Vyprážané pirôžky
Vyprážané pirôžky

Vyprážané plnené pirôžky videorecept

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 23. januára 2024

Tieto lahodné kúsky sme si kedysi kupovali v stánkoch a okienkach na ulici a náramne nám chutili. My sme si vyprážané plnené pirôžky pripomenuli Zobraziť celý popisTieto lahodné kúsky sme si kedysi kupovali v stánkoch a okienkach na ulici a náramne nám chutili. My sme si vyprážané plnené pirôžky pripomenuli a s radosťou nachystali aj v našej kuchyni. Sú skvelé a preto odporúčame pripraviť si ich aj teraz počas fašiangov.

30 (+ kysnutie) minút
príprava
3 minúty/kus minút
tepelná úprava

Suroviny

Cesto:
550 g
1 ks (42 g) čerstvé
330 ml
3 PL
štipka
2 PL
1 ks
1 ks (uvarený v šupke)
Čokoládovo-oriešková plnka:
100 g
100 g mleté
podľa potreby (na zriedenie)
Maková plnka:
150 g mletý
100 g
2 PL
podľa potreby (na zriedenie)
Na vyprážanie:
 (alebo masť)
Postup

 1. 1

  Do 100 ml vlažného mlieka pridáme lyžicu cukru, rozdrobíme droždie, premiešame a necháme vzísť kvások.

 2. 2

  Na pracovnú dosku nasypeme múku, pridáme zvyšok cukru, soľ, vajce, olej a nastrúhame vychladnutý uvarený zemiak. Pridáme vykysnutý kvások a postupne pridávame aj zvyšné vlažné mlieko podľa potreby. Vypracujeme cesto, ktoré prikryjeme a necháme 40 minút kysnúť.

 3. 3

  Medzitým pripravíme plnky. Mletý mak vymiešame so slivkovým lekvárom, pridáme pomarančovú šťavu. Podľa potreby na zriedenie aj mlieko. Čokoládovú nátierku zmiešame s mletými orieškami, podľa potreby môžeme tiež zriediť troškou mlieka. Obe plnky porozdeľujeme na rovnako veľké kúsky a vypracujeme na malé valčeky.

 4. 4

  Vykysnuté cesto rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm, pokrájame na obdĺžničky, na ne ukladáme valčeky plnky, zvinieme a spoje dobre popritláčame. Vytvoríme pirôžky.

 5. 5

  Vyprážame v rozohriatom oleji. Podľa chuti môžeme posypať cukrom.

Diskusia k receptu

SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia