O prazdrojoch kofeínu a divotvornej hmote

flemi - fotkaflemi, 11. augusta 2010
Včera som nadávala, tak na vyváženie aury budem dnes chváliť. Konkrétne by som sa rada poďakovala granulovanému cukru s kakaom, pretože v dnešných dňoch tvoril podstatnú súčasť mojich raňajok,t.j. bez neho by som bola hotová a nemohla piecť koláč, obed ani variť lekvár. Prisám už som zabudla na minulý rok, keď sme ja a babka v tandeme usilovne vyvarovali vodu z ríbezľovej hmoty. Aby bolo čím zliepať mačacie oči na Vianoce, natierať chlieb a čokoládový koláč, ktorý mal byť v pôvodnom znení brownie, ale nedopečené nemám rada.....takže skončil ako sacherka bez mandlí.

Proste, tak, ako nedám dopustiť na federatívnu kolu bez kyseliny fosforečnej, tak nedám dopustiť ani na kakao, ktoré mi pripomína puding bez škrobu. Ale v dobrom!

Apropo, k tomu lekváru.......u nás sa varí klasika - maliny, jahody, marhule, ríbezle. Sú to také malé chemické zázraky, neviem si pomôcť, ale stále ma udivuje, čo dokáže Varecha, cukor, pektín a hodina miešania.

Cez rok sa nadchýnam v škole, v lete nad lekvárom......inak si to vlastne neviem predstaviť.
Vyberanie pohárikov rôznych tvarov, ktoré pamätali detskú výživu alebo kremžskú horčicu, umývanie, drhnutie, sušenie, varenie, popálenina a tie klokotajúce bublinky........veľké, bordové, karamelové, okuliare zaparujúce bublinky!

Keď varím alebo pečiem, nesmie byť pustená hudba. Tá pravá už ide z hrncov.
@zareaguj


Diskusia k článku

frezia68
Šikulka Flemi.A máš pravdu, taký ríbezľový lekvárik......najprv odšťaviť ovocie.......a konečný zázrak sa hodí na každú piškótku.Stojí to za námahu,ale aj jahodový,marhuľový džem.Menované ovocie mi vystačí na celú zimu(lebo pravý,poctivo varený slivkový nedokážem) a varený tradične podľa starých receptov a bez rôznych chemických prídavkov.......
sovka62
Máš pravdu. Už pred začiatkom leta som pridala na Varechu recept, ako uvariť džem bez želírovacích prípravkov. A podľa ohlasov som zistila, že nás je veru dosť, čo sa držíme klasiky. Ani sa nečudujem, skúsila som ten supermarketový zázrak, nie je to na jedenie, nie je to na zákusok a už vôbec nie do buchty. Takže ako píšeš, bublinky, popálené, oprskané ruky, kuchyňa zaprskaná na hodinu čistenia, ale ten výsledok stojí za to.
samanka
tie supermarketové džemy to sú fakt zázraky. Raz som sa "ulakomila" na malinový džem. No nikdy viac. Naučila som sa od mamy variť spravodlivý lekváááár. Dve naberačky hmoty do kastróla, variť, kým nebude v lekvári cestička. Raz som vyskúšala želírujúci prípravok do čiernych malín. Nemal chuť. Odvtedy statočne stojím pri sporáku a miešam, miešam....ale posledné roky je ovocia málo, jahody moje milované takmer všetky zhnili...
evusik
@Flemi krásne sa to číta, je to plné optimizmu a radosti zo života, a tá posledná veta je okúzľujúca..... aj ja sa pripájam ku klasikom, želírovacie zázraky nepoužívam, okrem slivkového lekváru nekupujem žiadne džemy a marmelády. Pripravím si sama, tak ako robila moja mama, starý, klasický spôsob a na vianočné zlepované koláčiky musí byť použitý poctivý domáci ríbezľový džem, s ktorým je síce piplačka ale výsledok stojí zato...
kikili
Ja som objavila želírovaciu hmotu v Lídlu a sú dobré,hlavne musí byť dobré ovocie, stačí menej cukru a nemusí sa tolko variť,-čím dlhšie varíme, tým je tam menej vitamínov.
Ked niekto hladá džem v obchdoch, dá sa nájsť aj dobré výrobky ani nie drahé, no domáce sú domáce..:-)
dixyke
Vidíte dámy aké hlúposti stvárate, na jednej strane niekto hovoril že stupnice pH sú známe a že to ovláda aj dieťa na základnej, chcete niečo zmeniť, chcete recepty na životospravu, ale to že cukor vo vašich džemoch je ,,pôvodca" vášho zlého pH o to sa nezaujímate, a vychvalujete tu domáce džemy, pokial takto budete uvažovať vaše zdravie bude iba chradnúť, a budete potrebovať iba lekára, a môžete sa stravovať veľmi zdravo, nikdy sa neudravíte lebo porušujete základnú rovnováhu pH a to je že jete cukor a mŕtvu stravu.
samanka
ale, ale @dixyge začínaš mi pripomínať dr. Bukovského. Varecha nie je kosení trávy, ale o dobrých jedlách. Veď keď má človek chutné jedlo, má aj príjemný pocit a dobrú náladu, ak by to tak nebolo, tak určite by ľudia nevymýšľali toľko chutných receptov a variácií. Ja jem, čo mi chutí a stabilnú hmotnosť mám asi 20 rokov. Aj tak najviac chorôb pochádza Z NAŠEJ MYSLE!!! , mám to odskúšané na sebe. Nestraš prosím, tieto milé dámy a pánov, ktorí sa delia o svoje nápady a pochúťky.
dixyke
Nikoho nestraším len reagujem na ,,ich" podnet , chceli ,,recept" na vyrovnanie pH , a poďho, máš to tu ako na tácke, ako chcú vyrovnávať prekyselenie organizmu keď tu priam básnia o tom aké sú dobré domáce lekváre, ale to že cukor zahlieňuje, tvorí plesne, a následne mení mikroflóru v tenkom a hrubom čreve, ktoré je indikátorom nášho zdravia, to už opomenuli,(alebo im to nepovedal lekár?), viem aj ja som mal rád domáci džem od mojej starej mamky, ale pokial sa chcem ,,zdravo stravovať" nemôžem zásadne porušovať zdravú výživu, a cukor patrí do vysoko rizikových faktorov nezdravej výživy, aj keď je neviem ako dobrý, ja vám nechcem brať pôžitok s toho domáceho džemu, určite sa rozplývate od štastia keď ho konzumujete, ale potom nechcete sa zdravo stravovať, lebo to nejde do kopy. A tam patrí aj naša myseľ. A že varecha je o dobrých jedlách, aj pečený bôčik je dobré jedlo, ale nezlučuje sa so zdravou výživou, ten kto chce jesť dobré jedlá nemôže sa zdravo stravovať, hoci zelenina sa dá veľmi chutne pripraviť.
dixyke
Dnes budem mať na obed fazuľový prívarok s tofu ragú, a krúpkovú polievku, je to zdravé?
alena45
domáci džem je domáci džem a je vysokej kvality, v porovnaní s tým, čo sa dá kúpiť, plné chemikálií (videla som to). Nikto predsa neje džem po celých pohároch, u nás sa je džem, že sa jemne prejde po maslovom chlebe alebo hrianke. Keď jem domáce rajčiny, môžem zjesť každý deň kilo a nič mi to nerobí, ani kyselinu, ani alergie. Kupovaná rajčina stačí jedna na vyvolanie alergie či iného. V záhrade nepoužívam žiadnu chémiu a možno je to preto.
Bola som na Korfu a videla som to množstvo veľkých autobusov, smrdiacich motoriek, ktoré sa preháňajú ostrovom medzi olivovníkmi. Tento "čistý" olivový olej potom predávajú za veľké peniaze, čochvíľa už aj ten bude na nič alebo na iné. U nás sa ovocie pri ceste neoberá, leda ak na vlastné riziko a olivy to nasávajú predsa rovnako.
Bola tu diskusia o reči tela, čo sa týka jedla. Tam som písala, že už dlhú dobu nemám chuť na sladké, znamená to, že mám prekyslený organizmus a jednoducho som sladké vynechala, vlastne moje telo samo tak urobilo.
Nič netreba preháňať, ako som už viackrát napísala. Dixyke, takéto karhanie skôr provokuje k zbytočným reakciám od rovnako citlivých varecháčov ako si Ty.
To, že Ty si zanietený strážca svojho zdravia je Tvoja vec a prosím, nevnucuj svoj postoj aj druhým. Toto je stránka o varení a dobrom jedle, ktoré samozrejme poznáme aj diétne, celiatické, šetriace, tučné, a radi spoznáme aj to odkysľujúce. Ale bez zbytočných komentárov. Bukovského vždy vypnem. Svojím fanatizmom mi niekoho pripomína a to stačí na to, aby som ho vypla. Takže, relax, relax.
1ariana
dixyke, možno je ten Tvoj dnešný obed zdravý a snáď aj chutný, ale že by sa mi naň zbiehali slinky.... e e....
alena45
každému chutí niečo iné, treba to rešpektovať a preto je toľko jedál.
evusik
@dixyke ak sa ti Varecha nepáči, pretože sa tu nezdravo varí a stvárame tu hlúposti, tak prečo sem preboha chodíš. Prečo si nespravíš vlasnú stránku, kde budeš ľudí poučovať ako majú žiť?
furdica
ja som presedlala napet na mast kupujem ju u jedneho dedinskeho masiara nech mi hovori kto čo chce Viete ako sa robia oleje? v benzine sa luhuju semena .viete z čoho roboa natierky? z ropy. a viete z akej soje robili tofu? soja je najviac nachylna na pliesen ma najmenšiu zaručnu dobu spracovania a to nehovorim o modifikovanej soji a kukurici takže jedzme mudro aj ked nie velmi zdravo. čo sa vyrovna dobr?emu chlebiku s maslom a lekvarom alebo mastou a cibulou a paradajkou??
huck
Možeme si i dopriat všetko , ale mudro a s mierou! Extremy su škodlive zdraviu!







flemi
@furdica ja nesmiem maslo, po tom, čo som prestala jesť margarín na chlieb sa mi zlepšilo trávenie a preto aj ja jem masť, ktorú škvarí moja babička a za týmto postupom si stojím.....aj tak nejem bôčik a klobásu, cholesterol mám v poriadku.......keby sa niekto pýtal
dobizu
Moja babička bola jednoduchá dedinská žena, ale v živote nejedla margarín, rastlinné maslo, sáčkovú polievku, kupované kompóty či lekváre... Na raňajky chlieb s obyčajným maslom a čajom alebo bielou kávou, poobede namiesto zákusku chlieb s domácim slivkovým lekvárom, domáce lekvárové buchty, varila na bravčovej masti, zapražená alebo kyslá polievka bola vždy v "kastróle" na šporáku, a keď bola v deväťdesiatke na preventívnej kontrole u lekára, vyšiel von z ordinácie do čakárne, vzal babičku za ruku a povedl jej, že má všetkým tým ľuďom v čakárni povedať, čím sa stravuje, lebo také výsledky nemá ani 20-ročný... a ona povedala: "Nuž čo, my obyčajní ľudia jeme chlebíka s maslom a čaj..." A lekváre varíme podľa nej dodnes - koľko litrov šťavy, toľko litrov cukru a poctivo sa stojí za šporákom a varí sa do úmoru "na cestičku"... @dixyke - každý človek, pokiaľ je svojprávny, si zodpovedá za svoj život - a tým aj stravovanie - sám. Či mu to chutí alebo nie, či je to zdravé alebo nie, to je každého vec, ja môžem niekomu dať dobrú radu, ale odsudzovať niekoho za jeho stavovacie návyky, to hádam nie... Riaďme sa každý tým, že "jedzme preto, aby sme žili, a nie žime, aby sme jedli", a určite to prospeje nášmu organizmu..., ale ruku na srdce - ono je dobré, keď to jedlo aj chutí :-)
pivonka
Dobizu, hovoríš mi z duše. Moja prababka sa dožila 99,5 roka, ich dcéra, moja babka, 96 rokov. Olej kúpili iba pred Veľkou Nocou na pôst. V chlieve krochkalo prasiatko a po dvore gágal kŕdeľ krásnych husí. Ako chutil doma pečený chlieb s husacou masťou, si môžem nechať len snívať. Myslím že pokiaľ človek konzumuje jedlo vyprodukované bez škodlivín (čo je dnes už takmer utópia), je do polosyta a pije do polopita, tak je to v poriadku, Organizmus si sám vypýta, čo mu chýba a na to má človek chuť. A ešte zhodnoťme pozitívny psychologický účinok z chutného jedla.
2010
Mojej dedo sa pri "zlej" zivotosprave nedozil vela "len 80".
Padol zo stromu ked striasal slivky na slivovicu.
PS:
Jeho motto bolo : " Na daco musime aj tak zomriet"...

evanaaa
Zatracovať s anemá nič, čo sa dá jesť, každý je, čo mu chutí a telo potrebuje zo všetkého trocha, aj ten cukor je prosoešný keď sa užíva s mierou. Nik si ho nedáva za priehrštia, neje stále lekváre, koláče a pod., mieša to s inými, zdravými aj s " nezdravými " potravinami. No, mali by sme odpustiť aj Dixikovi, nech sa netrápi, možno to nemyslel zle, keď nám chcel nanútiť svoje ydravé zásady, možno sa poučil a nebude nás trápiť.



 



TOPlist