Bezlepkové vianočné rezy - krehké fotorecept

manka1 - fotkamanka1, 22. januára 2014
Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept)
Foto: manka1

Recept nájdený ani neviem kde - ale na internete - napísané pri ňom mám VÝBORNÉ. Samozrejme, že ho mám upravený na bezlepkovú verziu - ale v zátvorke bude aj lepková verzia. Je skutočne výborný - a vydrží dlho - samozrejme ak sa rýchlo nezje - teda myslím, že je trvanlivý.

30 minút
príprava
20 minút
na 150-180 °C

Suroviny

3 dl
7 ks
50 g
50 g
1,5 dcl
100 g
200 g
150 g
1 ks
podľa potreby
 alebo červené ríbezle

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Oddelíme žĺtky od bielkov oddelíme - pridáme ich k medu a oleju. Premiešame. K zmesi pridáme postupne ďalšie prísady - semienka, kokos, 100 g orechov pomletých a múky s práškom do pečiva.(Lepkáči nedávajú kukuričnú ani pohánkovú, ale polohrubú múku - 350g) Ak je cesto málo riedke pridáme mlieko - podľa potreby.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Z bielkov vyšľaháme sneh, ktorý ľahko vmiešame do cesta - najlepšie ručne. Cesto rozdelíme na tri časti, a na plechy vyložené papierom na pečenie vylejeme cesto. Máme teda tri plechy s cestom, ktoré upečieme na 150-180°C - asi 20 minút, každý plát asi 20minút.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Upečené majú mať zlatistú farbu. Treba si dať pozor aby ste mali cesto dobre a rovnomerne rozotreté - inak sa na tenšej časti pripečie a inde nedopečie. Upečené cesto nemá krehkú konzistenciu, ale ani piškótovú - niečo medzi tým

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Cestá nechajte vychladnúť - potom odbaliť z papiera, položiť na dosku, alebo na plech a potrieť džemom. Spolu s papierom položíme na "nalekvárované" cesto druhý plát, a potom odbalíme papier. Ľahšie sa to prenáša s papierom. Podľa skúseností je potrebné džemom nešetriť - naposledy som minula dva trojdecové poháriky. A bolo to akurát. Už máme dva pláty položené a aj natreté džemom. Položíme tretí plát.Tiež s papierom, ktorý odlúpneme potom, keď ho položíme.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Takto to vyzerá natreté - nešetrí sa džemom preto, lebo najlepšie sú vtedy, keď lekvár do druhého dňa stihne nasiaknuť do jednotlivých plátov.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Posledný plát tiež potieram lekvárom a vrch posýpam postrúhanými orechami - 50g. Dávam toľko, koľko je potrebné - aby bolo posypané, a trochu ich pritlačím rukou. Cesto si môžeme vylepšiť pridaním sušeného ovocia (brusnice, marhule, apod...)

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Takto to vyzerá v reze. Naposledy som mala cesto-pláty také tenšie, a lekváru tam bolo viac.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Ešte pohľad z inej strany. No a na hlavnom obrázku sú narezané.

  Bezlepkové vianočné rezy - krehké (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

manka1
Bude určite spokojný - @elisitcka - teším sa, že aj ja som ti dala ako nápad nejaký recept - lebo ja od teba mám dosť. Ďakujem za zhliadnutie.
slawi
Manka, chcem sa ta opytat ci su tam tie jadierka nutne, upiekla by som tvoj kolacik.