Zdravá výživa

JICAMA, aj do Vašej kuchyne!

sracz - fotkasracz, 29. mája 2010

J i c a m a mex. čítaj Hikama a ang. Hækama, je aj pre mňa novinkou. Niektorá z našich Varešiek, pred časom, “hodila” meno (názov) tejto dužinatej repovitej zeleniny (kaleráboviny?) do "pľacu" a ja som v jeden deň, asi pred tromi týždňami, nakupoval u konkurencie v OD HyVee, kde ju ponúkali na ochutnávku už očistenú a pokrájanú. Ochutnal som a bol som veľmi milo prekvapený jej lahodnosťou. Hneď som kúpil jednu s priemernou veľkosťou a hmotnosťou (0,5 ÷ 0,70 kg) a použil ju 1. v hovädzej polievke a "pozeral som ako bacil do lekárne", lebo ani po 4 ÷ 5 hodinovom varení, oproti ostatnej zelenine, nestratila na chrumkavosti ani na chuti. Recepty 2. a 3. (polievka pre Sovku a pikantné bravčové – inšpirované Honestkou) ste už mali možnosť vidieť na Vareche. V OD, kde pracujem ja (Dahl´s) som urobil foto, napísal som širšiu informáciu do Diskusie a s pomocou Sandratamer -ky ich vidíte aj Vy.



Takže - JICAMA; lat. Pachyrhizus erosus, čeľaď bôbovité, je veľká (do 2 kg) okrúhla koreňová zelenina, tvarom i farbou podobná nášmu veľkému okrúhlemu (asi ako plochá cvikla) zemiaku, s chrumkavou snehobielou dužinou (krehkejšia ako biely kaleráb či kaleráb Gigant), ktorá má orieškovo sladkú chuť. Niekomu možno bude chutnať ako topinambury bez ich typickej jemnej „zemiakovoškrobovej“ príchute. Inému jej chuť pripomína (možno) trošku jablko a trošku vlašské orechy. Obsahuje až 80% vody. Je bohatým zdrojom vitamínu C (20%) a v tej istej porcii - objemovom/ hmotnostnom množstve - 125 ml/65g, má iba 25 cal, 100 mg draslíka, 6g [2%] karbohydrátov, 3g [12%] diétnych vláknin, 1g cukrov, 2% železa a čiastkové zastúpenie majú i vápnik a fosfor. Môže sa používať surová i varená, grilovaná i nakladaná a dáva sa do šalátov a polievok.

Jej meno pochádza z jazyka nahuatl a znamená „čo sa ochutnáva“. Pochádza zo strednej Ameriky, ale postupne ju začali používať až na Filipínach a taktiež v Číne a Nigérii a v súčastnosti aj v mnohých ďalších krajinách. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa jedná o popínavú bôbovitú rastlinu, ktorej pochúťkou sú však iba jej korene; listy a lusky nie sú dokonca ani jedlé. Vždy sa hľadajú iba tvrdé a hladké buľvy; zabalená v plaste vydrží v chladničke do 2 týždňov. Pred konzumáciou je potrebné vrchnú hnedú kožu stiahnuť a spodnú ("lyko") olúpať nožom_škrabkou. Postrúhaná lahodne chutí v šalátoch (určite aj v zemiakovom, do ktorého som ja doteraz používal topinambury - "slnečnica hľúznatá") alebo na juhoamericky ovplyvňované predjedlá a jedlá {jicamu narezať na tyčinky_hranolčeky, pokropiť šťavou z limetky a posypať chilli práškom; alebo plátky surovej jicami posoliť, ochutiť citrónovou šťavou a pokrájanými čerstvými (drvenými sušenými) štipľavými papričkami – jalopeño, habaneros- alebo kajenským peprom}.

V potravinovom reťazci Mexičanov a obyvateľov ostatných krajín strednej Ameriky, sa jicama nachádza už v stredoveku. Je ideálnym ľahkým jedlom, vhodným zvlášť pre diabetikov. Je výživná, osviežujúca, chrumkavá, šťavnatá, ľahko stráviteľná a pritom nie je kalorická. Na základe analýzy jedného výskumného ústavu, bolo dokázané, že 100g jicamy obsahuje iba 40 kalórií, na druhej strane 100g zemiakových lupienkov má energetický obsah 540 kalórií. Napriek tomu, že ostatné časti jicamy ako celku, nie sú jedlé, úspešne sa využívajú napr. semená v toboľke obsahujú množstvo látok, vďaka ktorým (rozdrvené na prášok) sú výborným insekticídom; pridávajú sa aj do niektorých dermatologických prípravkov. Z lodyhy jicamy sa získavajú vlákna, vhodné na výrobu rybárskych sietí (Fidži). Pokiaľ si môžem dovoliť Vám poradiť a ak je možné jicamu kúpiť aj v slovenskej obchodnej sieti, neváhajte, kúpte si ju a ochutnajte. Som presvedčený, že budete milo prekvapený, tak ako aj ja!

