Už tu boli všelijaké recepty na halászlé, ale podľa mňa, to pravé je to moje :-) Naučil ma ho jeden vzdialený príbuzný, ktorý bol Zobraziť celý popisUž tu boli všelijaké recepty na halászlé, ale podľa mňa, to pravé je to moje :-) Naučil ma ho jeden vzdialený príbuzný, ktorý bol vychýrený rybár a kuchár na Balatone. Už roky varíme túto polievku len podľa jeho receptu. Dokonca musí byť vždy aj na Vianoce .... Fotôčky tentoraz bohužiaľ nemám ...
Postup
-
1
Ryby musia byť sladkovodné. Do pravého halászlé nepatria žiadne morské potvory! Začneme tým, že si nakrájame veľa cibule. Nepíšem presné množstvá, záleží na otm, koľko máme rýb ... cibule môže byť takmer toľko, ako rybacieho mäsa. Nakrájame ju na hrubo a dusíme do mäkka, trošku podliatu vodou. Keď je cibuľa mäkká, prepasírujeme ju, dáme do väčšieho hrnca, zalejeme vodou, vložíme očistené ryby, osolíme a POMALY varíme. Keď je mäso mäkké, opatrneme ho vyberieme, oberieme z kostí, celý vývar znova precedíme. Čisté rybacie mäsko necháme chvíľku bokom. Lečo / ja mám vlastnú výrobu, ale môžete si aj kúpit / rozmixujete na hladkú kašu, pridáte do rybacieho vývaru. Môžete dochutiť troškou čierneho korenia, a pridáme ferefónky, alebo feferónovú pastu. Necháme prevrieť, potom vložíme čisté rybacie mäsko a papáme. Žiadne zahusťovanie múkou, alebo vareným zemiakom sa nekoná, je to čistá esencia rybacej a zeleninovej chuti. Ja robím znesiteľne pikantnú verziu a niektorí členovia rodiny si priamo na tanieri pridávajú podľa vlastnej odvahy štipľavú pastu ... Tak toto je moje halázslé z Balatonu, bola by som rada, keby ste ho vyskúšali a napísali, či vám takto chutilo ... :-)
a rybky - určite kapor, a ďalšie podľa toho, čo dostanem - pstruh, šťuka, zubáč ....
4 velke cervene cibule spenit na masti posypat 4 polievkovymi lyzicami madarskej sladkej a jednou lyzicou madarskej stiplavej papriky, rychle zamiesat (aby paprika pustila farbu, ale nezhorkla). Roztlacit 4 stuciky cesnaku (ten smie teplo masti len pocitit - hned zhorkne) a hned podliat cca 1 l teplej vody. Prikryte nechat dusit, kym sa cibula nerozpadne (trva to aj slabu hodinu).
Medzicasom z hlav, plutiev, event. odpadovych ryb (jalec, mrena atd) a z mlieca a pecene (pozor na zlcnik!) urobim v kuchte silny vyvar ( cca dobra pol hodina varu v tlakovom hrnci).
Medzicasom narezem ryby (cca 1,5 - 2 kg ) na "podkovicky", osolim a necham postat.
Po vychladnuti ryb, hlav atd. z kuchty, oberiem kusky mäsa z kosti, a dam to k paprikovocibulovej zmesi, ktora sa uz dobru hodinu dusi.
Ponornym mixerom to rozmixujem a pridam vodu. Necham prudko vriet a pridam podkovicky ryb, prisolim. Potom uz v ziadnom pripade nemiesat, lez zatriast hrncom. Varim cca 10 min, mäso musi byt "al dente".
Polievku podavam s bielym chlebom a na jemno nasekanou vemi stiplavou susenou paprikou ( piroska, jalapeno, cseresnye).
Varianta korhelske (pijacke) halaszle sa podava s par kvapkami citronovej stavy a kyslou smotanou (pridava si kazdy sam).
Tak som sa to naucil v Tokaji pri Tisze
NIKDY neobsahovalo žiadne zásmažky a podobné nechutnosti, ktoré si dnes slovenská kuchyňa neodpustí pomaly ani v čaji.
Chcem týmto pochváliť autorku nielen za recept, ktorý je skutočne ako z Maďarska, ale aj za upozornenie nedávať múku do tejto tak vynikajúcej polievky. Škoda, že sa objavuje v slovenských reštauráciách tak zriedka. Niekomu hádam vadí to, že to je maďarské jedlo? ... lebo dnes nemôže byť problém ryby na Halászlé na Slovensku zohnať.
Aha, ešte soľ. Žiadne korenie, cesnak, zelenina...
Ale toto halászlé má svoje prídavné meno, tak nech je to tiež halászlé.