Foto: mesiar50
Postup je viac ako ľahký.
Suroviny
500 g |
|
Ďaľšie suroviny: | |
podľa potreby hustý |
|
1/2 podľa potreby ks na kocky |
|
1 potreby ks nastrúhané |
|
1 ks rozšľahanie na potretie |
|
podľa potreby |
|
štipka |
|
Pomocná suroviny: | |
(alebo Hera) na potretie plechu |
|
Postup
-
1
Na pracovnej doske si vyvaľkáme cesto.
-
2
Ja som si ho vyvaľkal tak, aby som z neho dostal 24 štvorcov.Vy si to spravte prosím tak ako to pasuje vám.
-
3
Spravíme si plnku: Postrúhame si jablko.Neviem to presne,ale tuším jedno som pokrájal na kocky a pol jablka som nastrúhal na strúhadle s väčším otvorom.
-
4
Jablko posmažíme ,ak treba tak pridáme trocha cukru.Potom ho dochutíme mletou škoricou.Keď máme hmotu riedku musíme prisypať trochu strúhanky.Ja som mal suchšie jablká,ale pre istotu som do nich pridal 1 KL strúhanky.
-
5
Najprv som si spravil ako som ich ja nazval,,rybie prsty"keďže som nemal ani len poňatia, že na koľko kusov koláča mi plnka stačí.Kocku cesta naplníme a prehneme.Potom pomocou vidličky okraje cesta pritlačíme k sebe a tak cesto uzavrieme.
-
6
Kocky cesta ktoré mi ostali som plnil hustým slivkovým lekvárom.
-
7
Ďalej som cesto prehol ako na šatôčky.Koláče natrieme s rozšľahaným vajcom a následne ich nahrubo posypeme kryštálovým cukrom.Poukladáme ich na plech a pečieme pri 180 C cca.20 minút a potom ešte na 200 C cca. 5 minút resp.podľa potreby pokiaľ nám cesto nechytí zlatohnedú farbu.
-
8
Jablkové koláče tiež natrieme s rožľahaným vajcom a posypeme nahrubo kryštálovým cukrom.Piekol som ich tiež na 180 C / 20 min. a potom ešte cca.5 min. /200 C.
-
9
Upečené koláče.
-
10
Rátam,že tých jablkových bolo 8 ks.a ostatné boli tie s lekvárom.Mojej rodinke chutili oboje a dúfam,že keď si ich pripravíte aj vy tak budú chutiť aj vám.
Srdecn vdaka ,si naozaj mila.Tiez ti zelam pekny den.
Dakujem ti velmi pekne.
Nemam sa z coho urazat.Dobra rada nad zlato.Dnes som ich vylepsil tym,ze do satociek som nainstaloval lekvar a don som dal slivku.Slivku som mal zmrazenu tak som ju musel odparovat.
Pridam aj foto.Dakujem za dobru radu urcite sa mi v buducnu zide.
veľmi pekné, chutné.
pečieš pri správnej teplote 200 stupňov C, nie ako mne tu mudroval jeden znalec pri lístkovom cesta, že vraj pri 250 stupňov C . nebudem ho menovať :-)))
tebe **** dávam!
Veľmi pekne ti ďakujem.
Srdecna vdaka @babkamt .
Pri 225-250 st.C sa pecie listkove a odpalovane cesto a rozne druhy zavinov.Kto odporucal teplotu 250 st.C odporucal spravne.
S odpalovanym cestom nie je problem, dnes idem robit tieto venceky na zajtrajsiu akciu.Dakujem za radu.
varecha.pravda.sk/recepty/venceky-aj-s-makovym-kremom-fot...
Pri pecení listkoveho cesta sa doporucuje plech pofrkat studenou vodou, aby sa vytvorila na zaciatku pecenia para a teda vyssia teplota. Neskor sa zníži teplota, aby cesto nezhorelo a nebolo vnutri surové.
