Varenie

Amarantové cestoviny

dobizu - fotkadobizu, 30. júla 2010

Ahojte, moji milí Varecháči!
Chcem sa spýtať, či máte aj vy také skúsenosti s amarantovou cestovinou ako ja?! Dnes som si ju varila na obed a to nebola cestovina, to bola jedna kaša, nejako som časť do seba napchala aj s cottage cheesom (predsa nevyhodím takú vitamínov a bielkovín plnú, ale hlavne drahú cestovinu), ale potom mi bolo tak ťažko, že som si musela naordinovať švédske kvapky na vytrávenie. Poviem vám, že povestný ockov krupicový betoňák, ktorý nám uvaril ako deťom a pod týmto názvom ho dodnes legendárne spomíname (stála v ňom aj lyžica) bol proti tým amarantovým cestovinám slabý odvar!!! A to som ich varila 5 minút a na obale odporúčali 8-10!!!

@zareaguj


Diskusia k téme

samanka
@dobizu , v škole sme sa učili, že amarantové výrobky sú klamstvo. Amarantus má totiž veľmi drobučké semená, ktoré jednak nedozrievajú rovnako a tie dozreté samé vypadávajú. Bolo by vraj veľmi ťažké nazbierať toľko semien, aby sa z toho mohli piecť chleby, prípadne vyrábať cestoviny. Takže, ak nás klamali v škole, tak klamem aj ja. Viem, že v Tvojom prípade sa asi dosť ťažko vyberajú vhodné potraviny, ale ja by som si nič také nekupovala, práve kvôli informácii, ktorú som napísala vyššie.
honestka
Skus Amaranth varit podobne ako ryzu, ( ja dam na 1 pohar 2,5 pohara vody, alebo vyvaru a varim asi tak 20 minut. Nechaj postat aspon 5 minut bez odkrytia.
janger
@dobizu , nikdy som o tom nepocula. Dnes sa dozvedam na vareche len same nove veci: mahonia, aronia, amarant. Poznam Amarant len ako dievcenske meno, hahaha. Nuz ale aspon sa nieco naucim. Samozrejme som uz hladala na google, co to je. Takze uz trosku viem viac o tom teraz. Vies, ze sa z tej rastlinky pouzivaju aj listy? Zevraj to chuti ako spenat, pouzivaju to hlavne v Mexiku, v Peru. Ja viem, ze tebe ide hlavne o to ""zrno", ako nahradu muky. Rada by som ti poradila, ako to varit, ale zial, neviem.
dobizu
Ste milí, ďakujem za rady. Ja som to varila hotové kúpené cestoviny a tie sa tak rozvarili... Takže ich už asi nekúpim :-) Inak mám doma aj amarantové perličky - tie sa pridávajú do jogurtu, pečiva a pod. a sú výborné, môžem odporučiť. Inak aj múka je fajn, miešam ju k bezpelkovej aj do pečiva a celkom chutí. Amarant mám naštudovaný, obsahuje veľa prospešnej bielkoviny a tú ja nemôžem dostať do krvi už pol roka, mám hrozivé krvné výsledky a stále idú dole!!! Takže aj preto som siahla po výrobkoch z amarantu. Ale teraz, keď už som na bezlepkovej diéte, určite sa to zlepší :-)
janger
@dobizu , len tak pre zaujimavost. Vies, ze aj ovos je bezlepkovy? Ale to musi byt zarucene "cisty"" ovos, ktory nie je kontaminovany stykom s inym obilim (jacmen, psenica...). Je to vedecky potvrdene (2009). Uz sa take druhy ovsa pestuju. Ale zrejme to uz aj vies a nie je to pre tebe nic nove.
dobizu
@janger - áno, už som o tom čítala a bola by som rada, keby aj u nás mohol byť oficiálne ovos celiatikom povolený, ja som doteraz ovsené vločky v rôznych podobách jedla denne... uvidíme, dúfam, že už čoskoro si na nich opäť pochutím... :-)
sbohemrozume
dobizu, asi ti nepovím nic nového, ale zkus kukuřici, kukuřičnou mouku, tortilly z masa hariny, polentu. Držím palce :)
dobizu
@sbohemrozume - ďakujem, kukuričné výrobky už mám zmáknuté, kukuričné cestoviny mi veľmi chutia - najviac budem uprednostňovať asi tie... Ešte idem testovať čisto pohánkové, som zvedavá... pohánkové chrumky mi chutia, pohánkové vločky veľmi nemusím - pohánka má takú zvláštnu chuť, treba si na ňu zvyknúť...
evanaaa
Amarantovú múku predávajú, viem, ale neviem pre koho je, myslím, pri akej chorobe , dobrá. A iejde som aj recepty čítala tuším, ale veľmi sa nepamätám.Musím si preštudovať, či je vhodná pre diabetikov ohľadne sacharózy.
dobizu
Amarant (tiež ho volajú láskavec) je veľmi zdravý, obsahuje mnoho cenných látok a vitamínov. Požívali ho už dokonca starovekí Inkovia. Na internete je veľa informácií. @evanaaa - pozrela som na nete a píšu, že je vhodný pre celiatikov, diabetikov, pri redukčnej diéte, pre všetky vekové kategórie...
shiwave
mne amarantové cestoviny nechutili.. kupujeme cestoviny kukuričné, príp. ryžové.. alebo tie od Schaeru (tie ti môže gastroenterológ aj napísať na recept - majú špagety a fusily)
simona11
Okrem speciálneho stravovania ti doporučujem colostrum, najlepšie v tekutom stave, celoročne, akurát mesiac v roku vynechať. Poriadne colostrum je síce finančne náročné, ale robí fakt zázraky.