Zemiakové lokše
Zemiakové lokše

Goralské moskole fotorecept

frezia68 - fotkafrezia68, 29. augusta 2019
Goralské moskole (fotorecept)
Foto: frezia68

Boli sme na stretnutí Goralov na Pieninách a pri objavení krčmy Pod lipami s cigánskou hudbou, pri chladenom čiernom malom pive, som vyzvedala od domácich recept na Goralské moskole. Recepty sa trocha líšili... s vajíčkom alebo kyslým mliekom, či bez nich, ale pridať trocha vody... vraj jedlo chudobných. Ale veď aj my máme naše lokše...

2
porcie
40 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

 uvarené
 (bezlepková)
 (alebo kyslé mlieko)
Na potretie:
Na obloženie (nemusí byť):

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Materiál si pripravíme podľa počtu stravníkov a je veľmi jednoduché bez váženia cesto pripraviť. Ja som použila múku bezlepkovú a teda pridala som aj vajíčko, aby sa moskole netrhali.

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Postrúham uvarené zemiaky, pridám soľ, vajíčko a múku pridávam podľa potreby, aby sa dali tvarovať placky. Rukou odoberám z misky kúsky cesta a v ruke tvarujem, roztláčam na placky. Vraj teraz sa aj to modernizuje a pečú okrúhle, ktoré obložia ako obložené žemle. Ale tie pôvodné sa piekli na starých sporákoch, či v chlebovej peci a určite nie bezlepkové.

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Tak som si urobila aj ovál aj okrúhle.....:-)

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Piekla som na suchej panvici, ale vraj už teraz zvyknú panvicu pred každým pečením vytrieť kôrkou zo slaniny. Aj som chcela skúsiť, ale nemám :-))). Aj pôvodné recepty sa vylepšujú a modernizujú aj v reštauráciách a Poliaci sú šikovní obchodníci. No a tie dnešné boli ku fazuľovici ako stvorené.

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Do koncertu sme mali 2 hodiny čas, tak sme išli objavovať krásnu prírodu a splav. Počasie prialo turistom a tak mnohí prešli lávkou pre peších cez Dunajec a na turistiku na Tri Koruny. Tých korún je vlastne 5 a na vrchole je vyhliadková plošina, odkiaľ je vraj krásny výhľad na 2 krajiny, rozdelené Dunajcom, aj na okolité vrcholy. Pre mňa už namáhavý výstup, vzdala som vopred. V pozadí Tri Koruny.

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Počasie prialo aj turistom a tak splav fungoval perfektne. Tak som Vám trocha priblížila krásu Pienin a koho to nudí, veď obíde, nie?

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  A už posledná so želaním, užite si aj dnešný krásny, slnečný deň :-)

  Goralské moskole (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Ďakujem Vám za milé komentáre. V podstate sú to naše lokše,len Gorali vraj robia s kyslým mliekom,alebo cmarom,niektorí s vajíčkom.Ale ja som bola očarená krásou prírody a rada som Vám aspoň trocha priblížila :-).
Boli tam aj sokoliari a tak pridávam jedného krásavca.


Pěkný recept, průvodní slovo i fota, krásná příroda! Oceňuji i původní název, je to milé. Bramborové placičky dělávám podobně, jsou výborné a vděčné, ať na slano a nebo na sladko.