Zeleninová polievka
Zeleninová polievka

Zeleninová polievka s jačmennými krúpami

marienka44 - fotkamarienka44, 4. apríla 2021

V tlakovom hrnci mi zostal kvalitný vývar po uvarení údeného mäsa a údených rebierok. Uvarila som z neho ľahkú zeleninovú polievku s geršľou (jačmenné Zobraziť celý popisV tlakovom hrnci mi zostal kvalitný vývar po uvarení údeného mäsa a údených rebierok. Uvarila som z neho ľahkú zeleninovú polievku s geršľou (jačmenné krúpy), vývar som ale zriedila vodou. V spomienkach som sa vrátila do detstva, lebo naša nebohá mama nám ju občas varila.

4
porcie
30 minút
príprava
30 minút
na 100 °C

Suroviny

 (mrkva, petržlen, zeler, kaleráb, stonkový zeler)
 veľké
kúsok  (nemusí byť)
 sterilizovaný
Postup

 1. 1

  Vývar po údenom mäse som precedila, lebo spolu s mäsom sa varili aj koreniny, ako bobkový list, celé čierne korenie a nové korenie. Časť vývaru som použila do veľkonočnej plnky na polievanie rožkov. Zbytok vývaru som rozriedila s vodou, aby nebol taký koncentrovaný a slaný.

 2. 2

  Do zriedeného vývaru som pridala očistenú a na väčšie kusy pokrájanú koreňovú zeleninu, 1 neošúpanú cibuľu , 1 celý strúčik cesnaku a na kocky pokrájaný jeden zemiak. Po chvíli varu som ešte pridala na sitku vodou prepláchnuté jačmenné krúpy a pre farbu trochu sladkej červenej papriky. Keďže vývar bol slaný, už som neprisáľala. Na záver som dala pol malej konzervy sterilizovaného hrášku Bonduelle, ktorý mi ostal z iného jedla. Hrášok preplachujem na sitku vodou. Je mäkký, netreba dlho variť. Varíme do úplného zmäknutia zeleniny a krúpov. Odstavíme z ohňa a pomrvíme nejaké bylinky. Ja som dala ligurček. Polievka mi veľmi chutila, malá príjemnú, nie veľmi intenzívnu údenú chuť a nebola mastná (viď malé oká v polievke). Mala som zmenu v mojom jedálničku. Vyskúšajte!

  Zeleninová polievka s jačmennými krúpami - obrázok 2
 3. 3

  Jačmenné krúpy (ľudovo geršľa) sú zdravé, výživné a lacné. Majú skvelú orieškovú chuť, dokážu chrániť pred cukrovkou aj niektorými typmi rakoviny. Pomáhajú pri trávení, pri detoxe, lebo majú veľa vlákniny. Aspoň tak tvrdí Dr. Igor Bukovský. :-)

  Zeleninová polievka s jačmennými krúpami - obrázok 3

Diskusia k receptu

farbuska
Aj my sme mávali v detstve podobnú polievku. Niekedy bola namiesto krúpov ryža.
1x finczi
finczi
Veru aj my sme doma jedávali podobnú. Úsmevná spomienka na nedávne a predsa dávne časy...
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia