Dostala som, tak sa chcem podeliť... stojí za prečítanie.
Cereálne raňajky sú vraj učebnicovým príkladom úspešného vykrádania našich peňaženiek. Keď v 19. storočí lekár John Kellog hľadal zdravú náhradu za mäso, vynašiel kukuričné vločky. Vtedy to bol pomerne čistý produkt takmer neupravované nespracované kukuričné zrná, mleté, skvapalnené, zahrievané a vysušené. Dnes by sa vraj červenal od hanby, rozpakov a zlosti, keby zistil, ako sa tieto cereálie pod jeho menom spracúvajú. M. H. Diamond v knihe Ako si ovládať telo opisuje výrobný postup v USA: Kukuričné zrná sa namočia do lúhu, áno, ide o žieravinu, ktorá spáli kožu na tele. Potom sa zrná vystavia agresívnej pare, namočia v ochucovacom sirupe, ktorý je najmä z rafinovaného cukru. Potom sa sušia, prebehnú sústavou valcov, ktoré ich lisujú tlakom 75 ton. Po tejto procedúre sa opekajú, nahrievajú a vločkujú, až sú pripravené na kúpeľ v chemikáliách konzervačných látok a prísad. To, čo vyštartovalo ako skutočne živé kukuričné zrno, sa premenilo na mŕtvu ochutenú látku, konštatuje americký lekár.
Inak - minule na Spektre som presne videla, ako sa vyrábajú....bŕr. A vraj zdravé raňajky pre naše detičky....
Ako sa vyrábajú džemy a marmelády?
Keďže továrne musia vyrábať po celý rok, ovocie skladujú do zásoby. Marhule, jahody, ríbezle sa ošetria chloridom vápenatým, ktorý zaručí, že v džeme cítime a vidíme celé kúsky ovocia. Ovocná zložka však býva často nadstavená želatínou a farbivá dodajú bledému ovociu želaný odtieň.
Prečo sú hrozienka v müssli šťavnaté?
Je to tajomstvo niektorých výrobcov. Namočia sa do horúceho roztoku kyseliny fosforečnej, vďaka čomu sa potom dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Sú pekne guľaté a šťavnaté.
Aj hranolčeky sa máčajú v lúhu Keď si robíme doma hranolčeky, je to jednoduché. Tie, ktoré kupujeme hotové zmrazené, prechádzajú náročnou úpravou. Zemiaky sa musia okúpať v parných strojoch, kde im popraskajú šupky, potom ich oškriabu kefy. V niektorých výrobniach, ako napísal nedávno český časopis Týden, sa doposiaľ používajú na lúpanie zemiakov kúpele v koncentrovanom sodnom lúhu, ktorý rozloží šupky. Po nakrájaní na hranolčeky sa predvaria vo vode obohatenej siričitanom sodným a fosfátom. Obe chemikálie zabraňujú tvoreniu tmavých miest a dodávajú zemiakom zlatožltú farbu.
Keď šunka nie je šunka.
Trocha mäsa, odrezky, želatína, dusitany, fosforečnany, rastlinné gumy, aromatické látky, konzervanty, stabilizátor, zahusťovadlo a voda. Tak to je šunka, akú si kupujeme v obchode. Kto robí domácu šunku, vie, že do nej pridá kvalitné mäso, soľ a korenie. To, čo kupujeme v obchodoch má od tohto receptu ďaleko. Pod názvom šunka sa totiž často predávajú najrozličnejšie výrobky z kusov mäsa a odrezkov, éčka potom pomôžu z tejto nevábnej hmoty vyrobiť žiadanú šunku. Vďaka fosforečnanom, ktoré v mäsových výrobkoch viažu vodu, môže byť až 30 percent váhy šunky len obyčajná voda. Podobne je to v aj v ostatných údeninách.
Takovej páreček z Makra
21. 09. 2004
Následující receptura na obyčejné párky byla získána od nejmenovaného pracovníka jedné rakouské firmy, která vyrábí uzeniny na objednávku a podle cenových požadavků supermarketů a hypermarketů v ČR, zřejmě pod jednotným obalem.
Obyčejné párky, receptura na 100 kg výsledného produktu:
15 kg SEPARÁT (kostní moučka)
15 kg SÁDLA
26 kg KŮŽOVÁ EMULZE
10 kg A-GEL (chemie)
6 kg ŠKROB
22 kg LED (strouhanky pro spojení směsi, později zvodnatí)
2 kg SŮL
2 kg SÓJA
1 kg EMULGÁTOR
1 kg KOŘENÍ + BARVIVO
Výsledný produkt: 100 kg růžovoučkých párečků.
Pokud byste v receptu marně hledali maso, nespletli jste se, skutečně tam žádné není.
Dobrou chuť Vám přejí „SPOJENÉ KAFILÉRIE
Cerálie zjem čo mám auž ich nekúpim. Pomohla si mi rozhodnúť @sjuz .
hera - dobry recept.. :))
Alebo taká sója - stále nám tlačia do hlavy, aká je sója úžasná, pritom je to jeden z najvačších alergénov, zásobareň estrogénu - čo pre deti je úplne nevhodné...atď. Tu je viac: www.badatel.sk/index.php?option=com_content&task=v...
Kedyzi predavali vybornu krajanu pastiku (tu obalenu slaninkou), ale ked som ju chutnala naposledy, co bolo tak 3 roky dozadu, bolo to cosi hrozne, fakt dohovie, co v tom je.
Párky som nejedla niekoľko rokov (ten článok už dávno poznám), ale prišla dcéra a tá ich zbožňuje. Tak kupujem spišské a myslím, že nie sú také "obabrané". Ale ak niekto pozná ich zloženie, tak nech si ho radšej nechá pre seba. Nechcem to vedieť.
absolutne suhlasim co pises, ale povedz mi jednu potravinu ktora je predava v hypermarketoch , nie je chemicka na internete je mozstvo stranok ktore ti potvrdia ze vlastne vsetko co jes ti skodi daakym sposob.
Len tak prikladam neprelozeny "vycuc" kde bol anlyzovana zelenina a obsah skodlivych chemikalii v nej :
CELERY - Total 55 chemicals
Human Health Effects:
(9) - Known or Probable Carcinogens, (6) - Suspected Hormone Disruptors
(12) - Neurotoxins, (10) - Developmental or Reproductive Toxicants
ORANGES - Total 50 chemicals
Human Health Effects:
(8) - Known or Probable Carcinogens, (24) - Suspected Hormone Disruptors
(10) - Neurotoxins, (8) - Developmental or Reproductive Toxicants
STRAWBERRY - Total 42 chemicals
Human Health Effects:
(7) - Known or Probable Carcinogens, (18) - Suspected Hormone Disruptors
(11) - Neurotoxins, (6) - Developmental or Reproductive Toxicants
BLUEBERRIES - Total 47 chemicals
Human Health Effects:
(7) - Known or Probable Carcinogens, (22) - Suspected Hormone Disruptors
(12) - Neurotoxins, (6) - Developmental or Reproductive Toxicants
APPLE - Total 39 chemicals
Human Health Effects:
(5) - Known or Probable Carcinogens, (19) - Suspected Hormone Disruptors
(10) - Neurotoxins, (5) - Developmental or Reproductive Toxicants
CARROTS - Total 38 chemicals
Human Health Effects:
(7) - Known or Probable Carcinogens, (19) - Suspected Hormone Disruptors
(5) - Neurotoxins, (7) - Developmental or Reproductive Toxicants
BROCCOLI - Total 36 chemicals
Human Health Effects:
(5) - Known or Probable Carcinogens, (19) - Suspected Hormone Disruptors
(9) - Neurotoxins, (3) - Developmental or Reproductive Toxicants
GRAPES - Total 36 chemicals
Human Health Effects:
(4) - Known or Probable Carcinogens, (17)- Suspected Hormone Disruptors
(10) - Neurotoxins, (5) - Developmental or Reproductive Toxicants
CAULIFLOWER - Total 19 chemicals
Human Health Effects:
(2) - Known or Probable Carcinogens, (9) - Suspected Hormone Disruptors
(6) - Neurotoxins, (2) - Developmental or Reproductive Toxicants
BANANA - Total 17 chemicals
Human Health Effects:
(4) - Known or Probable Carcinogens, (7) - Suspected Hormone Disruptors
(2) - Neurotoxins, (4) - Developmental or Reproductive Toxicants
hubpages.com/hub/Find-out-what-chemicals-are-present...
"
Dnes sa dá nájsť toľko protichodných informácií, že je priam nemožné riadiť sa nimi.
Je to len môj názor...proste to nekupujem....keď mi príde návšteva, namiesto chipsov a umelých tyčiniek radšej spravím nejakú dobrú pomazánku a čerstvé bagetky.
absolutne suhlasim,
Ty hovoris ako moj dedo , ktory tvrdil ze chude maso je len pre baby , na ranajky pil slivovicu. A zomrel ked mal 80 rokov zdravy ( padol zo stromu ked oberal slivky na jeho kopaniciarsku slivovicu.
Iné je to s výrobou párkov a iných gebuzín ale ja to nejem aj keď to nie je riešenie. Bola som v obchode, pri syroch stál starý pán a vyberal si syry, ja som sa mu prihovorila a povedala som mu že to nech nekupuje, že to nie je syr, nechápal, tak som mu vysvetlila že nech si pozrie zloženie a až mi ho bolo ľúto aký ostal šoknutý keď zistil, že ten "syr" je vyrobný výlučne zo sušiny a to je to isté ako keď párky neobsahujú mäso ale len kostnú múčku
Myslim si , ze tu ide skor o to KOLKO toho skonzumujeme . Ved aj ta "zdrava" slivovicka je zdrava iba vtedy , ked si ju das 1-2 pohariky , ked je to pol litra uz sa o zdravotnych ucinkoch hovorit neda a pri litriku-dvoch ide o otravu alkoholom , zruti sa metabolizmus, rozvrat vnutorneho prostredia a ...pomoze uz iba pohrebna sluzba usporiadat pohreb...
Nie pre "nic" sa objavuje rakovina uz v babatkach, chemika je vsade pconuc vecami, co sa pestuju v zemi. Iba si myslime, ze ked nehnojime na zahradke umelinami, (tiez sa vyberiem nafarmu pre normalny hnoj), ze papkame spravnejsie, ale svinstva je vsade plno, uz aj v samotnom snehu ci dazdi.
Pokial sme boli doma, obcas sa k nam dostali zahranicne casopisy a tak sme "slintali" co vsetko TAM maju... Pokial sme sem neprisli a zahryzli do tychto ;dobrot; a preto varim doma a naucili sa to aj deti, hoci sme velakrat vystaveni sposobu stravovania sa inde.
My si tiez radsej urobime skvarky, bocik, slanainu a vsetky tie vraj "nezdrave" veci.
Generacia v nasej rodine sa dozivala 100 a troska nizsie. Bohuzial generacia, ktora vyrasta neviem ako vobec prezije bez chorob aspon polovicku.
Smutne, a snazim sa taketo informacie uz nevnimat, lebo so mnou otriasli zo zaciatku poriadne.
Ale čo s mäsom, údeninami - tak to je už ťažšie - väčšinou sme odkázaní na tie supermarkety, mäsiarov...
ekozahrady.com/ekozahrada.htm...
Je to smutne, asi sa budeme musiet naucit zit bez sunky. Teda moje decka.
vegetarianka - pozrela som si - no celkom sranda - aj keď nie so všetkým sa dá súhlasiť - keby som nehrabala lístie z orechov, celkom by mi spálili trávnik....napríklad:)
Závidím ľuďom, ktorí majú veľkú záhradu, lebo si tam môžu navrhnúť naozaj krásnu permakultúru. Ja mám k dispozícii menšiu plochu, ale niektoré permakulturistické rady sú využiteľné aj na malej ploche...tak dúfam, že sa mi tej zeleniny podarí vypestovať čo najviac. S mužom sme sa rozhodli, že časť obetujeme aj na trávnik-lúku a na ten sa zas teší on.
My sme si ešte pred pár rokami dopestovali na záhradke všetku zeleninu a ovocie okrem citrusom,zeleninu aj takú o ktorej v obchodoch ani nechyrovali,ale žial jednak ubúdajú sily a jednak zlodeji a vandali ničia všetko a to potom človeka prestane baviť.A to je ďalší problém na ktorý by som potrebovala mať Moc lebo naši zákonodarci sa starajú o všetko možné len nie o ochranu nás občanov a nášho majetku/teraz myslím naše záhrady a našu úrodu na nich,čiže našu tvrdú prácu/.Ale to som sa dostala kam som nechcela.Takže ,hor sa do boja proti jedom,ktoré výrobcovia a predajcovia ponúkajú,ale ako....Nekupovať...?
To co neni postrekovane neprezije alebo hned zvädne.
Kupila som si bio petrzlen ,doniesla som ho v kvetinaci domov a ani dva dni neydrzal. My to nazyvame len bio cena. A ten co neni bio sa drzi.Ked chodim nakupovat ,tak bludim po regaloch co mam kupit, vsetko vypada dobre len pod svetlom/mäso, salamy ,sunka. A neviem co by nam prospelo.Uz sme sa dali aj len vodu pit, ze vraj ta je najzdravsia.Comu mame verit.
Akonáhle vidíte, že v názov je príliš "rozprávkový", tak ide nie o skutočnú kvalitu. Farmárov sen (viete, že ovocie to ani nevidelo), šunková hostina (okolo šunky to ani nechodilo), a výrobky "s príchuťou" znamenajú, že tam tá surovina vôbec nie je. Nejde o klamanie, jednoducho sa treba vyznať v názvosloví a slovníku výrobcov.
Čítala som, že v Nemecku sú obmedzené vitamínové doplnky - neviete, či je to pravda?
Je tam (badatel) aj kniha Liečba megadávkami vit.C, ja na tom fungujem už dlho, celá moja rodina aj známi, samozrejme to nejde len tak s hocijakým céčkom, a poviem, že sa dajú podchytiť aj vyliečiť rôzne choroby, len tým, že u nás prevláda názor že 60 mg vit C denne je dosť, tak si ľudia myslia, že 2000 mg denne a viac ( to je minimum na rozhýbanie metabolizmu) je už priveľa. Ja som syna za dva dni dostala z horúčiek a zápalu priedušiek bez antibiotík - každú pol hodinu 2000 mg. Samozrejme, treba pri tom brať aj iné doplnky a dodržiavať pravidlá, no ak človek má záujem, dá sa to. Treba si len preštudovať poriadne celú publikáciu.
Odbočila som, no čo sa týka tých vitamínových doplnkov, je katastrofa, aké máme stanovené (a kým!) denné odporúčané dávky - ktoré sú vlastne úplne zbytočné, pretože sú tak nízke, že nemajú ŽIADEN terapeutický účinok. Ten sa začína pri iných hodnotách... A je zlé, že sa nás snažia takto dostať do nemocníc len preto, aby sa nabalili....lebo zdravotníctvo je predsa najlepší biznis.