Milé varecháčky,milujem sladké krupicové rezance. Takéto rezance
robievala moja babka a milovala som ich. Žiaľ, už mi nestihla ukázať
ako robí krupicu,iba mi to hovorila,ale lepšie raz vidieť ako stokrát
počuť a mne sa podarila hádam raz podobne udusiť,inak vždy mám
z toho zlepené chuchvalce skoro kašu :-(,ale zlé je to vždy ked tam
tú vodu nalejem naraz. keď ju tam len tak kvapkám,tak je to
lepšie,len to neskutočne dlho trvá. Poradíte mi,prosím,polopate, ako
sa to naozaj robí? používam hrubú krupicu a vodu vriacu. ďakujem
Krupica tam už, zoberieš olej , trošku to tým olejom pokropíš, na jemnom ohni za stáleho miešania necháš krupicu "chycit barvu", ale neurob z nej Núbijčanku! Stoj pri tom a neustále miešaj, sem-tam potras panvicou, že by sa pekne rozpadla.
No A to máme ešte furt suchú krupicu!
My ale chceme z nej mať poddajnú, čo nevŕzga medzi zubami.
Tak si zoberieme hrnček s vodou, a jemnúčko tú opálenú do zlatova krupicu podlievame - bacha, netopíme ju, len pekne do kolečka trošku s tým najnižším prúdom vodičky z hrnčeka lejeme. Nemusí tej vody byť veľa, presnú dávku ti neurčím, ale máš to v oku - a keď si uvedomíš, že krupica sa vo vode nevarí, ale potrebuje trošku nasiahnuť vodou, aby sa tá z nej vyparila, tak sama prídeš na to, že vody netreba veľa. No a to aj pri tom liati stále miešaš, na úplne slabučkom ohni - miešaš - trasieš panvicou dopredu - k sebe, dopredu k sebe.... a zase miešaš a zase dopredu -k sebe....To nevadí, že tá krupica najprv vyzerá taká akási nijaká, tzv. "Bratři držme se", tým, že ju budeš miešať ona sa začne rozsýpať.
No a ešte ti dám jeden recept: Ak tú krupicu budeš mať hotovú, nemusíš všetko robiť nasladko, hoci sladké krupicové rezance trošku aj oškoricované celkom ľúbim, ale odkedy som si pripravila krupicové rezance na slano, tak tie majú prednosť. Jednoducho dáš krupicu na rezance,, ale ešte predtým do krupci pridáš roztlačený cesnak. Zamiešaš a fertig. A k tomu uhorkový šalát, alebo civkľový s chrenom...alebo aj kyslé uhorky, alebo aj iný šalát - no bašta - Bába-lába - nebíčko v papuli!
Vanilka, skúšaj, raz to uhádneš!!!!
A či sladké alebo slané rezance? Ja jedávam slané ako hlavný chod a po nich sladké so škoricou ako dezert a nemusím sa medzi nimi rozhodovať, xixixixi. Takto jedávam aj kapustové fliačky, najprv slané s korením a potom sladké so škoricou, pažravec.
na suchej panvici necham krupicu aby sa zafarbila. potom si natocim obycajnu studenu vodu z vodovodu v pomere cca 1:0,75 cize na jeden pohar krupice asi 3/4 pohara vody. pokrievku chytim pred seba ako stit, na horucu krupicu nalejem vodu a vzniknuty vybuch pary rychlo priklopim pokrievkou. necham par minut aby krupica vsiakla vodu, zmakla a prestala besniet, potom odklopim pokrievku a dokladne premiesam, aby sa oddelili zrnka. ja osobne mam celkom rada, ked mi v nej ostanu male hrudky (ale iba male). miesam drevenou vidlickou, nie vareskou. robila to tak moja mama, jej mama, robim to tak ja a dufam, ze bude aj moja dcera.
U nás sa robí aj krupicový závin - na slano, s oškvarkami alebo údenou slaninkou - a tiež je to veľká dobrota k takej nejakej hustej kyslej polievke.
Na Záhorí sa robili nielen krupicové slíže, ale aj krupicové hríby - čo sa volali sviňúvky a aké boli dobré - opýtaj sa pamätníčok na lavičke hehe!
1. krupicové slíže a ešte sme si do nich pridali slivkový lekvár. Zavariť do mlieka namiesto detskej krupice a urobiť krupicovú kašu.
2. krupicový závin (klasické kysnuté slané cesto) naplniť posekanými oškvarkami, údeným alebo opraženou slaninkou, posypať opraženou krupicou. To sa jedlo s kyslými polievkami (kapustová, fazuľová).
3. ako závarka do polievok mäsovej, slepačej: rozmiešať s vajíčkom, č.korením, petrž. vňaťou, cesnakom na kašu, pridať trošku vody. Potom malou lyžičkou formovať halušky. Do zapražených polievok (napr. hráškovej) sa dávala hrubá krupica namiesto múky opražiť na omastok.
4. K mäsu ako príloha: robiť veľkou lyžicou obrovské "nokrle", vyvariť ich a pováľať v šťave napr. z pečeného bôčika. K tomu šalát z kyslej kapusty alebo cviklový s chrenom.
5. hríby s krupicou: na Záhorí sa tie hríby volali sviňuvky, ale tie rastú len v strelnici na záhoráckom piesku, neviem o tom že by sa inde po SK také hríby vyskytovali. Nahradiť by sa dali tvrdšími druhmi ako napr. kuriatkami, smržami, jarnými špičkami alebo kupovanými umelo pestovanými.
No a tie čínske rezance! To ako keby si namiesto makových pupákov spravila na Štedrý deň makové špagety......... hehe!
podarila sa krásne sypká a mäkučká krupica. ďakujem,ďakujem Vám všetkým :-))