Rôzne

Stres v práci či pokoj v duši.Téma k týždňu stíšenia.

jerica - fotkajerica, 2. apríla 2010

Mnohí lekári ,priatelia, či známi upozorňujú: "Nepracujete veľa"? "Zmiernite tempo....!
Prepracovanosť a syndróm vyhorenia Vás neposunú ďalej"! Asi poznáte takéto rozhovory i dobre mienené rady .Máte však vždy poruke aj odpoveď-- o potrebe zarobiť peniaze , o potrebe splniť vytýčené úlohy, o vidine neskoršieho pohodlia a pohody...a možno aj ďaľšie , iné vysvetlenia.Či sú to však ozaj vysvetlenia , alebo len výhovorky? Či si vieme naozaj odpočinúť? Len chvíľu nič nerobiť , sedieť s hlavou v dlaniach , sústrediť sa dovnútra svojej duše , tak ako sa sústredil Ježiš v čase predveľkonočnom , na okraji púšte v pôste a samote.
Z Písma vieme , že i tam ho našiel diabol , aby ho pokúšal. Téma pokušenia bola témou kázne v našom kostole v prvú pôstnu nedeľu. A my , dnešní ľudia rýchleho dvadsiateho prvého storočia , v akom pokušení to žijeme? Kam sa ponáhľame? Čo , či koho chceme predbehnúť?
Moderné technológie zrýchľujú život - odkliknem mailovú správu , zavolám mobilom kdekoľvek som , len aby som bola rýchlo v spojení , vybavila , vyriešila ...Niekedy by vari bolo lepšie vyčkať času ...Aj pre vec samotnú (mnohé sa rieši "samo") ale aj pre pokoj duše.
Tú pokojnú chvíľu by som potom chcela venovať - stretnutiu s priateľmi , stretnutiu s knihou, stretnutiu s hudbou , a to všetko je svojim spôsobom aj stretnutím s Bohom. Môžem si povedať-- ďakujem Ti , Bože , že si mi doprial túto peknú chvíľu --bez stresu a naháňania.
Pre každého z nás sú také chvíle pripravené -- či už v tichom pôstnom čase , alebo aj v iné dni i časti roka . Sú to chvíle venované iným , ktoré nás naplnia šťastím . A pocit šťastia , pokoja v duši , prekoná trápenie zo stresu. Trápenie , ktoré sužuje často dušu aj telo , ktoré riešia lekári , priatelia i známi - ako som spomenula na začiatku tejto krátkej úvahy . Riešenie máme na porúdzi , len či ho v tom zhone chceme , či môžeme počuť.

Prajem všetkým ktorí budú čítať tieto riadky , trochu stíšenia v tieto sviatky , pokoj v duši , Vaša spoluvarecha , JARMILA

