Toto je zážitok sprostredkovaný, nie reálne zažitý, avšak ma príliš veľa momentov na oficiálnych štátnych menu zarazilo a tak sa chcem podeliť s vami o dojmy.
Kulinárska tvorba menu je zložitý proces. Musia sa pri ňom zohľadniť nielen chuťové a estetické vlastnosti ale i výživové. Typickým príkladom nešťastne zostaveného menu je „Prezidentské menu pri príležitosti návštevy ruského prezidenta“.
Pozri me sa na to, čože to tam máme: 1.chod: Terina z husacej pečene s karamelizovanými jablkami a brusnicami, Rizling rýnsky polosladký.
Tak toto by som si dovolila opraviť už i terminologicky. Terina je väčšia misa na polievky. Viete, taká pre celú rodinu, prípadne v restaurante pre celý stôl. Mohli to nazvať terinka. Slovo terina je súčasťou odborného výrazu používaného medzi vyučenými gastronómami.
Po slovensky sa to podáva v kameninovej rajničke.
2. chod: Bryndzové pirohy s čerstvou pažítkou a slaninkou, atď.
Bryndzové pirohy sú energeticky veľmi výdatné lebo bryndza je tučný syr, pirohy majú byť zaliate ešte kyslou smotanou a posypané slaninou. Kalorická bomba. Po husacej pečienke robenej na masti je to príliš. Zdravý výživový model mi tu fakt chýba.
3. chod: Hovädzia sviečkovica s tymianovou omáčkou, zemiakovou plackou, restovanými hubami s jarnou cibuľkou a tymianom, atď.
Hovädzia sviečkovica je na trávenie tiež zaťažujúca. Tymianová omáčka, neviem či so smotanou, nenapomáha jej tráveniu zvlášť. Tymián sa dáva k mastným mäsám, napr. ku pečenej bravčovine a k baranine. Jednak preto aby „opravil“ nepríjemný pach baranieho mäsa a jednak pre zdarné trávenie tukov, pre čo má táto bylina zvláštne zložky.
Ku hovädzine sa v kulinárskych traktátoch neodporúča. Hovädzina sa obvykle pripravuje s čerstvo mletým korením a muškátovým orieškom, zdravá je tepelne upravovaná s koreňovou zeleninou. Huby sú známe svojou ťažkou stráviteľnosťou, možno najvyššou zo všetkých požívatín.
Tretí chod je len ďalší kameň do žalúdka pána prezidenta.
Dezert: Zapečená vanilková zmrzlina podávaná s gaštanovou penou a brusnicami,...
Štvrtý chod-dezert len dovršuje kulinársko-zdravotnú pohromu vzišlú z prezidentovej kuchyne.
Gaštanové pyré a zmrzlina majú vysoké energetické hodnoty. Ako dezert mohli podať niečo ľahké, napr. ovocný šalát a digestif na vytrávenie ťažkého jedla. Frankovka modrá je síce veľmi zdravé víno s vysokým obsahom antioxidantov, no ja by som ponúkla horký žalúdočný likér...
Menu by som mohla nazvať zaťatie valaškou do žalúdka.
Premiérske menu.
Toto menu sa mi vidí byť vyvážené čo do stráviteľnosti aj správnej skladby surovín. Je podstatne ľahšie a vyhovuje požiadavke zdravej stravy. K múčniku by som dala podávať šampanské aby to nebolo také jednotvárne. U premiéra sa tuším lepšie je.
čokomilka
no a ešte som zabudla na tú vyprážanú zemiakovú placku...
dokonca ked som to minule rozpravala jednemu "narodne orientovanemu tiezpolitikovi " tak ma takmer obvinil z kacirstva a spominal dobreze nie "plamene pekelne" za ruhanie :-)))))
ale clovek sa uci cely zivot :-)
@sovka , s tymi haluskami mas pravdu :-) moj svagor je z Moravy a ked sme mu ponukli nase milovane halusky , tak zahlasil
:" vypada to jako by to prede mnou uz nekdo jedl" ...:-))))
Keby hostom vysvetlili, ze halusky su nieco take ako talianske jedlo "Fettucine Alfredo" s rozdielom, ze tam je parmesan a ze nasa bryndza ma podobnu specificku chut, tak by asi nemali problemy pretoze toto jedlo je svetozname.
Ja ho volam aj "heart attack on the plate" (co by som volne prelozila "srdcova porazka na tanieri") pretoze je to kaloricky velmi syty krem oproti nasej bryndze.
Ja som to tu tak vysvetlila vela priatelom a nikdy halusky neodmietli, lebo vedeli do coho idu...
Inak terina je naozaj zaužívaný gastronomický názov pre paštétu, aj vo svete. Ja som zas nevedel, že rovnako sa nazýva aj nádoba, v ktorej sa to pripravuje. Asi preto, lebo som to nikdy nerobil :-) Čo už, učím sa celý život :-)
velmi som sa pobavila na "pokeci" a potesilo ma ze i na rodnej zemi sa ludia zaujimaju o francuzsku kuchynu. Tak idem aj ja s mojou troskou do mlyna :
Pâté : francuzske slovo odovodené od slova cesto = pâte, (taliansky "pasta", anglicky "pastry") oznacuje pastiku obalenu cestom a upecenu len na plechu.
Terrine :
1) fr.slovo znamena liatinovu alebo kameninovu nadobu v tvare vanicky, s pokrievkou, ktora zapadne do zliabku na okraji tejto nadoby.
Je to vlastne nadoba z palenej glazovanej hliny ( terre = hlina), v ktorej sa pecie a uschovava mäso, (pastika) ci ryba alebo zmes zeleniny a mäsa v Alsasku je to beekenohfe (nadoba i jej obsah) pretoze ju gazdinky, ked isli prat do potoka, nechali u pekara v peci (backer)
No a este k tym haluskam : Stara Tura je pri Trencine, kde som po stvrt storocia vyrastala. Zivili ma na haluskach, no a vydala som sa az do Francuzska temer pred 40. rokmi. Manzel je rodeny Francuz, bryndzové halusky aj so slaninkou ma rad a po slovensky hovori velmi dobre. Aj u nas ide laska cez zaludok...
Terina je zrejme zmes mäsa, tuku a vlastnej šťavy stuhnuté v určitom tvare a tak vyklopené na tanier. Aspoň podľa nového frazeologického spôsobu...
terina nerovná sa
Ešte dodám, že teriny napríklad z husacej pečienky sa aj flambujú za pomoci brandy a vtedy sa predkladajú v timbáli a z neho sa konzumujú...
@cokomilka aj ja chcem vediet : čo je timbali ?