Karamelový oblíž prst fotorecept

imaginarium - fotkaImaginarium, 2. februára 2019 16:22
Ďalšie recepty »

Stačilo, že kamarátka raz spomenula medzi rečou oblíž prst a dostala som naň chuť, takže o víkendovom pečení bolo rozhodnuté. Ja som však nespravila klasický, ale karamelový a do cesta som pridala namiesto prášku do pečiva kvások. Experimentovaniu zdar!

60 min
príprava
13 min
na 170 °C

Suroviny

Korpus:
5 ks
2 ks
1 ČL
3 PL
2 PL
1 PL
štipka
Karamelový krém:
5 ks
500 ml
3 PL
1 bal.
100 g
100 g
1 bal. (Salko)
Citrónový sneh:
180 g
1/2 ks
5 ks
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Deň vopred si skaramelizujeme Salko. Celú konzervu ponoríme do hrnca s vodou tak, aby bola ponorená, uvedieme do varu a na miernom ohni varíme 2 hodiny. Po hodine konzervu otočíme. Voda musí stále mierne vrieť a plechovka musí byť celý čas pod vodou. Alebo si kúpime rovno karamelové Salko :-) Necháme vychladnúť vo vode najlepšie cez noc.

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Vymastíme a vysypeme si plech, zapneme rúru na 170 °C, aby sa vyhriala a pripravíme si korpus. Oddelíme si bielka od žĺtok. Bielka vyšľaháme s vanilínovým cukrom na tuhý sneh. K žĺtkam pridáme čajovú lyžičku materského kvásku a poriadne rozmiešame. (Ak nepoužívame kvások, tak pridáme polovicu kypriaceho prášku do múky.) V miske si zmiešame 3 PL polohrubej múky a 2 PL kakaa. Do bielok jemne zamiešame žĺtkovú zmes a múku s kakaom. Vylejeme na plech a pečieme 13 minút vo vyhriatej rúre. Necháme vychladnúť.

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Medzičasom si pripravíme puding na karamelový krém. Do hrnca dáme 5 žĺtok, 1 vanilínový cukor, 3 PL hladkej múky a 500 ml mlieka. Poriadne to rozmiešame a uvaríme hustú kašu. Necháme vychladnúť.

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Do vychladnutej pudingovej kaše zašľaháme najprv vychladnuté karamelové Salko a potom nastrúhané maslo a Heru. Natrieme na korpus a dáme chladiť.

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Pripravíme si citrónový sneh. Bielka si dáme do misky vhodnej na šlahanie nad parou, navážime si kryštálový cukor do misky, odšťavíme citrón a všetko nachystáme k sporáku. Misku s bielkami šľaháme nad parou a keď vznikne sneh, tak postupne prisýpame cukor. Šľaháme cca 10 minút. Na záver prilejem cez sitko šťavu z 1/2 citróna a zašľaháme. Sneh natrieme na koláč a dáme stuhnúť.

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Pokrájame na úhľadné kúsky a môžeme dozdobiť napr. čokoládou a sušenými jahodami. Mňam :)

  Karamelový oblíž prst (fotorecept) - obrázok 6
Recept je zaradený do tagov:
TOPlist