Základná bešamelová omáčka fotorecept

pusta - fotkapusta, 20. februára 2012
Základná bešamelová omáčka (fotorecept)
Foto: pusta

Včera som potrebovala spraviť základnú bešamelovú omáčku k inému receptu. Postupovala som podľa kuchárskej knihy Francúzska kuchyňa od Jany Martinicovej. Táto omáčka je základom, Zobraziť celý popisVčera som potrebovala spraviť základnú bešamelovú omáčku k inému receptu. Postupovala som podľa kuchárskej knihy Francúzska kuchyňa od Jany Martinicovej. Táto omáčka je základom, ktorý sa používa do lasagni, cannelloni, gréckej musaky a mnohých iných jedál. Tvorí základ dalších omáčok ako napr. Mornay, Nantua, Normandia, Aurore...a iných, podľa toho, aké dalšie korenie a prísady do nej použijeme. Základné ochutenie bešamelovej omáčky je soľ, muškátový oriešok a mleté čierne korenie.

1 dávka
porcia
5 minút
príprava
22 minút
tepelná úprava

Suroviny

30 g
40 g
500 ml studené
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti strúhaný
Postup

 1. 1

  Maslo v hrnci rozpúšťame na najnižšom plameni, aby sa nespálilo.

  Základná bešamelová omáčka (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do rozpusteného a rozohriateho masla pridáme múku.

  Základná bešamelová omáčka (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Stále miešame, cca 2 - 3 minúty, až vznikne svetlá zásmažka...,

  Základná bešamelová omáčka (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Za stáleho miešania postupne prilievame studené mlieko a povaríme 20 minút.

  Základná bešamelová omáčka (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Hotovú základnú omáčku osolíme, okoreníme mletým čiernym korením a strúhaným muškátovým orieškom. Táto základná omáčka je pripravená k dalšiemu použitiu. Omáčka Aurore - do tohoto základu sa pridá v predpísanom množstve paradajkový pretlak. Korenenie ostáva rovnaké. Omáčka Nantua - do základu sa pridá smotana a račie masielko, postup pridávania má svoju špeciálnu technologickú úpravu. Omáčka Normandia - sa výraznejšie korení a ked je hotová, pridá sa hustá čerstvá smotana. Omáčka Mornay - do základu sa pridá predpísané množstvo strúhaného tvrdého syra a hubového výťažku.

  Základná bešamelová omáčka (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

marijanka712
dik za rp dobre je ho mať po ruke a preto ukladám i ked nie som kamarát s múkou v jedlách , ale občas to treba aj takéto mať po ruke dik za rp
salinka
Presne tento bešamel používam už roky. Na zapekanú rybku, mäsko, alebo zeleninu... a posledných rokoch na lasagne.
soncya
@pusta , vyskúšaj rozdeliť mlieko tak, že 1/2 nahradíš vývarom (trebárs aj hubovým), chuť je výraznejšia a ušetríš si mlieko! :-))
Mlieko veľmi zahlieňuje, tak nie je zlé ho občas vynechať.
marcy
metlička ma zbavila nočnej mory z hrudiek,ušetrím riad ...nemusím cediť a rozvárať :-))
redakcia
Odpoveď od @pusta : @soncya , z hľadiska šetrennia máš síce pravdu a je to dobrý nápad. ale potom to už nebude bešamelová omáčka. bude síce pripomínať bielu omáčku Velouté, ale ani velouté omáčka to nie je.Velouté omáčka sa pripravuje podobne ako bešamelová, avšak s tým rozdielom, že sa miesto mlieka použije rovnaké množstvo vývaru. Podľa druhu použitého vývaru sa aj nazýva ako napr. teľacia, rybacia a iné. do základnej omáčky Velouté sa pridáva soľ, mleté čierne korenie a na záver ešte smotana a niekoľko kvapiek citronovej šťavy, nič iné, teda ani vaječné žltky nie. Omáčka Velouté vychádza z omáčky svetlej základnej francúzsky nazývanej ako Sauce blonde de base.
jegor
Pekný postup, ale ale zasmažka sa roby že najprv muka a potom tuk a zaklad bešamelu je žltok
redakcia
Odpoveď od @pusta : @jegor , nikde som sa v literatúre nedočítala, že zásmažka sa robí tak, ako píšeš ty. podľa mojich vedomostí, že sa múka opraží na sucho, som sa stretla len v dietologii a robí sa tak zo zdravotných dôvodov.
2. základnú bešamelovú omáčku som robila podľa Francúzskej kuchyne od Jany Martinicovej. ani vo francúzskych kuchárskych knihách, ani vo Wikipedii, ani na iných weboch sa nepíše, že sa robí inak, ako som napísala v recepte. a do základnej bešamelovej omáčky sa naozaj nepridáva vaječný žltok. bešamelová omáčka bola prvýkrát uvedená r. 1651, v slávnej francúzskej kuchárskej knihe Le Cuisinier od Francois Pierre La Varenneho a bola pomenovaná na počesť markíza Louisa de Béchameila. avšak za smerodatný sa považuje recept Louise Saulniera, ktorý uverejnil v knihe Le repertoire de la Cuisine z roku 1914. vaječný žltok sa tu do nej nepridáva a múka sa opraží v rozohriatom tuku. áno, žltok sa pridáva do niektorých omáčok, ktorých základom je základná bešamelová omáčka. niektoré z nich som v recepte spomenula.
1x karpos
vladkaku
... jéj, super postup od "Pusty", super info od redakcie, pekný deň :-)))
janger
Vyborny zakladny recept...Na vsestranne pouzitie.
micanela
vcera som videla reklamu na praskovu zakladnu bielu alebo hnedu omacku - nic proti ale to fakt nemusim.
takze si ma naozaj potesila klasickym poriadnym receptom
pusta
@micanela , tiež neverím kupovanému bešamelu z obchodu :-)
mám z toho radosť, že teba sa môj základný klasický postup páči a že som ťa potešila klasickým poriadnym receptom "Step by Step".
potešenie je aj na mojej strane :-)
dakujem za uznanie.
zifi
V recepte je uvedene, ze : " Omáčka Nantua - do základu sa pridá smotana a račie masielko". Co je to račie masielko?
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia