Varecha.sk a TV Varecha sú internetové stránky plné receptov vydavateľstva OUR MEDIA SR a.s. © 2009 - 2024.
Recepty, fotografie jedál, videá a ďalší obsah na Vareche je chránený autorskými právami. Viac info.
Varecha využíva súbory cookies, všetky recepty bežia na serveroch firmy Webglobe - Yegon.
Made in Slovakia Vyrobené na Slovensku
Čiže nejaký výber - nehrozilo. Keď som tam žila už v 96-om roku, to už bolo VŠETKO - a tým myslím naozaj všetko, aj to, o čom sa u nás ešte ani nechyrovalo. Obrovská záplava tovaru, hlavne západného. Len sme oči otvárali :)
Samozrejme, že bol dostupný len pre majetnejších - obrovské sociálne rozdiely boli viditeľné. Človek vychádzal zo supermarketu, s plným košom, a pred ním stáli babičky - v jednej ruke sušená ryba, pod kabátom fľaša domácej - a predávali....
Ale to, čo spomína Sovka - poznám z rozprávania mojich známych a rodičov:)
Manžel chodieval na služobku aj do Astrachane,vždy ich niekam zaviedli na exkurziu.Takto navštívil fabriku na zpracovanie kaviáru/ doniesol domov asi kg konzervu,neviem či by mi stačil dnes celý dôchodok aby som ho mohla kúpiť/ celá výroba išla na export.
Potom ich zobrali na Kaspik loviť jeseterov.Zážitok to bol úžasný,ale ešte lepší bol keď hnedˇjedného začali zpracovávať na Uchu /rybia polievka/Vyčistili,vymáchali vo vodičke,kde okolo ešte plávali vnútornosti,ktoré tam hodili.Rybár bol asi smädný ,hodil do vody plecháč pripútaný na reťazy a s chuťou sa napil.Keď bola ucha hotová podávali ju v plechových miskách,manžel vyjedol rybu,ktorá bola mimoriadne dobrá a zbytok išiel tam odkiaľ prišiel.
To bol jeden z dôvodov prečo sa u nás 30 rokov nevarila rybia polievka ani na Vianoce.
Nezabudnem na moju úplne prvú návštevu - najprv po vystúpení z lietadla, keď ma doslova ovalil typický pach moskovského ovzdušia - tie ich pohonné hmoty smrdia úplne inak, ako naše:), a ďalej, keď ma mama poslala kúpiť "buločky" do klasických potravín na vedľajšej ulici. Vošla som dnu, a vzápätí som sa na opätku obrátila - ovalil ma strašný smrad "rybaciny" :) Keďže mama tvrdila, že tam sú "najlepšie", vonku som sa nadýchla, a vošla som znova. Buločky boli malé žemličko-rožky:), ale boli čerstvučké - akurát že trochu napáchnuté tým pachom:)) Alebo môj nos bol plný pachu - už som to nevedela rozoznať...A napriek tomu, že pokladníčky mali elektrické pokladne - na môj úžas si po vyjdení pokladničného bloku celý nákup znova prerátali - na klasickom drevenom počítadle:)! Síce som v tej chvíli nepochopila ten systém, ale otec mi potom doma vysvetlil, ako to vlastne počítajú:))
Takže hneď vedľa supermarketu malý obchodík s počítadlami:))
Krajina paradoxov a rozdielov.
A odvtedy som najlepší boršč jedol iba vtedy, keď si ho navarím. Možno bol aj v CAPATOVE ešte lepší, ale kto si to má pamätať?