@zareaguj


Diskusia k téme

kuchticka
Jicama je skutocne velmi chutna a ja ju radsej jem surovu, iba okrajam a chrumkam. Ked ostane, skonci v polievke. Je stavnata, mierne nasladla a pekne chrumkava.
michsamant
Parada, to vidim prvykrat :) na trhu som to tu tusim nevidela, budem sa musiet nabuduce na to zamerat, mozno to maju a nevsimla som si. Dakujem za uvedenie do pozornosti! :)
gittka
@sracz , to vôbec nepoznám,ale budem po nej pátrať,lebo všetku zeleninu mám rada hlavne v surovom stave.
evas13
Feri, neznáma to zelenina u nás. Musíme sa popozerať v tých orientalných a exotických predajniach. Vďaka za info.
evusik
pekne napísané, aj si ma navnadil aby som ochutnala, len ako sa k tomu dostať?! u nás som nič také nevidela, ale možno časom ....
bozulka
Vďaka za ďalší vyskúšaný a určite dobrý nápad.V prvom momente som myslela,že to je naša kvaka,ale nieje.Kvaka je dvojfarebná a má dužinu smotanovo-oranžovú,ale tá popísaná chuť by zodpovedala.Neviem ako sa volá po latinsky a ku knihám sa momentálne nedostanem.Ale hlavne,že tebe a rodine chutilo.
Ešte pozriem na nete.
hannah22
zatiaľ nepoznám, budem sa obzerať v Prahe tam maju orient .zeleninu možno časom sa objaví aj v KE, dík za info, pekne napísané ,učím sa stále ... :))
frezia68
Myslela som,že kaleráb,podľa fotky pri Tvojej polievke,ale konečne som v obraze-ďakujem.
martina34
Toto čudo vidím prvýkrát, neviem, či to niekedy aj na živo uvidím a vyskúšam, ale podľa popisu môže to byť dobré. Topinambury poznám, aj ich chuť a aj pachuť, a toto bez pachute určite chutí dobre. :-)
tinca
@sracz ja som to tiež u nás ešte nikde nevidela môže to byť dobré, tiež mi vzhľadom pripomína kvaku, z tej robila babka bohovskú polievka.
honestka
Perfect opisane- celkom sa to z opisu da ochutnat ferry... my ju tiez chrumkame radi surovu a hlavne v salatoch doda jedinecu strukturu. Skorej by som povedala, ze chutove sa viacej podoba Turnipu avsak ma pikantnejsiu chut a ostane vzdy chrumkava. oproti Rutabaga (kvaka) - je odlisna tym, ze ta sa uvari do maka a je sladkasta a snad aj preto by polievka z nej musela byt ochutena inymi zeleninami, lebo si uchovava svoju typicku chut ako popisal ferry a mne to pripada kombinacia redkovko-kalerabovej chuti.
Jicamu som robila aj ako prilohu upecenu s masovou naplnou a bolo to velmi dobre.

babidka
zaujimava zelenina .som zvedava na Sovkinu reakciu , ta ma naozaj prehlad o tom co sa da u nas pestovat a ako zohnat semienka . Mozno by sa dala vypestovat aj u nas , aj ked nemame prave podnebie ako je v Strednej Amerike .
jerica
@sracz :-)) super elaborát , určite sa budem zaujímať , kde sa to dá kúpiť , píšeš , že je vhodná pre dianetika , poteším manžela.
Pozriem na nete , či je vhodná do nášho podnebia, mohla by som vyskúšať vypestovať v skleníku, (semená určite budú v Rakúsku dostať) ďakujem , ..
sovka62
Tak teraz som úplne mimo. Ani som nevidela, ani som nepočula (len vo Feriho recepte). Tak ostáva len dúfať, že sa v dnešnom globalizovanom svete začne dovážať aj k nám, podľa vzhľadu by s jej prepravou nemal byť problém. A veru by som ju rada ochutnala.
babav
@sracz , vcera som ,vdaka tvojmu clanku, po prvy raz ochutnala
tuto naozaj chutnu zeleninu a urcite ju budem odteraz kupovat casto.Chutila aj mojej vnucke,to ma tesi najviacej .
D a k u j e m!
sracz
Ďakujem aj ja, Babav_ka a teším sa s Tebou!
zabiatko66
Akurát som si prečítala o tej super špeciálnej zeleninke, kde to dostať kúpiť? Ja som to ešte u nás na Liptove vôbec nevidela a ani ten názov nepočula. Ale keď už hovoríš o zeleninke tak aj kvaka je super zeleninka. Povedala by som, že ešte lepšia ako kaleráb a vôbec to nezhrebnatie. Kedy si to moja starká varievala kurom alebo prasiatku a ja som to nasadila do záhradky a je to super. Kvaka sa dá aj surová jesť a je výborna i do sladkej i do kyslej polievky. Odporúčam vyskúšať.
sracz
Ciao a sevas, Žabiatko66! Vďaka za intres i za info. Jicamu by malo byť možné kúpiť v hociktorej (možno iba v supermarketoch) zelenine; pozriem sa u nás, či je dostať kúpiť aj jej semená - ak áno, dám Ti vedieť a potom si vypýtam Tvoju adresu - veľmi rád Ti ju pošlem. Kvaka, teraz neviem, či sa jedná o turnip (biela buľva, vo vrchnej časti, priamo pod listami, jemne fialová; ale dužina je čistá biela), alebo o rhutabagu (okrová buľva, aj dužina, ale sladšia ako turnip; ja som ju vyskúšal aj na halušky = podobne som ju postrúhal a podusil ako sladkú kapustu a oMČKoval = nemá chybu, prudko jedlé). Aj turnip i rhutabaga sa jedia surové i varené, podobne ako naše kaleráby, s tým rozdielom, že nikdy nie sú "dreváreň"; vrátane jicamy sú výborné /postrúhané na kapustovom strúhadle/ aj do šalátov s rôznymi druhmi dressingov (zálievok). Turnip som už varil aj plnený s mäsovoryžovou plnkou. Taktiež odporúčam vyskúšať, uvariť, ochutnať a zjesť! Prajem krásne dni a dobrú chuť! Dozdziveňa!