Bratislavský tokáň v zemiakovej placke fotorecept

tassiedevil - fotkatassiedevil, 25. februára 2015 8:19
Ďalšie recepty »

U nás obľúbené jedlo...Bratislavský tokáň sa tradične pripravuje z dvoch, ba dokonca i z troch druhov mäsa. Ja som tentokrát zvolil jednoduchú variáciu z jedného druhu.

Suroviny

600 g
4 lyžice (alebo masť)
2 ks
150 g
1 lyžička
2 lyžice
100 g
0,2 l
podľa chuti
podľa chuti
Placka zemiaková:
800 g
1 ks
4 - 5 lyžíc
1 ks
5 strúčikov
1/2 lyžičky
podľa chuti
podľa chuti
 na vyprážanie
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  bravčové mäso pokrájame na rezance a za stáleho miešania opražíme na rozohriatej masti. Vyberieme z hrnca odložíme bokom. Vložíme nadrobno pokrájanú cibuľu podlejeme trochou vody a podusíme. Ked sa nám voda odparí znovu podlejeme a celý proces zopakujeme 3 krát. Potom hrniec stiahneme z ohňa, pridáme dve lyžice studenej vody a pridáme mletú červenú papriku, vrátime na oheň a trochu znovu ohrejeme,/ nie dlho aby sme papriku nespálili, zostane horká/, pridáme opražené mäso, soľ, mleté čierne korenie, huby, podlejeme vodou alebo vývarom a na miernom ohni udusíme do polomäkka. Potom zamiešame hrášok a dalej dusíme do mäkka a pri konci pridáme rajčiakový pretlak. Hotové zjemníme smotanou.

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Zemiakové placky. Očistené zemiaky postrúhame na rajbadle na zemiaky. Ja som si prácu zľahčil a som ich postrúhal za pomoci mojej novej "Hračky"...Mnohí z vás ktorí robievate halušky alebo zemiakové placky, určite viete aká je to lopota nastrúhať zemiaky...niektorí ich jednoducho rozmixujú v mixéri, ale to je len akási kaša do ktorej sa musí pridať veľa múky a halušky sú veľmi tvrdé a múčnaté a to isté sa vzťahuje na zemiakové placky. Správna konzistencia zemiakov je veľmi dôležitá pri varení placiek alebo halušiek, ktorú je veľmi ťažké dosiahnuť mechanicky. Ja som už dlhšiu dobu hľadal nejakú mašinku ale bez úspechu, tak som sa rozhodol, že si ju zhotovím sám. Ako hlavný pohon som použil môj KitchenAid, ktorý tento úkol zvládne bez problému.

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  nastrúhané zemiaky..

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  správna konzistencia

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  toto množstvo trvá asi 2 minúty...

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Do nastrúhaných zemiakov pridáme ostatné suroviny a cibuľu, ktorú sme vopred trochu podusili na minimálnom množstve oleje alebo masti, dobre zamiešame a placky vyprážame na masti alebo oleji.

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  placky naplníme tokáňom, prehneme na polovicu a servujeme. Najlepšie sa k tomu hodí niečo kyslé. uhorky, čalamáda atd. Dobrú chuť.

  Bratislavský tokáň v zemiakovej placke (fotorecept) - obrázok 7
Recept je zaradený do tagov:
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist