Frenštátské škračky fotorecept

klukodvody - fotkaklukodvody, 17. februára 2016

Tento recept patří do krajových specialit Valašska. Nevím jestli je původní, ale pro jistotu jsem si to jídlo dal ve třech různých restauracích jednak proto, že mně docela chutnal, ale abych věděl, jestli ho dělají stejně, když je uvedený jak krajová specialita. Kromě dochucení podle kuchaře to jídlo vypadalo stejně. Moje bramboráčky vypadají trochu jinak. Oni je dělali na lívanečníku kulaté, já preferuji takový volný tvar.

4
porcie
30 minút
príprava
20-25 minút
tepelná úprava

Suroviny

500 g
1 ks malá olúpaná
10 ks malé
100 g
100 g
 štipka
 štipka
podľa chuti
2 PL
 štipka
1 ČL
2 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Játra si očistíme a smícháme s veškerým kořením a kdo má rád dá si chilli pastu. U nás určitě.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Očištěnou zeleninu nakrájíme nadrobno, ten řapíkatý celer doporučuji oloupat. Nemusí se, ale je to lepší.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Rozehřejeme si sádlo a dáme restovat játra.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Po chvilce přidáme zeleninu, společně orestujeme a přidáme vejce.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Společně za stálého míchaní restujeme až se směs spojí a lehce ztuhne. Dosolíme a dopepříme podle chuti.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Přidávat sem recept na bramboráky je myslím zbytečné a proto přidám jen fotku těsta jak ho dělám já a pro pobavení dám ještě to, jak se podle krajů a starších lidí bramborákům říká: placky přes bidlo, cmunda, s menší úpravou sejkory a pokud se dá péct do trouby třeba s uzeným nebo se škvarkama tak také litáky.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  No a protože jsem starý protivný dědek, který se drží svých zásad vaření a moc nedělám moderní kuchyň i když také někdy, tak smažím bramboráky na sádle, protože to je ta pravá chuť.

  Frenštátské škračky (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu

28 komentárov k receptu
@klukodvody , to si pripravil pre mňa, alebo - aj pre mňa? Prepáč za tú (hlúpu) otázku, ale keď som zbadala ten tanier s plackami a pečeňou, tak som spontánne prehltla, a hneď si aj recept uložila, vďaka tomu, že sa dá teraz naraz ukladať do viacerých koloniek, tak až do dvoch.
Už som tu jeden s pecienkou zahliadla ale tuším tam nebola zelenina, neviem
Každopádne musím vyskúšať, toto jednoducho musí byť výborné :-)
mňa si zmiatol, reku či si pridával recept na pečienku, či na placky? pečienku pod tým pórom, na úvodnej fotke som nevidela dobre, ale to je moja chyba, aj okuliare už, aj tak nevidím asi, inak celok super, chuťovka a na masti placky aj ja veru už
cha..
@klukodvody .. ty si super..
starého protivného dedka mám doma..v kuchyni by si vyhral..v tvrdohlavosti asi môj dedek..aspoň v niečom by ti bol rovnocenný súper..
nakúpim..urobím tvoje pečienky..
nepoznám ale ten názov je super:-) stonkový zeler mi nechutí, inak celé ako je by mi šmakovalo, podobne sa robia maďarské bácskai placky( zem.placka plnená kur.pečeňou na leči) a tie u nás veľmi idú. Pekne si to popísal a pofotil.
Manek380 vidíš i krajová jídla se mohou lišit i když by moc neměla a přece ano
podívej na odkaz od Dormella a je také úplně jiný a jsou tam věci, které já tam neměl. Samozřejmě netvrdím, že ten můj je ten jediný a pravý, hlavně že chutná. A děkuji všem za to, že moje recepty čtete a některé potěší.
Kukulienka71 já řapíkatým celerem nahrazuji třeba hrášek, protože ho manželka nejí, to je potom " ako popoluška keď vybiera hrášok " ale však sama víš, že se surovina dá nahradit a nebo vynechat. Jinak kuchyňská hospodyně byla vždy velmi dobře hodnocena, protože dokázala uhlídat suroviny. Na hotelech byla ještě hotelová hospodyně, která měla zase na starosti pokojské a úklid a všechno kolem ubytování. To byly hodně zodpovědné pozice. Zdravím a přeji krásný den. U nás hrozně prší.
@Klukodvody (18.2.2016 11:27)

:-) taká popoluška je u nás staršia dcéra. Niekedy mám problém navariť tak, aby to bolo prijateľné každému. V tomto prípade použijem zrejme zeleninovú papriku.
Celý život som robila s papierami, číslami a peniazmi, aj práca v reštauráciách ma veľa naučila, hlavne zodpovednosti, dobrému hospodáreniu a jednaniu s ľuďmi.
Ďakujem za milú konverzáciu, u nás tiež denne prší, ale občas zasvieti aj slniečko. Pekný deň aj vám na Moravu!

@Klukodvody (18.2.2016 15:34)

:-) taký úspech myslím aj utužuje vzťah. Ak dobre viem, s p. manželkou aj pracujete, tak ste spolu dosť veľa času. Manžel mi raz objavne a radostne povedal, že ako dobre, že my dvaja si v kuchyni nezavadziame, sú vraj páry, ktoré sa v kuchyni nevedia vystáť...vidím, že tolerancia a vzájomná úcta funguje aj u vás, to je nasledovaniahodné;-)
Tuším nesmiem používať obrázky, lebo v MT mi to usekne zbytok textu. Chcel som napísať že som mladší a tiež používam najradšej masť (sádlo). Aj si ho sám vytápam ak mám čas. Veľa jedál robím radšej na masti. Niekto je schopný dať aj do gulášu olivový olej, ja ho nemusím,používam ho do šalátov a už som párkrát musel pol fľaše vyhodiť lehota pokazil. To sa mi pri masti nikdy nestalo a nestane. Pečeň mám tiež rád, tak to určite pripravím.
Podobné jedlo robievam a s úspechom. Ale tá zelenina do pečene môže perfektne sadnúť. Takže najbližšie robím so zeleninkou. Ďakujem za nápad.
@Klukodvody (20.2.2016 23:25)

Som zmatená a nevychádzam z údivu. @Izabella929 v diskusii vyssie poznamenala, že si dobre zapracoval pecienky do cesta. Ja si myslím, že nie, to bolo zvlášť jedlo s prílohou-plackami. Mám pravdu? Ani na titulnom obrazku nie je vidiet kusky pečienky v plackách. Tak aká je pravda?
Recept samozrejme ukladám, hodnotím vysoko.
Nemůže býti špatné, vyzkouším. Jen můj dodatek - na sádle dělám skoro vše, ale smažit, ať už řízky nebo bramboráky, to ne. Ať to dám okapat, odsát na papírovém ubrousku nebo cokoli, stejně mám pocit, že mi teče sádlo po bradě. Ale komu to nevadí... do toho mi samozřejmě nic není.

Pridaj komentár k receptu: