Šťuka s dubákovou omáčkou

redakcia - fotkaredakcia, 2. júla 2009
1440 minút
príprava
50 minút
tepelná úprava

Suroviny

3-4 kg
2-3 PL
60-75 g
50-70 g
3-4 strúčiky
2-3 ks
150 g
2 hrste

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Rybu po vypitvaní zbavíme šupín a žiabrí, poumývame, vytrieme do sucha a po bokoch urobíme priečne zárezy. Dôkladne ju potrieme soľou a koreninami (bazalku pridáme až tesne pred tepelnou prípravou), pokvapkáme citrónovou šťavou a necháme odstáť 24 hodín na chladnom mieste.

 2. 2

  Nadrobno nakrájanú slaninu mierne posmažíme a spolu s roztlačeným cesnakom pomelieme na jemnom mlynčeku. Šťuku dôkladne ponatierame touto zmesou a maslom (dbáme na to, aby sa jej dostatok dostalo najmä do zárezov a brušnej dutiny). Nakoniec to isté spravíme s bazalkou.

 3. 3

  Pripravíme si viac vrstiev alobalu, pričom vnútornú ponatierame bravčovou masťou, na ktorú položíme rybu a dôkladne ju zatočíme a uzatvoríme. Pečieme na prírodnom rošte asi 50 minút. V polovici pečenia rybu obrátime na druhú stranu.

 4. 4

  Po dokončení tepelnej prípravy rybu naservírujeme na ozdobnú oválnu misu, pridáme prílohu a spolu prelejeme omáčkou. Nakoniec pridáme ozdobne upravenú oblohu (šalátové listy, červené reďkovky, olivy s kapiou, vňať, cherry rajčiny, surové uhorky, limetky).

 5. 5

  Príprava omáčky: huby namočíme do vody asi na 1/2 hodiny a potom ich uvaríme v slanej vode. Pripravíme si zásmažku z oleja a múky a pridáme smotanu a syry. Za stáleho miešania necháme syry roztaviť a prejsť varom. Pridáme 2 roztlačené strúčiky cesnaku, huby aj s vývarom a za stáleho miešania dovaríme.

 6. 6

  Na zjemnenie omáčky pridáme trochu šťavy z limetky. Ako prílohu podávame usmažené zemiaky alebo kroketky.

Diskusia k receptu


Zatiaľ 2 komentáre
Vymazať
br stuka syr smotana dubaky kombinacie sa biju navzajom draha stuka sa stratila takze keby som pouzila lacne file nik to nespozna
Vymazať
vynechala by som syr smotanu a zasmazku zaliala iba vyvarom s hubami a dovarila ako prilohu by som pouzila bagetky