Ako tak dom stíchol, vytiahli sme asi 3 kg predom nazbieraných šípok a poď ho do roboty. Mletie, varenie, pasírovanie... Ach, zavreli sme oči a všade sme videli len samé šípky (žienky, ktoré ste to už robili, tak viete o čom hovorím) ..Začali sme o 9 ráno a skončili o štvrtej. Ale výsledok stojí za to... Potom sme sa prejedli zákuskov, ktoré naši priniesli z krstín a zaspávali sme s dobrým pocitom, že náš prvý pokus so šípkovým lekvárom dopadol viac než dobre :-)
Ako tak dom stíchol, vytiahli sme asi 3 kg predom nazbieraných šípok a poď ho do roboty. Mletie, varenie, pasírovanie... Ach, zavreli sme oči a všade sme videli len samé šípky (žienky, ktoré ste to už robili, tak viete o čom hovorím) ..Začali sme o 9 ráno a skončili o štvrtej. Ale výsledok stojí za to... Potom sme sa prejedli zákuskov, ktoré naši priniesli z krstín a zaspávali sme s dobrým pocitom, že náš prvý pokus so šípkovým lekvárom dopadol viac než dobre :-)
Je to posledná prepravka, v ktorej zostali ešte šípky, tak si to budem dva dni vychutnávať, než aj tú poslednú odložím do komory.
Maslový chlebík so šípkovým lekvárom je pochúťka nad pochúťky.
Ani bych sa nestazovala na piplacku, ale kde zobrat (nazberat) sipky tu u nas, v lese cedrov a roznych inych ihlicnanov???
Tak vam v kutiku duse zavidim, ale prajem (-:
Oplatí sa vyskúšať, je varený vo vákuu, bez chémie,bez pichliačikov, sterilizovaný a bez práce. Naozaj doporučujem
Keď prídeš domov, šípky vysypeš na stôl a preberáš, čistíš . Aj to je v pohode. Pustíš si dobrú muziku, alebo sa obrátiš čelom k televízoru a nič ti neujde.
Do tejto fázy je to všetko fajn !
Nuž a keď prejde niekoľko dní, šípky už nervózne očakávajú, kedy na ne príde čas. Tie netrpezlivejšie od nervozity rýchlo zmäknú , tak si zaslúžia prvenstvo.
Nuž a potom začne druhá fáza, a na tú treba pevnú ruku, mäkkú podušku pod zadok a po svojej pravici džbán s vodou, alebo malinovkou, lebo tu platí - koľko vypotíš, toľko musíš vypiť. Keď si myslíš, že šípkový rozolíš je už hotový / a vy tiež /, musíš tú červenú omajdu precediť tak, aby v nej nezostal ani jeden pichľavý chĺpok. A potom sa môžeš vyrovnať, dopiť obsah džbánu a vytešovať sa, že keď všetok "bordel" umyjem,upracem , môžem začať variť lekvár. A keď si poctivo pasíroval "nebančoval" veľmi s vodou, lekvár sa bude variť jedna radosť. Len treba mať široký kastról a veľkú panvičku. V kastróli sa varí všetko a na panvičku odoberáme naberačkou toľko, koľko panvička znesie a miešame a miešame a miešame.....Ak je dreň hustá ako prvotriedny kečup, varí sa to rýchlo. A úplne naj je, keďje už lekvár v pohároch a zostal kastról ešte zababraný od lekváru. V chlebníku čaká pečivko na to, aby si ním mohol celý kastról "vylízať". A zbytok spláchne voda a je fajront. No - je to také ťažké? :)))
tolko si tu toho o téj šípkovej "čemege" popísala, že to má človek chut skúsit (jednoduchšé by bolo už len hotové okoštuvat). Hoci ta tu Jarmila velicenko vychvaluje za "super rozpísaný recepis", já (starý frfloš) hovorím, že neny moc super rozpísaný.
Keby som to stev skúsit, tak čo?
1/ natrhám šípek (nebudem sa pritom nalívat s Meltú, šak už máme odklepnuté "Svatokatarínske vínčisko" a ešče disponujeme s marhulovicu, breskynovicu, calvadosíkom a našla by sa aj térkelica či zdravý repáčik)
2/ dójdem domo (ščasný, že ked som sa strepav do šípkového kera, tak som si dotrhav len hubertus ale ksicht je neporušený)
3/ a čo čúleky? Šípky umyt, osušit a dál? Mlet ? A na čom? Na massovom mlynci, použijem výkonný mixér, využijem svohu nadhmotnost a rozvalám to na slížovéj deske?
4/ Vzniknutú heterogénnu masu zalejem s vodú, dám cukru, melasy, škorice, rumu a langsám bublinkovo varím? Dokedy a kedy cedým pasírujem? Aš ked sa mi robí v ranglici čárka?
No učitelka z Teba nebude ale mudruvat víš a sekýruvat asi téš (rýchly očistec pre Tvójho dzeda).
Tak čakám voláké lapidárne knovhov!
P.S.
Ozaj, víš o tom, že správna žena pozná nielen všetky obľúbené jedlá svojho muža ale aj vie v ktorých reštauráciách ich podávajú :-)
Neny f tem žádne čaruvány, šípky nazbíraš, ket sú tvrdé, po očiscený ich necháš volne "dozrát", chápenzibitte?
Ket dozrajú, tak ich porádno poumývaš, očiscíš ataké makučké - lekvárové švacneš do hrnca s vodu, nech trochu zevrú - žádne dlhé varený, enem tak obarit. To ale nemóžeš robit s tvrdýma,tý bys mosel varit strašne dlho! Ket ich scedzíš, tak ich v kýbličku pomágaš, pridáš trošičku vody - to sa nedá presno napísat kolko, lebo... to sce cvik! zamíšaš a podho pasírovat cez néčo, čo máš po ruke - a my máme také naše "néčo". No a f tem je tá finta "FŇ" - neny treba šecko vyprávat, rodzina má svoje grífy, svoje receptúry a svoje "néčo". A tak je to aj s oplatkama, recept sem zdzedila po mojej padesátke od mojej mamky, a dostane ho ten potomek, kerý to bude scet robit po mne - chápenzibitte?
Ešče kúsek ci napíšem - šelyjaké recepty móžem úprimno opísat, ale týto dva né, enem tak kolemteho, bohatýr muj snahulákový!
Ale povím ci, že síce pasírujem - je to zarídzený, cez keré to kapoce dvakrát a potom ešče trecíkrát - cez zase také néčo, čo nepuscí any jeden chup.
P.S: A víš ci čo? Jednoduchší by bolo, keby si si ho u mna objednal, jak takto...:))))))Ale ináš, je to robota pre otroka, ket máš teho ale za č metráky, červenú barvu nemóžeš any cícít.
A kukny hore, Jarmilka též ví o čem sem písala.
P.S. - Na mójho dzedka nečahaj - mój dzedko je vyzrozumený ze šeckým - prvých štyricat rokú sem poslúchala já, fčúl je rada na nem :)