V stredu som bola v carrefoure, kúpiť zopár drobností. Len počas obedňajšej prestávky v práci. Okrem iného som zobrala aj 2 baklažány, na plánovaný štvrtkový pokus :).
V carrefoure vám zeleninu a ovocie odváži brigádnik pri váhach.
Pichla som teda slečne na váhu sáčok s dvoma baklažánmi. Slečne sklopila zrak k váhe, chvíľu si votrelca nútiaceho ju pracovať obzerala, a potom sa obrátila na mňa: "Prosím Vás, čo to je?"
Normálne som stratila reč a jediné na čo som sa zmohla bola otázka "A to myslíte vážne???"
- "No ale ja naozaj neviem čo to je..."
- "Baklažán" (už to vo mne začínalo vrieť...)
Slečna zobrala do ruky tie svoje zoznamy s kódmi tovaru a začala hľadať ten zázrak. Po ďalšej chvíli na mňa bezradne pozrela a...
" A prosím Vás, ako sa to píše?"
Tak.... tak... tak ja neviem.
Som si ale stopercentne istá, že rozdiel medzi cheesburgerom a hamburgerom zistí aj na pohľad....
Dnes som išla s vozíkom v samoške za mamičkou čo mala vrchovato naložený vozík a malý synček pri nej cupital a mraučal:
-"mami ja som hladný!"
-"vydrž už budeme doma zohrejem ti párok!"
-"párok nechcem, ten sme mali včera!"
-"no a čo, nemáme peniaze!!"
Tak som očkom mrkla do toho vozíka a tam: ale 5 ks mrazených hamburgerov, 3 pizze, stĺpec krabích tyčiniek, mrazená kukurica, čínska zmes, nanuky, nejaký kečup, olivy, víno, psie konzervy, balík malinoviek, cigarety, káva ...... ale fakt som tam nenašla nič z čoho by som 5 ročnému chlapčekovi uvarila večeru.
no snad si to ta mamina tuto precita
Ja tuto trpezlivost nemam, hlavne pri potravinach, lebo vidim ze ludia nie len ze nevedia varit, a u zien by to v podstate mal by nejaky ten zaklad, ale ani nevedia co sa da alebo neda jest. vysledkom su potom vsetci ti sponzori fastfoodov a podobnych tragedii a mna to velmi mrzi.
Myslim si, ze clovek by mal proste potraviny poznat. Ved baklazan nie je ziadna sialena morska potvora alebo co. uplne obycajska zelenina. no nie?
Ja som tiež vysvetľovala pokladníčke rozdiel medzi avokádom a mangom a čo ? Možno také nikdy nejedli. Koniec-koncov avokádo som jedla prvýkrát pred dvoma rokmi a nemyslím, že som o niečo prišla. Moja susedka na záhrade síce baklažán vypestovala, ale nevedela ako ho použiť, tak som jej povedala svoj obľúbený recept, taký, ktorý zje aj zarytý odporca zeleniny a veľmi si pochvaľovala. Taktiež mnohí ešte neobjavili cícer, čínsku kapustu a iné potraviny, ktoré sú pre nás úplne bežné. A bravčový jazyk som robila prvýkrát minulý víkend a už mám po päťdesiatke, no na ľadvinky sa ešte len odvažujem.
a ladvinky ti odporucam, ja ich zboznujem i ked su hrozne pracne.
Najprv ich treba okrajat, poriadne povymyvat aj v 7 vodach, a potom udusit na cibulke a nesolit. Je to ozaj vynimocna delikatesa ale su dost tazke tak pozor na to :). Bravcovy jazyk robim s pecenymi zemiakmi a cesnakovym besamelom :).
alebo mikročip,ináč by len tápal, keby musel opraviť trebárs počítač,či inú technickú vec.
Teraz po x rokoch je ten predmet tovaroznalectvo dávno nezaujímavý , miesto znalca je tam informátor "to nie je môj rajon" nuž ale to sa na vareche len málo odhalí , čo určite (možno) každý vie a má vlastnú skúsenosť, len to nesmieš brať tak , aby nedaj bože ťa "nekleplo" nestojí to za to , ty ani ja to nezmeníme:-(
možno je to asi tak, ako píše @julica "regionálne" hmm.
par rokov dozadu, rozhovor 2 priatelovych kolegyn pri citani receptu na nejaky kolac... a to co je ta maizena? ...to asi mysleli majonezu....
obe sa tvarili po vikende velmi kyslo ze ten kolac nevysiel
Je to aj o tom, čo sme dostali do vienka v rodine kde sme vyrastali, nemusí to však byť, vždy pravidlom ako píše @alena45 :-)
www.metricon.com.au/queensland/homes/sycamore/images#4298...
A čo sa týka "odborníkov",sú všade,nielen v obchodoch;na úradoch,v službách,v zdravotníctve,určite má každý svoju skúsenosť.Doba je taká,keď sa človek nezorientuje sám,môže na to doplatiť.
A ako to uz ostatny napysali je to o vychove,ja som do svojich 19 nevedela ani prazenicu urobit ale ked som si zbalila veci a odysla mimo SK zacala mi chybat domaca strava,kedze u nas bolo navarene stale,nieco ako ist do pizzerie bolo len raz dva krat za rok....a tu som,zijem a nic mi nechyba :-)
A v neposlednom rade je to o snahe. Nehádžme všetkých do jedného vreca, nájdu sa i zvedaví a šikovní mladí ľudia, @ajuschka mala smolu, že natrafila na takú menej príčinlivú.
citujem ťa : Malujete tu certa na stenu, a to len preto, ze si nejaka mlada pokladnicka nevedela spomenut na baklazan.
