejto fáze pridáme podrvené / pomleté koreniny a cesnak. Koriander aj rascovec majú výraznú arómu, použijeme podľa svojich zvykov. Kto nepozná, radšej opatrnejšie. Čierne korenie a čili podľa požiadavky na štipľavosť. Cesnak je najlepšie dávať posekaný na drobné kúsky. Soľ pridáme podľa toho, či je cícer sterilovaný (je solený) a či použijeme vývar (takisto solený) alebo vodu. Radšej soliť trochu menej, dosoliť sa dá aj na záver.

  3. 3

    Premiešame, pridáme cícer, nakrájané marhule, a všetko za občasného miešania v kastróli zohrejeme. Ak pracujeme len s namočeným a nie sterilovaným cícerom, podusíme obsah tak dlho, kým nie je cícer polomäkký. Vodu (vývar) si necháme samostatne zohriať do varu. Do kastrólu pridáme ryžu (môže byť prepláchnutá, ale nie je to nutné). Prilejeme 2 šálky vrelej vody (vývaru), premiešame a dovedieme do varu.

  4. 4

    Varíme na miernom ohni, tak aby obsah ľahko bublal, môžeme prikryť pokrievkou. V závislosti od druhu ryže, mrkvy, cíceru môže obsah natiahnuť do seba aj viac vody, takže pri občasnom premiešaní podľa potreby dolejeme tak, aby jej bolo vždy aspoň trochu na dne kastróla a obsah sa nám nepripaľoval. (preto uvádzam 2-3 šálky). Varíme 15 - 20 minút, tak aby bola ryža uvarená. Podľa potreby môžeme dosoliť a dokoreniť na požadovaný stupeň. Podávame. K jedlu sa štýlovo hodí zelený čaj, ale kľudne môže byť aj pivo.

Diskusia k receptu

kltko
hej, také stredoázijské alternatívne rizoto ;o)
marianne
tie susene marhule tam maju smrnc:-) spravim urcite,len k jahnacine sa musim zase dostat...
kltko
jahňacina/baranina je stredoázijská (ale aj balkánska) klasika. Baranina je výraznejšia, nie každému chutí. Aj keď osobne uprednostňujem (mladú) baraninu pred jahňacinou, v tomto jedle je jahňacie určite prvou voľbou. Je hotové oveľa rýchlejšie a umožní pripraviť plov celkom rýchlo.
Ešte pokiaľ ide o dochutenie, ak sa nemýlim, existujú aj recepty s použitím hrozienok (namiesto marhulí), trochu nasladlej chute sa do jedla hodí a rovnako aj koreniny, určite sa dajú obmeniť. Problém bol len v tom, že aj keď sme u kuchára či na tržnici chceli korenie, tak časť ľudí vedela len uzbecky a u ostatných aj ruské názvy korenín okrem zopár základných nám veľa nepomohli. A zo zakúpenej mletej zmesi sa zloženie spätne zistiť nedalo. Ak niekto vie, kľudne môže doplniť.
kredenc
... v Taškente mnoho rokov naspäť ..., alebo v Taškente pred mnohými rokmi?
methi
U nas sa tomu hovori Pulao. Ako pises slo by to aj z kuracieho a aj len so zeleninkou. Hodi sa na dochutenie aj hnedy kardamon, cela skorica, bobkovy list, klinceky. A ano aj hrozienka sa niekedy davaju, spolu s korenim dobre ladia. Dobre jedlo.
kltko
methi, mám a používam bežný kardamon - svetlozelené tobolky so semenami prakticky čiernymi. Je to hnedý kardamon, alebo myslíš niečo iné? Viem, že tobolky sa niekedy aj vybieľujú (myslím že oxidom siričitým), ale neviem čo to robí s farbou obsahu.
pusta
veľmi krásny recept, hoden odskúšania, jahňacie mám aj koreniny, musím dokúpiť cícer a sušené marhuľky.
niečo podobné som už robila, mimoriadne chutný je tvoj receptík, až sa mi slinky zbiehajú.
****** ti právom patrí.
radulienka
Mám sklon k receptom s neobyčajnými koreninami a nezvyklými chuťami, aj pilav k nim patrí, ale tento je ešte lepší, ako poznám, určite ho podľa teba vyskúšam, dík za recept...
kltko
ďakujem za záujem, teší ma. prajem dobrú chuť!
methi
@kltko moze byt aj zeleny, ale ja zeleny davam skor do sladkych jedal. No nevadi, ten sa hodi aj do ryze. Ale hnedy je vyslovene vhodny do ryzovych ako je pulao/pilaf alebo biryani. Mne pride jeho vona za surova az taka dusiva, vyrazna. Ale jedlo rozvonia a ochuti krasne. Hnedy je vacsi nez zeleny.








Odfotim ich zajtra vedla seba na porovnanie velkosti.
denyany
Ach, pilav mi zavoňal až sem a sliny mi tečú jedna radosť.:-) Recept som už uložila a až zoženiem jahňacinu/je to moje najobľúbenejšie mäso/, uvarím toto fajn jedlo.
kltko
aha, nejakú takú fotku som už videl, ale "naživo" som ho ešte nestretol. Kardamon najradšej dávam do kávy, prípadne do niektorých múčnikov, mäso som ešte neskúšal. Ale inšpirovala si ma. Či budem zháňať na SK hnedý neviem, ani zelený nie je v obchodoch veľmi častý.
babidka
Ten recept sa mi paci :-) Jahnacinu mam prislubenu / ovecky sa uz bahnia /, koreniny su - a tak to coskoro pripravim ...tesim sa :-)
kltko
babidka, nech sa zadarí. Iba pripomeniem, že ak budeš mať celé jahňa, na plov je škoda použiť kus veľkého mäsa, napríklad zo stehna. Niežeby to nešlo, ale stehno, chrbát, či kolienka využiješ aj lepšie. Ideálne tu využiješ všetok orez a drobné kúsky z opracovania jahňaťa.
babidka
@kltko , ved som aj tak myslela :-) Jahnacinu nemavame casto lebo v obchodoch jej u nas niet a ked sa podari jahnaciunu kupit od bacu , tak si to vazime a vyuzijeme kazducky kusok co najefektivnejsie....
norbertklubert
Recept skvely ale sorry asi vies kto som 1.cyba cicer z konzervy nie!!!
2. ked broskyna tak cerstva toto jedlo a to maso si to zasluzi
Tolko za moje sefske rady
kltko
norbert - s cícerom súhlasím, lepší je klasický sušený. Ten však potrebuje byť namočený, najmenej 6 hodín, a keď treba pripraviť jedlo v najbližších hodinách, hodí sa aj cícer z plechovky. Broskyňu nechápem - uvádzam marhule. Osobne si myslím, že marhuľa má chuť výraznejšiu ako broskyňa. A som si istý, že pri použití bežných čerstvých marhulí (alebo aj broskyní) by sa tieto rozvarili. Chuť by síce ostala, ale určite by sa stratil vizuálny efekt drobných kúskov farebného ovocia. Navyše dávam prednosť možnosti zahryznúť sa v tomto jedle do kúsku ovocia. Jediné riešenie pri čerstvom ovocí by som videl vo "vinohradníckych" broskyniach, sú dosť tvrdé aby sa rýchlo nerozvarili. Majú však oveľa menej výraznú chuť a farbu tiež. Momentálne si spomeniem len jedného norberta, ale ten sa zapodieva skôr ľudskými telami ;o)
1x kltko




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia