Pečeňový syr bez chémie fotorecept

patroveckypitrs - fotkapatroveckypitrs, 22. októbra 2014

Tento pečeňový syr robíme v rodine už roky a ešte sa nikdy nepokazil, lebo sa minul za 2 - 3 dní a to bolo dlho.Takže neviem Vám povedať ako vlastne dlho vydrží. Dávame ho do obdĺžnikovej formy na pečenie. Kto chce môže dať aj do pohárov na vrch slaninu zavrieť a do pol hodiny do pary tak dlho vydrží.

30 minút
príprava
150 minút
na 120-140 °C

Suroviny

600 g bez kosti a kože
600 g surová
3 ks stredne veľká
10 cm biela časť
2 ČL
1 PL
1 hlávka
300 g čistá dlhá
1 ks suchý
3 ks surové

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Očistíme a pripravíme si cibuľu, pór a cesnak.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Ďalej si si umyjeme a odvážime bravčový bôčik bez kože a kosti 600 g a bravčovú pečienku tiež 600 g.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cibuľu a pór nakrájame na väčšie kusy veď na zaver sa to bude všetko mlieť. Dáme roztopiť masť vo väčšom hrnci a cibuľu a pór restujeme v ňom na masti.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Pečienku a bôčik nakrájame asi na 3 cm kusy také aby nám vošli pri mletí na mäsovom mlynčeku do neho.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  A ešte pečienka.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Ak mame cibuľu podusenú do mäkka pridáme mäso miešame nech sa zatiahne do biela až potom prilejeme asi 1dcl vody viac už nie. Premiešame. Pridáme cesnak nakrájaný na väčšie kúsky veď sa to bude mlieť. Vodu už počas celého spracovania nedávame. Musí sa nám celkom vypariť a ostane tam len mať s bôčika. Tiež teraz dáme k mäsu korenie na pečienku. Ak neviete aké s minulom recepte som uviedol čo tam ide to je veľká korenia dávka s tou uvaríme viacero jedál.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Keď už je mäso mäkké tak pridáme k nemu pokrájanú pečeň a ďalej dusíme až do urobenie pečienky zistíme ochutnaním . Dusíme tak že nám tam nesmie ostať žiadna voda len masť s bôčika. Keď sme si istý že je to urobené odstavíme hrniec zo sporáka teraz osolíme podla chuti a necháme vychladnúť.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Mäso nám vychladlo tak keď to chceme mať skôr hotové vytiahneme elektricky mlynček vysoko otáčkový a zomelieme 1 krát na šajbe veľké oka aj s rožkom to aby trochu stiahol masť. Potom na šajbe malé oka to je druhy krát. Ak takú nemáte tak to treba zomlieť aj tretí krát.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Keď sme zomleli mäso tak do neho pridáme rozbité vajcia bez škrupiny a dobre premiešame nech to vajce celé spojí.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Teraz si nakrájame tenké plátky slaniny ktorú sme si dali na chvíľu do mrazaka stuhnúť nech sa dobré krája. Výborné sa kraja el. krájačom ako v mojom prípade to je radosť krájať.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Pripravíme si hlbokú formu tvare truhličky a obložíme steny pokrájanou slaninou. To si spravíme lôžko na masu pečienky a mäsa. Slaninu ukladáme tak aby sme aj vrch potom uzavreli.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Do tohto lôžka dáme zomletú masu a vrch tiež prikryjeme slaninou. Toto potom uzavrieme alobalom a dáme do rúry na pekáč s vodou ponorené tak do polovice formy a zapneme spodný ohrev na 200°C na 10 minút. To aby sa voda rozvarila. A potom prepneme na 120°C - 140°C stále len spodný ohrev ako pri sterilizovaní.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  V pare to máme asi 90 minút. To je aby sa slanina roztopila ako pri výrobe masti. No nie však celkom rozpustiť z toho vznikne obal na pečienku s mäsom. Takto to ide do rúry.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  Po 90 minútach formu vytiahneme z rúry pozor je horúca a dáme do chladna ochladiť. Potom do chladničky do druhého dňa chladiť to preto nech roztopená slanina riadne stuhne stuhne aby sa dala dobré krájať. Nie ako ja už som slintal ako pes voňalo to až hrôza tak som jeden kúsok odkrojil ale sa to láme keď je to malo stuhnute.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 14
 15. 15

  A takto to vyzerá vyklopené z formy no nie je to báseň a potom že to ma vydržať. Vyklopil som to na alobal a uzavrel do neho a potom krájať ako obchode aj s alobalom. Dal som to do chladničky ešte stuhnuť aj keď nerád. Je to fakt chutné a chodíme kontrolovať či to už dostatočne stuhlo. Chladnička dostane zabrať pri toľkom otváraní. Môžeme to papať s chlebom rožkom atď veď už sami prídete na to ako Vám to chutí. Takže prajem dobrú chuť nech Vám to chutí ako u nás.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 15
 16. 16

  A ešte raz pridám zloženie korenia ktoré už dlho používame na pečienky a niekedy aj na divinu.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 16
 17. 17

  Takto vyzerá to korenie pred mletím na mlynčeku a ešte som tam pridal čili papričky. Kedysi som to mlel aj na mlynčeku na kávu na starých mixéroch len už sa pokazil a také už nezoženiem. Tam som musel dávať pozor aby to nebolo dlho, lebo potom to malo chuť ako zhorené.

  Pečeňový syr bez chémie (fotorecept) - obrázok 17

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu