Mama mala trinásť rokov, keď starká čakali jej najmladšieho brata. Starká už tušili, že sa blíži ich chvíľa, tak ešte zamiesili na chlieb, aby bolo dosť kým sa znovu postavia na nohy, stihli ho zamiesiť, vyváľať do slameničiek, aj pec začali kúriť a v tom to prišlo. Starkej sa venovala babica a chlebu mama. Podľa inštrukcií od starkej mama vymietla pec, nasádzala chleba a starká jej ešte stihli povedať, že sa od pece nemá hnúť a chlieb bude upečený vtedy, keď bude búchať.
Mama si sadala k peci na šamlík, sedela a čakala a počúvala a čakala, ale v peci ticho. Už sa jej v tom teple aj driemalo, ale bála sa zaspať, aby ten chlebík neprepočula. Našťastie sa k starkej vybrala suseda, že hádam bude treba s niečím pomôcť. Našla mamu pri peci, chlebík rozvoniaval do ďaleka, ale už začalo byť cítiť pripáleninu. Pec otvorila, jeden z chlebov vytiahla, obrátila a hánkami prstov poklopala po spodnej kôrke. Ozval sa dutý zvuk a tetka vyhlásila: "Už búcha, už ho máš upečený!!"
Chlieb bol trochu pripálený, ale zjesť sa dal a mama nás, svoje dcéry, dôkladne poučila, ako má chlieb búchať.
To keď ja som bola v pôrodnici mužovi síce práčka oprala ponožky, ale nemala rebrík aby vyliezli na šnôru. A tak v práčke uschli a také stuchnuté ich môj muž vyťahoval z práčky a obúval si ich. Ale bude to asi dedičné: syn sa vrátil z pionierskeho tábora a v kufri mal veci tak isto uložené ako som mu ich ja zabalila. Že vraj sa bál, aby nič nezabudol, tak ani nič nevyťahoval......
@jarunka , moj otecko vzdy nacinal pecen chleba a najskor pokrizoval nozom spodnu stranu chleba tiez 3 x kym ho nakrojil.
Kej ja robim moj chlieb snaqzim sa, aby bol dobre vykysnuty kym ho dam piect a nepopraskal, ale obcas sa mi to tirez pritrafi ze popraska.
A ešte jedna vec sa mi pripomenula.Nemala som rada spodné kôrky, bývali dosť upečené a akési lepkavé oproti tým vrchným a keďže sa pec kúrila drevom, občas v nich boli zapečený kúštiček uhlíka. A starká so starkým ma vždy napomínali, že keď nebudem jesť spodné kôrky, nebudem mať červené líčka. Tak som jedla a viete že mám tie líčka červené? Ani by som až také nemusela mať -:))))))))))))
inak ja vzdy peciem skor mensi bochnicek a viem, ze mi vydrzi dobry chlebik tak maximalne 2-3 dni, potom, aby nesplesnel ho zacnem susit na struhanku..tiez nikdy u nas nejde do kosa. Inak vsimla som si, ze aj ak slovak odide do sveta, dlho netrva a chlieb mu chyba....neviem si predstavit zit bez chleba, aj ked viem, ze prezit by sa to dalo...ale nechcem. A ak sa da, radsej budem piect aj trikrat do tyzdna. Len doteraz som neklopkala na spodok, tak to asi zacnem robit, aby som aj ja vedela ako chlebik bucha :)
nás mama tiež učila, že chlieb sa má ukladať len tmavou kôrkou nadol, nikdy nie naopak aby sme chlebík neurazili, že omrvinky patria sliepočkám a nezjedený chlieb sa usuší a zjedia ho naše králiky...
asi je to tak, že čo sa človek naučí ako dieťa posúva potom neskôr svojim deťom a aj keď nemáme ani zajace ani sliepky snažila som sa naučiť svoje deti, že chlieb si treba vážiť, či už ten doma upečený alebo ten z obchodu...
@sovka veľmi pekne si to napísala, milé spomienky.... a o tých červených líčkach mi ani nehovor. Čo som sa najedovala ako malá, keď ma všetky tetky v dedine štípali na líčka, že aká som chutná, červenolíca :-) strašne som sa na to hnevala...