V potravinárskych hyperbordeloch nájdete všetko možné aj nemožné okrem potravín: tenisky, koberce, hnojivo na kvety, konzervy pre psov, kvety, hrnce, klince, lepidlo, špárovaciu hmotu, šampóny, make-up, školské zošity, farbičky, minule som dokonca videla konské sedlo. Takže o tovaroznalectve a hygiene vedia vysokoškolský manageri prd ako by povedala Kelišová. Možno sú to vyštudovaní Mgr. s ktorými môžme dláždiť ulice, ale zato nemáme učňovky pre predavačky textilu, potravín, obuvi, kuchárov, elektrikárov a murárov. Elektriku, dlažbu a linku mi robil vyučený čašník.
Takže hentá chudera s tým baklažánom je možno bývalá vyhodená pracovníčka z počítačovej firmy alebo banková úradníčka. Prišla možno z materskej a je naučená len na polotovary, lebo nemala čas variť keďže od 10.00 - 20.00 hod. vysedávala v hyperbordeloch: tam sa dieťa najedlo hamburgerov, zapilo jupíkom, pohralo na šmýkľavke, obedovalo pizzu. Mama si dala 3x s druhými mamičkami kávu s hranolkami a spolu chodili fajčiť tajne na WC.
A doma večer zvada: nemám navarené, lebo nemáááme peniaze, máám malú sociáálku!!!
alebo to mám tak chápať, že starí majú patent na rozum a mladí majú šúchať nohami :-) keď sme už pri tých službách koľko krát sa stalo, že práve v obchode človek natrafí s prepáčením na starú ufrflanú babu, alebo v kancelárii šéfku robí stará harpija :-) ..... či je niekto dobrý alebo zlý, múdry alebo hlúpy od veku to určite nezáleží .....
hovorí sa, že človek môže mať dva pohľady na pohár naplnený vodou - buď vidí pohár poloprázdny alebo poloplný :-) a taký je aj náš náhľad na svet okolo nás....
mimochodom ešte som nikdy nevidela aby mal niekto v supermarkete (v hocijakom obchode) cigarety v nákupnom košíku, cigarety sa všade predávajú až pri pokladni :-)
A vtedy sme všetci hromadne jedávali obed v školských družinách, v robote v závodných jedálňach, takže každý mal jedno teplé jedlo denne aj deti tých neporiadnych mamičiek. Polotovary boli drahé a bolo ich aj málo. My sme nemávali na večeru pravidelne párky, salámu alebo nejaké kupované šaláty s rožkom. Nám to práve naopak bolo dosť vzácne ....... mama varila každý deň a z môjho okolia som ani také ženy nepoznala čo by nevarili doma obedy a večere. Z roboty po nákupoch a domov k rodine, písať s deckami úlohy, chystať veci na druhý deň, lebo aj učiteľky kontrolovali či deti majú desiate, pomôcky, prípadne ak zistili že rodičia sa nestarajú, nebáli sa kontaktovať mestský úrad a ten hneď bral rodinné prídavky a deťom zaplatil obedy v družine. A sociálka sa nebála ísť ani do rodiny, pozrieť ako funguje. Sociálny systém kontroloval ako je postarané o starých, invalidov a deti aj na vzdialených kopaniciach. Dnes celé rodiny žijú z dôchodku babky alebo z dôchodku invalida. Len sem-tam prepukne nejaká aféra, lebo to sú práve ľudia čo nemajú možnosť sa sami brániť. Ja vidím veľmi veľa trpiacich tých ktorí si nedokážu sami pomôcť, ak sa pozrieš okolo seba, musíš to vidieť aj ty. A surovosť sa stupňuje čím je rodina chudobnejšia.
Ale myslím že sme odbočili od témy: to že nekompetentní robia to na čo nemajú vzdelanie: keby tam bola vyučená predavačka v odbore zelenina-ovocie tak pozná baklažán aj bez toho že by ho doma varila. Preto v obchodných reťazcoch ani sa nemáš s kým poradiť keď ideš kupovať vysávač: dajú ti len záručný list a staraj sa. Voľakedy bez vyskúšania v predajni si nekúpila nič, tovar ti predviedli, opečiatkovali záručný list so zoznamom najbližších opravovní. Dnes sa ti neoplatí odniesť TV do opravy, radšej si kúpiš nový. A celá planéta je zahumusená odpadom s ktorým si nikto nevie rady, lebo sa rozkladá stáročia, ked ideš vlakom po Slovensku tak je tak zahumusené odpadom že sa divím že u nás nevypukla ešte cholera.
M.Lasica: "Radosť vládnuť tomuto národu". /Národ ? Či ?
www.diskusneforum.sk/tema/radost-vladnut-tomuto-narodu...
Tak sa ospravedlňujem - len taká malá úvaha a keďže nechcem zovšeobecňovať, tak sa samozrejme netýka všetkých... ale dosť bolo vážnych tém, hovorme o tých predavačkách (a iných ľuďoch), ktorí nás naopak príjemne prekvapili... :-)
Svet je skazeny,,nestabilny,nespavodlivy.Clovek moze doverovat iba tomu,co mu povedia jeho zmysly a prave preto su zmysly v Taliansku silnejsie ako inde v Europe.Preto Taliani toleruju neschopnych generalov,prezidentov,diktatorov,byrokratov a veduce osobnosti v priemysle,ale nedokazu tolerovat neschopnych,opernych spevakov,hercov,krajcirov,kucharov.Vo svete,kde vladne neporiadok,katastrofy a podvod,mozno doverovat iba krase.Cena pozitku sa neda zjednat.A jedlo je niekedy jedinou skutocnou menou.