Kváskový chlieb
Kváskový chlieb

Kváskový chlieb so zemiakom fotorecept

dvorka - fotkadvorka, 31. mája 2020
Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept)
Foto: dvorka

Kváskový chlieb podľa receptu z knihy Domáci chlieb. Krásne narástol a je veľmi chutný.

35 minút
na 230/185 °C

Suroviny

Rozkvas:
120 g
120 ml
1 PL
Cesto:
180 ml
350 g
1 KL
150 g surový nastrúhaný
2 PL

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Večer som si pripravila rozkvas z múky, vody a materského kvásku. Všetko som zmiešala a dala do uzatvárateľnej misky. Ráno som k rozkvasu pridala vodu, dobre som premiešala. Do misky som navážila múku, pridala som 1 lyžičku soli a drvenú rascu. Tú v recepte nemám. Očistený surový zemiak som si nastrúhala nahrubo (môže byť aj pretlačený upečený zemiak v rúre).

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Preosiala som múku so soľou a drvenou rascou, tieto suché suroviny som premiešala. Do kvásku s vodou som primiešala zemiaky a všetko vliala k múke.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cesto som dobre premiesila, cesto sa lepí, je mäkké, no netreba ho podsýpať múkou. Stačí naliať za pol lyžice oleja a dobre zamiesiť a nechať oddychovať zakryté druhou misou 10 minút. Cesto po oddýchnutí polejem pol lyžicou oleja a poprekladám 8 - 10 krát zo strany na stranu. Vždy dobre zatlačím, cesto sa stáva kompaktibilnejšie. Stále je však trochu lepivé. Prekladanie po 10 minútovom oddychovaní po naolejovaní zopakujem ešte 2 x. Nechám potom cesto prikryté 30 minút.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Cesto posledný krát naolejujem, poprekladám a vytvorím bochník. Stále je lepivé, pracujem s ním opatrne. Dobre ho posypem zemiakovým škrobom a dám do ošatky. Tú zakryjem utierkou, vložím ošatku do igelitovej tašky a nechám 30 - 45 minút kysnúť. Po tomto čase vložím ošatku do chladničky na celú hodinu. V tejto hodine mám aj čas rozohriatia rúry s plechom na pečenie. Zapla som si rúru na 230 °C.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Cesto v ošatke vyberiem z chladničky tesne pred pečením. V chladničke mi pekne narástlo. Opatrne ho preložím na horúci plech, nakrojím do kríža cez stred a potom po stranách. Ja som ešte dvoma vareškami postláčala kraje bochníka, aby som vytvorila tzv. kvet. Rýchlo som plech vložila do rúry, rozprašovačom postriekala boky rúry a papier na pečenie. Chlieb nie. Piekla som bez spodného plechu s vodou.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Fotila som chlieb vložený do rúry, nechcela som sa zdržiavať fotením vonku. Fotka je nekvalitná, ale vidno, že chlieb je placatý. Nechala som chlieb piecť pri najvyššej teplote 5 minút.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Potom som teplotu znížila na 185 °C a po chvíli mi chlieb narástol ako pampúch. Nechala som ho piecť 30 minút. Po tomto čase som rúru vypla, nechala som chlieb dôjsť asi 10 minút.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Upečený chlieb. Dala som ho vychladnúť na mriežku, na doske bol len chvíľku počas fotenia.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Chlieb po vychladnutí. Má veľké oči a skvelú chuť zemiakového chleba.

  Kváskový chlieb so zemiakom (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Zaujímavý spôsob a na kváskový chlieb rýchlo upečený. Mne to trvá.... Dnes ráno som spravila rozkvas, pred chvíľou som zamiesila, misu so prikryla naolejovanou fóliou a do rána bude odpočívať v chladničke. Ráno ho tak za dve tri hodiny dva-tri razy ponaťahujem a preložím. Potom ešte dve hodiny kysnú v ošatkách. Zemiak používam varený, postrúhaný (v tom tvojom je kúsky zemiekov vidieť, to by mi asi vadilo).


@olinecka (1.6.2020 06:40)
Pobavila si ma. To, že na chlebu se nedá nic pokazit je iba mýtus. Dá se na chlebu pokazit a hodně. Víc než rok jsem se kočkovala s kváskovým chlebíkem. I jsem plakala.... než mi, díky spřátelené mezinárodní pomoci skrze Varechu, vyšel ozajstný kváskový chlebík! @siisa a @havino zdravím a velké díky ještě dnes!