Ovocné koláče
Ovocné koláče

Vianočné ovocné koláčiky

sweetlaab - fotkasweetlaab, 10. decembra 2017
Vianočné ovocné koláčiky
Foto: sweetlaab

Tradičné sladké pečivo - Mince fruit pies - britského pôvodu, ktoré sa servíruje počas vianočnej sezóny v anglicky hovoriacich krajinách. Sú naplnené zmesou sušeného ovocia a voňavého korenia.

24
porcií
90 minút
príprava
15 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
300 g
2 PL
150 g
5 PL
1 ks ( + extra na glazúru)
Plnka:
220 g (zmiešané: hrozienka, brusnice, slivky, ...)
2 ks (nasekané)
150 ml čerstvá (z 1 pomaranča)
3 PL
2 PL
1/4 ČL
1 štipka
1 štipka mleté
1 štipka
1 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Jemne nakrájame všetky prísady do plnky približne rovnakej veľkosti. Vo veľkej miske premiešame kúsky ovocia, nakrájané jablká, koreniny. Rozpustíme cukor v rume a pomarančovej šťave a nalejeme ju na zmes. Prikryjeme a necháme stáť cez noc.

 2. 2

  Nasledujúci deň znova premiešajte zmes a podľa tradičného receptu vložíme do čistých suchých pohárov minimálne na mesiac pred použitím (voliteľne).

 3. 3

  Na prípravu pečiva: preosejeme múku a potom ju zmiešame s maslom. Pridáme preosiaty cukor, vaječný žĺtok, vodu a premiešajte všetko na cesto. Spravíme bochník, zabalíme do plastového filmu a potom ho vložíme do chladničky na hodinu.

 4. 4

  Predhrievame rúru na 180 °C a pomastíme 12- dielový muffinový plech. Cesto položíme na pomúčenú dosku a vyvaľkáme až do hrúbky asi 2 mm. Vyrežeme kruhy tak, aby zapadli do otvorov na muffiny až do výšky asi 3 - 4 cm, naplníme každý koláčik s veľkou čajovou lyžičkou plnky (ale nepreplňujeme) a zakryjeme hornú časť každého koláčika iným kruhom pečiva, alebo použijeme formičky s rôznymi tvarmi, ktoré vyrežeme na vrchné cesto koláčikov. Okraje cesta utesníme a potrieme vaječným žĺtkom pre glazúru.

 5. 5

  Pečieme asi 15 minút. Necháme niekoľko minút vychladnúť, pomocou malého nožíka uvoľníme koláčiky z plechu. Podávame teplé, alebo pri izbovej teplote.

 6. 6

  Viac informácií je na mojom blogu http://danieladanaphotographer.blogspot.sk/2017/12/christmas-fruit-mince-pies-vianocne.html

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Konečně zas něco nového, neotřelého, krásného a hlavně lákavého. Moc se mi líbí, moc!
@Mijaita (10.12.2017 23:45) , @Haji , ďakujem Vám. Mňa zaujali tieto koláčiky nielen že sú zdravšie, ale aj ich kreatívnosťou, môžu sa použiť rôzne formičky na vrchné cesto podľa voľby. V jednom časopise som dokonca videla aj formičky, ktoré spravili krásne zimné zvieratká na koáčiky, ako nap. malá srnka, ale také formičky som zatiaľ u nás nevidela ....

1x haji