Varenie

Stevia- autor Richard,26.11.2005

hera - fotkahera, 20. júla 2010

Dočítali ste sa rôzne dezinformácie súvisiace s používaním náhradných sladidiel a neviete čo si počať? Máme pre vás rie‘enie - volá sa Stévia!

Ľudia s cukrovkou a obézni ľudia majú jedno spoločné – musia výrazne obmedziť spotrebu potravín s obsahom cukrov. Chemický priemysel pre nich už desaťročia vyrába umelé sladidlá, ktoré neobsahujú kalórie a umožňujú chorým „trochu si osladiť“ život. V‘etky umelé sladidlá sú v‘ak chemikálie a ako také nie vždy sú vhodné pre zdravú výživu ľudí. Žiaľ, chémia v súčasnej dobe pôsobí na ľudí v‘ade.
Diabetik a obézny človek si môže vybrať zo ‘irokého sortimentu sladidiel. Buď sa rozhodne pre výrobok chemického priemyslu – sacharín, aspartám, cyklamát, acesulfám a i. alebo sa obráti k prírode. Aj tu má dve možnosti. Buď použije na sladenie látku, k príjmu ktorej organizmus nepotrebuje inzulín, napr. fruktózu – ovocný cukor alebo siahne po rastline, o ktorej spieva Václav Neckář – lékořice (sladké drievko, pelendrek).

Sladký objav

Začiatkom XX. Storočia sa vo vedeckom svete objavila rastlina – Stevia rebaudiana, Bertoni. Listy tejto rastliny obsahujú zlúčeniny, ktoré sú výrazne sladké, nemajú kalórie a ako vedci dokázali, majú ‘iroké spektrum kladných účinkov na zdravie človeka. Už v polovici XX. Storočia vedci vedeli, že sladké zlúčeniny v listoch nie sú pre zdravie človeka ‘kodlivé a môžu byť vhodnou náhradou umelých sladidiel.
Stévia je viacročná rastlina a podobá sa na‘ej lucerne. Jej vlasťou je Južná Amerika, pohorie Amambai, ktoré sa nachádza na hranici medzi Paraguajom a Bolíviou. Indiáni z kmeňa guarani listy Stévie používali e‘te pred príchodom kolonizátorov v XVI. Storočí na sladenie čaju. V prírode sa doteraz na‘lo 154 druhov rodu Stévie, ale iba jeden z týchto druhov produkuje ekonomicky výhodné množstvo „sladkých“ zlúčenín so spoločným názvom steviozidy. Tieto zlúčeniny majú v‘ak v porovnaní s cukrom rôznu sladivosť. Priemerná sladivosť v porovnaní s cukrom je 1:300. Sladivosť sa v‘ak mení v závislosti naa tom, ako sa menia kvantitatívne pomery jednotlivých steviozidov v listoch.
Listy stévie okrem steviozidov obsahujú aj organické zlúčeniny, dôležité pre život človeka: betakarotén, stigmasterol, tanín, prchavé rastlinné oleje, bielkoviny, rutín, riboflavín, tiamín, vitamíny A a C, niacín, vlákninu a viac ako 60 ďall‘ích zlúčenín.

Po Indiánoch Japonci

Prví na svete (okrem juhoamerických indiánov) pochopili veľký význam steviozidov Japonci, ktorí už v roku 1973 v záujme ochrany zdravia obyvateľov obmedzili používanie umelých sladidiel – chemikálií a doporučili používanie steviozidov. Svetové kartely ako sú Coca Cola a Pepsi Cola boli nútení prejsť v Japonsku z umelých sladidiel na steviozidy. Skoro 1/3 v‘etkého ľudstva na svete už používa stéviu a steviozidy. V Japonsku vyrábajú detskú zubnú pastu, v USA sa vyrábajú pleťové krémy, ktoré likvidujú vrásky a jamky po akné, na Ukrajine sa po havárii v Černobyle podával pracovníkom – záchrancom čaj sladený listami stévie, pretože steviozidy napomáhajú vyplavovaniu rádionuklidov.

Na Slovensku Stéviu ľudia poznajú. Predáva sa už niekoľko rokov na Agrokomplexe v Nitre. Rastlinou sa zaoberajú aj ‘ľachtiteľské stanice.

V súčasnej dobe sa vo vedeckej literatúre nachádza značné množstvo údajov o kladnom pôsobení steviozidov na ľudský organizmus:
- regulujú množstvo cukru v krvi,
- zvy‘ujú aktivitu pankreasu,
- zlep‘ujú rovnováhu glukózy,
- zvy‘ujú prílev energie,
- stabilizujú krvný tlak,
- urýchľujú zlep‘enie stavu po námahe,
- zvy‘ujú schopnosť tela spaľovať tuk,
- zvy‘ujú kapacitu pamäti,
- spomaľujú degeneráciu tkanív,
- vyrovnávajú večerné kolísanie hladiny energie,
- znižujú chuť na sladké,
- znižuje fyzickú a du‘evnú únavu,
- naru‘ujú mechanizmus vzniku hladu,
- zmen‘ujú jazvy (napr. po akné),
- majú antiseptické vlastnosti, preto sa osvedčili pri liečení poranenej kože,
- majú antimikrobiologické vlastnosti, ktoré spomaľujú rast streptokoka a iných bakrérií,
- aplikujú sa pri akné, ekzémoch,
- uti‘ujú bolesť.

Použitie steviozidov:

Potravinársky priemysel:
- náhrada umelých sladidiel a cukru, prakticky vo v‘etkých druhoch potravín,
- výroba alkoholických a nealkoholických nápojov,
- mliekarenský priemysel (jogurty, su‘ené mlieko, zahustené mlieko),
- konzervárenstvo (výhodou je ich antiseptický vplyv),
- čokoládový a pekárenský priemysel, zmrzlina.

Farmaceutický priemysel:

- náhrada umelých sladidiel a cukru v liekoch s nepríjemnou trpkou chuťou,
- tabletky pre diabetikov,
- cukríky so steviozidom ako prevencia proti zubnému kazu.

Kozmetický priemysel:

- prípravky na ochranu kože,
- zubné pasty pre deti – boj proti zubnému kazu.


@zareaguj


Diskusia k téme

evanaaa
nuž, toto tu už bolo , aj sme sa poučili ( o stévii), dosť dlhá štúdia ako táto, ale nevadí, lebo - opakovanie matka múdrosti. Horšie nje už zohnať výrobky z nej. A škoda že u nás jej produkcia a ostatné čo sa toho týka nie j ešte povolená.
evas13
O stévii som čo to počula, ale Váš rozbor sa mi móóóc páči a veľa vecí som nevedela. Ďakujem. Už tri mesiace sa chystám na trh, aby som si ju kúpila, snáď keď sa vrátim z dovolenky, tak sa tam konečne vyberiem. Myslím, že mi pomôže.! :)
bambulka51
Mne sľúbili esenciu v Turzovke v lekárni objednať.Ale v obchode s BIO výrobkami som dostala čaj stévia cukrová.Zloženie vysušené listy stévie cukrovej.Vážne je veľmi sladká.