Foto: hviezdickaz
20 minút
na 80 °C
na 80 °C
Postup
-
1
Slivky umyjeme, prepolíme, zbavíme kôstok a naukladáme do pohárov. Zalejeme ich horúcim prevareným nálevom a sterilizujeme 20 min. / 80 st.
Rozhodne treba zalievat kompoty s vychladnutym nalevom! Vzduch pocas pomaleho zohrievania sa vypudi z pohara a nastane vakuum. Ked zalejes teplym resp. horucim, skracujes ddobu ohrevu a tym aj dobu na vypudenie vuduch. bubliniek. Moze sa kompot po case pokazit. Odporuca sa pri sterilizacii pomaly ophrev a nasledne okamzite ochladenie. To docielime tym, ze pohare vyberieme po uplynuti casu strilizacie /ta zavisi od druhu ovocia, jeho zrelosti ap./ hned von a este pomozeme im otocenim hore dnom. Lahsie vzduch unikne.
Aj ja sterilizujem skoro vsetko 20 min. pri 80°C, ako Ty. :-)
staral, oberal. Ostatok robila moja manželka,
moja mamička aj babka. Neviem ako. Naučím sa! Mám výbornú slivku
"Čačiansku lepoticu". Sladučká, mäsitá, tučnejšia ako Bystrička, po rozpolení kôstka vypadne. No nezavaríš ju ? Potom ma čakajú ringlóty a neskoré ríbezle a černice. Zase budem hľadať recepty.
Ako môžete napísať, že bublinky nestihnú ujsť ak zalejete horúcim nálevom :-) Uhorky tak zaváram bežne, dokonca bez sterilizovania.
A nesúhlasím ani s tým okamžitým ochladením, práveže je lepšie, keď poháre chladnú pomaly, v podstate sa dovárajú, a hore dnom z toho dôvodu, aby sa do nich nedostal vzduch, lebo viečko je zaliate obsahom pohára, takže mu nepomôžeme uniknúť, ale zabránime vniknutiu :-)
Ja síce v dnešnej dobe už nič nezávaram, ale rodičia mali obrovskú záhradu plnú ovocných stromov a kríkov. V podstate celé detstvo a mladosť som prázdniny trávila zaváraním kompótov a varením lekárov. Skutočne nikdy sme poháre neotáčali hore dnom a ani sme ich ničím neprikrývali, práve naopak. Po vytiahnutí z horúcej vody sme ich položili na plech a nechali vychladiť. O chvíľu bolo počuť, ako sa viečka vťahujú.
A nebranili sa ti lekari? :-)
Och ty liško podšitá se sokolím zrakem! haha
My jsme poháre balili, ale nepravracali. Prevracali jsme iba poháry s marmeládou, zakrytou celofánom a zugumkované /ty se nikdy nebalily/. Jak ochladlo, po otočení na "nohy" bylo vidno "vcucnutý" celofán a dole většinou ostala mezera. Tak si to pamatuju.
No veď to raz vyskúšaj :)
Samozrejme, že to bol lekvár a samozrejme z ovocia, nie sme kanibali.
Mám taký pocit, že to prevracanie pohárov je prežitok z čias, keď ešte neboli dnešné viečka. U nás sa neprevracali ani poháre s celofánom. Pamätám si ešte aj poháre so skleným viečkom, pod ktoré sa vkladalo také červené gumové tesnenie. Či sa tie museli otáčať už neviem.
Obyčajná školská fyzika z ľudovej školy ; ako môže uniknuť vzduch z prevrátenéhoí pohára ?