Kvasené uhorky
Kvasené uhorky

Kvasáky

Jana Štrbková
mesačník Varecha, 5. augusta 2022
Kvasáky
Foto: Shutterstock

Výborný recept na prípravu rýchlo kvasených uhoriek, ktorý by mal poznať každý dobrý záhradkár. Pripravujeme ich z väčších, prerastených plodov, ktoré sme nestihli Zobraziť celý popisVýborný recept na prípravu rýchlo kvasených uhoriek, ktorý by mal poznať každý dobrý záhradkár. Pripravujeme ich z väčších, prerastených plodov, ktoré sme nestihli spotrebovať na šalát.

20 (+ kvasenie) minút
príprava

Suroviny

 čerstvý
 (alebo hroznový)
Postup

  1. 1

    Uhorky dobre umyjeme, vidličkou poprepichujeme a ukladáme do kameninového hrnca alebo väčšieho skleneného pohára. Uhorky poprekladáme vetvičkami čerstvého kôpru, ale aj višňovým alebo hroznovým listom.

  2. 2

    Uhorky zalejeme až po okraj horúcou vodou so soľou, na 1 l vody použijeme 30 g soli.

  3. 3

    Prikryjeme utierkou, previažeme a necháme v teple. Pochutnávať si na kvasákoch môžeme už o 2 či 3 dni.

Diskusia k receptu

evanaaa
Nemalo by tam byť niečo, čo podporuje viac kvasenie, napríklad chleba?
evelynba
@evanaaa (5.8.2022 18:38)

Presne tak. Už roky robím kvasáky a bez samochvály (chvália iní...:-))) musím povedať, že sa mi doteraz vždy podarili. Uhorky zvrchu prikryjem pätkou chleba. A dávam aj kúsky chrenu, dá uhorkám takú chuťovú aj aromatickú "iskru".
kimlo
Kansase robím kvašaky než chleba, len kôpor, vinicovy a visnovy list. Potom na 2 týždne do špajze a su super vykvasené a chrumkave. Minulú rok som dal cely pohár po 2 týždňoch do chladničky a tento rok som mal v marec- apríl čerstvé kvašaky. Chlieb sa dáva len na urýchlenie kvasenia a rýchly konzum, ale potom rok nevydržia.
mariamka
my už máme tiež prvú várku za sebou, t.j. jeden 3l s chlebom, druhý bez. Chlieb urýchľuje kvasenie, v tom je celá finta, uhorky vykvasia tak-či tak (aj keď manžel vraví, že tie s chlebom sú chutnejšie). Nedávam žiadne listy, iba soľ a kôpor. Po vykvasení precedím, uhorky umyjem, zalejem a dám do chladničky. Už robím tiež tie malé. Sú fantastické chrumkavé, príjemne kyslé. 😋
mirop
tiez nedavam chlieb a ani zaidne listy, na jesen nahadzem do flase cviklu, karfiol, kapustu, mrkvu, kalerab a necham podobne vykvasit, vyborna kvasena zelenina...
1x kimlo
chemik
Chemik si opožděně po návratu z dovolené neodpustí jednu chemickou radu. U kvašáků během kvašení produkují bakterie mléčného kvašení kyselinu mléčnou a oxid uhličitý jako bílou pěnu, zakalí se a po dokvašení se na dně usadí bílý kal bakterií, který omezuje skladovatelnost v pivnici resp. v chladničce. Doporučuji kvašáky z kvasné nádoby vyjmout, dobře opláchnout, přemístit do čisté sklenice a zalít převařenou vodou se stejným množstvím soli jako před kvašením. Nálev se předem okyselí přikapáváním potravinářské kyseliny mléčné, až docílíte stejnou kyselost jako u láku z kvašení. Kyselina mléčná se v potravinářství běžně používá jako čistě biologický produkt pro konzervaci a úpravu kyselosti mnoha produktů. Takto ošetřené okurky vám vydrží beze změny při teplotě cca 10°C i do vánoc.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia