Zdá sa mi neprirodzené a proti všetkým zákonom prírody , už týždeň pred „grilovačkou“ zháňať plnú plynovú bombu ku grilu ktorý sme kúpili , samozrejme v akcií , pretože má , citujem : ...“dostatočne priestranné liatinové platne vyrobené z vysoko odolných materiálov (teda v Poľsku!! - pozn.aut.) , ktoré sú vymeniteľné za mriežkovaný rošt jednoduchou manipuláciou , pomocou dvoch teplu odolných drevených nástavcov , a priliehavé , kónusovo tvarované veko , zabraňujúce šíreniu nezdravého dymu do ovzdušia(!)“. Koniec citátu (síce som si ho vymyslel , ale určite je to v návode tak nejako napísané!)
A tri dni pred „grilovačkou“ minúť pol nádrže pohonných hmôt v aute zháňaním vhodných prísad do marinády , do ktorej naložíme naporcované kúsky diviačieho mäsa , ktoré pol roka skladujeme v mrazničke len a len na túto príležitosť je tiež luxus !
V určený deň (väčšinou v sobotu) sa to začne . Skoro na všetkých prímestkých „záhradkách“ , v záhradách pri rodinných domoch , na vyhradených turistických priestranstvách ale aj , len tak pri sídliskovom bloku alebo , dokonca , priamo na jeho balkóne , pozorné oko vnímavého človeka zhliadne ruch okolo dymiaceho sa priestoru pri griloch . Priľahlé priestory sa zapĺňajú rôznym pomocným „grilovacím“ materiálom . Grilujú výhradne len chlapi , takže hlavne pivom a domácou slivovicou a stoly kde sa bude hodovať zas naopak – jedine ženy , dopĺňajú rôznymi zeleninovými šalátmi a zaručene originál-jedinečnými domácimi (väčšinou jogurt , kôpor , cibuľka) dressingami a chutným , priamo pred vašimi očami čerstvým , (v Lidli!!) pečeným pečivom a chlebom .
Potom nastáva ta chvíľa , keď po poldňovej čakacej dobe , urobení , špinaví a spotení , sadáme na nepohodlné , neohobľované drevené lavice bez operadla a v predklone , zmenšujúc si pri tom nevedome priestor v žalúdku , rôznymi skúsenosťami z takýchto akcií , chmatáme po tom najkrajšie prepečenom kúsku mastnej krkovičky , pridávame si v slanine obalenú(!) klobásu z ktorej nám na stehná okapuje chladnúca , ale voňavá masť , ktorú si stierame kúskom chleba . Všetko namáčame do „Francuzskej“ horčice (vyrába : U N I . A holding s.r.o Žilina ) .... s neskutočným sloganom na víčku :
„Kdekoľvek Ťa nohy zanesú ,
na každom mieste sveta ťa čaká ona .
S horčicou na stole pred sebou ,
sa budeš cítiť ako doma“ . (to som si nevymyslel , to je tam fakt napísané!!)
Následujúca časť „grilovačky“ sa nesie v znamení zvukov . Je ťažko písmenkami vyjadriť zvuky nadšenia , neskutočného blaha a pocitu z radosti , že nič neprihorelo a každý je spokojný . Len tak na ukážku , zopár slovných spojení , ktoré je možne počuť najčastejšie :
„To bolo niečo úúúžasnééé“ ... hmmmm
„Nenachádzam slov“ ... grg , grg
„To sa vám vydarilo , tak o týždeň u nás , dobre“?? ... fúúú
No a záverečné zapíjanie pivom , vínom a pálenkou (musíte vydržať až do tmy aby susedia verili , že sa dobre bavíte!) , ktoré prináša pomalé zvyšovanie intenzity hlasu , prekrikovanie medzi sebou aby každý počul tu neskutočnú historku čo sa nám kedysi dávno prihodila (a ktorú už každý aspoň sto krát počul) , pikantnejšie vtipkovanie a nechcené rozlievanie nápojov po stole , zapríčinené týmto zapíjaním : ... „aby sa nám nechytilo žalúdka“, alebo ... " kapurkovááá - hik" , je vyvrcholením celého procesu prežierania a opíjania sa v sobotu a v štátne sviatky . A to upratovanie po akcií radšej ani nespomínam . Do ticha noci nesie sa hrešenie pána domáceho pri čistení mriežky na grile , pripitá pani domáca stále nevie čí občiansky preukaz to našla pri plote tesne vedľa , s prepáčením , vygrcanej kôpky grilovaných špecialít !!
O koľko krajšie bývalo niekedy ranné sobotné prebudenie , keď sme pri valendách mali nachystané červené trenírky s bielym pásom , tričko , krátke nohavice s trakmi , kockovanú flanelovú košeľu , hrubé ponožky a „pionierky“ na obutie a pri dverách zbalený ošarpaný ruksak v ktorom bol peceň voňavého chleba , kilo špekáčikov , pol boka slaniny , zopár cibúľ a fľaša piva (pre ocka) a červenej malinovky (pre nás a nečakaného hosťa) !
A išlo sa pod les , urobili sme si ohník , na tenkých prútikoch sme zastrúhali (vlastnoručne!) hrot , nastokli do vejárika nakrájanú slaninku a do kríža na koncoch zakrojené špekáčiky a opekali . Kvapky masti zo slaniny zachytávali na krajce chleba , bez zbytočných komentárov sa najedli , chlapi „začúrali“ pahrebu (ak v nej boli ešte vložené zemiaky na pečenie tak sme ich len tak obtreli a jedli) a s úsmevom na tvári a pesničkou na perách :...“ už sme prišli z výletu , nezmokli sme a sme tu“ (!) sa šťastní vrátili domov .
Na záver sa priznám , že najradšej stolujem doma , založím si obrúsok pod bradu , uchopím „strieborný“ príbor a cez plamienok sviečky pozorujem ako sa mení úsmev mojej spolu stolovníčky (manželky) po každom súste mnou upečenej kačice s mnou urobeným knedlíkom a červenou kapustou . To že sa jej po každom súste zväčšuje aj druhá brada , to jej neprezraďte . Ono ju to skrášľuje a spyšnela by !!!
Nemám nič proti „grilovačkám“ – len ich nemám rád . Nemôžeme (mať radi) všetci – všetko !
Ale! Aj grilovačka je lepšia, ako stráviť voľné popoludnie s rodinou v nákupnom centre, predsa len sa koná na vzduchu a keď sa dogriluje dokonca aj na čerstvom vzduchu.
Alebo grilovačka doma, s dobrým kvasnicovým pivkom (jedným) je úžasná... užívať si pokoj a kľud po boku milovanej osoby :)
Po skusenostiach v USA a Canade je to sposob takmer denneho kucharenia nielen v lete ale pocas celeho roka ani mraz neprekaza. Ja som si nan zvykla velmi rada.
A nie je to len pri partiach, ale vari sa takto bezne pre rodinu.
Beznou vybavou balkona alebo zahrady je vacsinou plynove BBQ, ktore ma aj prirucny horak pre WOK a tak kuchtime aj bez zapalovania vsetkych horakov. Kuchyne tak ostavaju ciste aj pre tych, ktori sa nestravuju len v restauraciach.
A takto sa vari vsetko aj prilohy, niekedy aj polievky, aj sa pecu paje, brownies, ci ine dobroty hoci ako desert casto leti iba zmrzlina.
NIe je to uplne tak, ako som viac razy citala, ze sa opeakju iba burgery a hot dogs, hoci decka bez toho nebudu.
Naviac sa tu casto pred hotovenim jedla napr. ryby, niektore syry a trebarz morcacie ci kuracie prsia jemne priudia. Dobrotka uzasna.
Po navrate domov ostavam pri tomto zvyku urcite.
Ale vas popis p. Stefan s tou palickou niekde pod horou je tiez vabny.
Tu si na razniku namiesto slaninky opekame oblubeny coko-marshmalows kolacik "S-mores".
Vase prispevky su nielen chutne ale aj zabavne a osobne za ne dakujem. Zelam vam vela zdravia, aby ste sa dostali do dobrej formy receptami, ktore vam nepripominaju nemocnicnu stravu ale ktore lubite.
Pekne leto a navarte si a papajte ako vam najlepsie chuti. Iba to je spravne rozhodnutie.
Prilohy tvoria vacsinou roznorode salaty, /knedliky nepoznaju/, ryzu znesu ale obycajne k obrovskemu steaku casto velkemu ako tanier daju iba 1 zemiak /co mna uplne zo zaciatku vydesilo/.
Aj preto tu mame problemy najst rozne typy a druhy.
napr. maso na rolady som nevedela najst mesiace, kym mi neporadili musim ist do speci obchodu/.
Ozaj sa orientuju aspon 4 -5cm steaky.
S tou grilovackou je to ako hovoris. Na tie " trampske " (ja som nikdy netrempovala, iba pestovala vysokohorsku turistiku) opekanie spekackov si velmi rada zaspominam. Bolo to vzdy nieco zvlastne - spravit si v prirode veceru, aby sme nemuseli do restauracie. Mam najkrajsie spomienky na aketo chvile niekde vysoko na horach. ked pridu deti a griluju na terase vikendovu veceru tak mi to vobec nepripomina tie nadherne chvile pri ohniku v prirode.
Som rada, ze ta tu zasa po dlhej dobe vidim.
a máš pravdu, teraz keď sa ide grilovať, chystáme sa nato týždeň a skončí to presne tak ako píšeš... ale my chodíme grilovať na chalupu, takže treba všetko doma pripraviť a preniesť na chalupu... teším sa keď sa na tú chalupu presťahujeme, to bude celkom iné grilovanie a hlavne grilovanie je o stretnutí s rodinou a priateľmi a je celkom jedno či pri tom sedíš na drevenom klátiku a v ruke nad ohňom držíš paličku so špekáčikom, alebo sedíš v drevenom altánku za stolom a vedľa na grile sa smaží veľký kus mäsa...
U nas "grilovacka" vyzera takto: ohnisko z kamenov, zivy ohen, na sedenie spilene kmene a "samliky", tri dlhe razne, spekacky a slaninka na hrebienky, tri gavalce chleba a odkvapkavame a odkvapkavame tu mast na ten chlebik :)