@zareaguj


Diskusia k téme

evas13
@jerica aj ja som nadšená tvojim prispevkom, ktorý ma prinútil zamyslieť sa. Ďakujem.
cistinka
Jaruško veľmi pekne napísané a pre mňa šité na mieru, veľmi aktuálne a pravdivé. Vďaka.
slnieckosom
jerica, keby sa na Veľkú noc dávali darčeky pod veľkonočný stôl, tak si mi práve jeden dala :-)) Ďakujem :-)
jerica
Dievčatá, prepáčite mi , že Vás takto oslovujem ,nie je to o tom, či veríš , ale , že veríš v seba , dokážeš sa zastaviť a zamyslieť sa nad sebou samou,dokážeš mať sny a spolu ciele, keď ti ochorie duša , prežívaš stále napätie v ovzduší , nemôžeš sa sústrediť , robíš chyby , lekár ti nevie pomôcť , lebo na na syndróm vyhoretia nie je liek, to je ako , keď máš nabíjačku na baterky , ale raz tá baterka ostane bez kapacity , preto snažme sa ziť tak , VÁŽIŤ -- si seba samú , hľadať v sebe silu-!! prekonať sa . Je dokázané , pozitívne mysliaci sa dostanú z ťažkostí rýchlejšie , ako tí ktorý Vás negatívnym myslením a ako to "nepôjde" ťahajú na dno.
Len toľko, stačí málo a máme tu sviatky , kde sa určite budeme rozdávať , či deťom, vnúčatám , ale myslime aj na seba.
Som veľmi rada , že aj málom som potešila. Vaša @jerica
nbert
a ja zrovna pracujem 7/7 uz asi treti-stvrty tyzden v kuse :D
Prepacte ak som to pokazil ;)
bea21
KRASNY ČLÁNOK "JERICA", PRAVDIVÝ A VÝSTIŽNÝ. ĎAKUJEM.
slnieckosom
nbert, si mladý a mladosť so sebou nosí isté "obete", ale neprepínaj sily nadmieru .. :-) Hovorí sa, že jediné, čo ti nikdy neutečie, je práca :-) Je veľa krajín, kde striktne dodržujú siestu, poobedný odpočinok, čas na sebareflexiu, načerpanie síl a pod...Nuž užívaj síl s rozumom a oddych srdcom... :-))))
slnieckosom
jezibabka1 - ej, teším sa krasavico, až my budeme spolu ten "durmán" o polnoci varený koštovať, potom len bude vrava nebezpečná a čáravá.. ;-P :-))))
evas13
@nbert dobre ti radia, neprepínaj sa pretože po 50-tke nedajbože nebudeš vládať ako ja a za mladi som chcela stíhnuť všetko. Prosím zastav sa!
martina34
Konečne som sa dostala k prečítaniu tohoto príspevku. Našla som sa v ňom... Konečne dnes som nie v robote a už aj prípravy Veľkonočných jedál a koláčov vrcholia. V posledné dni mi na hlavu padal celý svet, nič som nestíhala, stres a chaos, vrcholilo to podráždenou náladou. Dosť! Oddychujem, a naberám novú energiu...
darina11
Mrzelo ma,že už nestíham všetko ako predtým,ale po prečítaní Tvojho príspevku Jerica som spokojnejšia. Ďakujem!!!
altyn
Veľmi pekný článok, len škoda že za 20 min. musím do práce. :-((( Ale hneď po sviatkoch si odpočiniem! :-)))))
2010
Tak pri diskusii treba aj iny pohlad na problem.
V Japonsku ludia pracuju priemerne cez 50 hodin tyzdenne neodchadzaju na dochodok a dozivaju sa najdlhsieho veku -zdravy.
"Success is not the key to happiness. Happiness is the key to success. If you love what you are doing, you will be successful." - Herman Cain
So start doing what you love now and you"ll never look at work in the same light again!
Cize v preklade uspech nie je kluc k stastiu...ale stastie je kluc k uspechu.Ked mas rad co robis , budes uspesny.
Zacnite robit co sa vam paci a nikdy nebudete pozerat na robotu v tom istom svetle.
Takze nbert ked si ta paci co robis a mas radost z toho co robis nepocuvaj tieto tetky na vareche.
Enjoy

nbert
dakujem Vam vsetkym za podporu aj starost. Samozrejme ze to nerobim od donutenia ale preto lebo to sam chcem (za 2 tyzdne dovolenka tak nech su £££ na kavu;)
@2010 , dovolil by som si v tvojom prispevku vymenit "stastie" za "radost", znie to lepsie ;)
A tetky na vareche treba pocuvat. Vlastne nie len tie na vareche, vacsinu z nich.
jerica
Pozdravujem Vás všetkých , ďakujem za pekné a povzbudivé komentáre , pozdravujem aj "UJA" @2010 , len škoda , keď tak dobre ovláda fotenie , že nemá na vareche foto, potešilo by,
určite , si raz spomenie , keď bude mať o 13 rokov viac , bude vo forme a v zdraví, či bude porovnávať Japoncov , ja nežijem v Japonsku , ale na Slovensku, ktoré by som nemenila za žiadnu inú krajinu. Aj ja som mala prácu , bola mojim koníčkom , nevedela som sa zastaviť, každý bol rád so mnou v spoločnosti, nasávali so mňa energiu, tu zrazu stop, energia nikde , imunita tiež nikde , čo teraz ? , lekári boli bezmocní , našťastie som sa dostala z toho marazmu sama , teraz si rozmyslím prepínať a nesprávne používať moju energiu. Dva roky ma stálo, dostať sa znovu do kondičky,ale to už nie je čo bolo ,teším sa aj tak , lebo život sa s nami nemazná. @nbert držím palce, prajem spokojnú ničím nerušenú dovolenku .
vcelka
Najlepší odpočinok je práca, ktorá sa darí . to je moje motto
(a človeka baví) - ešte k tomu dodávam pre tých, čo to potrebujú celkom polopatisticky.
Pachtenie, drina, nestíhanie, makačka, hnatie sa za niečím... to vôbec nie je o množstve práce, ale o vnútornom pocite z nej. Niekto sa rýpe v záhradke ako relax, ja by som to považovala za otrasnú, nudnú, nezáživnú a hrooooznú robotu a nesmierny stres. Niekto miluje vypekanie ceľkonočných koláčikov a je to preňho chvíľa odpočinutia, iný by to pociťoval ako zaťažujúce domáce povinnosti. Robiť dealera - koľko ľudí by z takej roboty "vyhorelo" a predsa sú typy, čo si v tom rochnia ako ryba vo vode. Byť nad vecou - to znamená pozrieť sa na veci aj z tohto pohľadu.