Vyskúsam aj s jablkami podla Teba. Nápad za milión. :-)
Pekne ťa zdravím.Dnes som pracoval znova s lístkovým cestom a podľa vašich komentárov a videíí z netu som postupoval takto :
Koláče z lístkového cesta som pofŕkal vodou.Vyhrial som si rúru a potom som nastavil teplotu na 220 C.Po 10 min.pečenia keď mi cesto
,,narástlo"som teplotu znížil na 180 C aby sa mi cesto prepieklo aj v strede koláča..Je to vlastne ako u veterníkoch kde začiatočná teplota
pečenia by mala byť cca.200 C po dobu 10 minút aby cesto narástlo
potom by sa teplota mala znížiť na 180 C. ,aby sa cesto aj vo vnútri prepieklo a vrch nezhorel..Dovoľujem priložiť aj foto dnešného produktu.Ďakujem vám všetkým za dobré rady a ďakujem pekne aj tebe milá Marienka za poučné rady a želám vám všetkým pekný deň.
PS:Marienka keď budeš robiť to jablkové a jablká pri smažení nebudú púšťať šťavu tak tam samozrejme strúhanka nemá ísť a cukor sa k nim pridáva na začiatok smaženia.Ja som dnes robil čerešňové šatôčky, tak som ich musel odparovať k vôli veľkej šťavnatosti.
Pekne ťa zdravím.Ja som na ne natrel ,,päť kilo vajec".Kde som ich postláčal vidličkou tak tam nemajú šancu narásť.Ako vidieť tie plnené s jablkom narástli hlavne v strede.Bol by som nerád keby sa mi začali lístkovať aj kraje ,plnka by mi bola asi vytiekla.Je dobré požiť hustý slivkový lekvár,alebo sortu jablka čo je suchšia... pri strúhaní to vidieť či púšťa šťavu,alebo nie.Zlepiť žĺtkom je riziko.Neviem na čo myslíš,že vytečú.Napíš prosím čím ich plníš možno som už takú plnku použil niekedy a viem sa vyjadriť k danej téme zatial srdečná vďaka.
a boli vynikajúce, veľmi podobné tomuto , len miesto maku som dala kyselkavý lekvár
Správne píšeš.Cesto by muselo byť rozhodne hrubšie aby sme spodok cesta stlačením vidličky zafixovali a vrchná časť by mohla akože narásť.
Tie makové rožky sú super.S lekvárom musia byť fajnové.Veterníčky robím podľa linku čo som sem vložil ráno.Želám ti pekný zvyšok dňa.
Raz som učil jednu pani cez internet resp.pomocou facebooku ako sa robia veterníky.Posielala mi fotky napr.odpáleného cesta atď a ja som to mal akože odsúhlasiť,že či ok,alebo to nie je ok.Teraz to nevyznelo iste skromne,ale bola to správna sranda.Výsledkom bola spokojná a veterníky sa jej vydarili.Pomocou môjho receptu,alebo aj iného sa to dá zvládnuť naozaj v pohode.Na vareche je veľa skvelých receptov z ktorých som sa aj ja učil.Tento rok som ich robil asi 10x.
Naozaj som rád že sa ti páčia.želám ti všetko dobré.
Mala si pravdu.Pri výrobkoch z lístkového cesta musí byť začiatočná teplota aspoň 200 C aby cesto začalo rásť a potom sa znižuje aby vrch cesta nezhorel.Ďakujem ti pekne za radu.
Písal som v úvode receptu,že postup je ľahký.Teraz už áno,keď som sa vďaka priateľom na vareche dozvedel všeličo možné o príprave tohto vďačného jedla.Ale aj tak som zabudol poznamenať,že koláč som piekol nie v strede rúry,ale o jeden stupeň vyššie.A robím to tak aj pri veterníkoch.Ďakujem ešte raz všetkým za poučnú diskusiu.
Tebe sa chcem Evička tiež poďakovať a naozaj nemáš čo ďakovať,rado sa stalo.
Sme na tom potom rovnako,ja to robievam tak isto priatelu.Dakujem ti velmi pekne.