Lahmacun - turecká pizza fotorecept

pusta - fotkapusta, 10. marca 2015
Lahmacun - turecká pizza (fotorecept)
Foto: pusta

Lahmacun je v podstate tenká placka z kysnutého cesta s pestrou zmesou mletého jahňacieho mäsa so zeleninou, petržlenovej vňate a rôznych korenín pikantnej chuti, označuje sa tiež ako turecká pizza, avšak pripravuje sa aj v Grécku a v arabských krajinách, konzumuje sa horúca, z nápojov sa k nej podáva jogurtový Ayran a placky sa zvyknú pokvapkať citrónovou šťavou. Názov pochádza z "lame na dschun", čo v arménčine znamená mäso na cesto.

8 kusov
porcií
30 minút
príprava
12 - 15 minút
na 220 ventilátor °C

Suroviny

600 g
21 g
1 CL
300 ml
2 CL
1 PL
Náplň:
500 g
1 ks
2 - 3 strúčiky
4 ks
1/2 ks
1 zväzok
1/2 ks
1 CL
1/2 CL
2 CL
podľa chuti
podľa chuti
4 PL
podľa chuti

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Do misy som dala jemne pomleté jahňacie mäso, na drobno pokrájaný cesnak, na drobno posekanú pálivú sušenú papriku, na jemno pokrájanú cibuľu,...

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  ...pridala som na malé kocky pokrájanú čerstvú kápiu, na malé kocky pokrájané paradajky rímsku rascu, mletú škoricu, soľ,...

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  ...sladkú mletú červenú papriku, čerstvo mleté čierne korenie, domácu paradajkovú šťavu, posekanú petržlenovú vňať,...

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  ...všetko som dôkladne premiešala a hotovú náplň som odložila do chladničky odpočívať, aby sa prepojili všetky chute, kým som pripravila cesto.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Do misy som preosiala múku, zmiešala so soľou, do jamky v múke som dala rozdrobené čerstvé droždie, posypala som ho cukrom, zaliala časťou vlažnej vody, ked kvások na teple vykysol - asi 15 minút, pridala som olej a zamiesila som polotuhé lesklé pružné hladké cesto za postupného pridávania zvyšnej vlažnej vody, ktoré som nechala na teple vykysnúť prikryté čistou utierkou do dvojnásobného objemu asi 1 hodinu, údaj o spotrebe vlažnej vody je orientačný, záleží od kvality a vlhkosti múky, suchá múka potrebuje viac a vlhká múka potrebuje zase menej vody.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Ked cesto vykyslo, dala som ho na dosku, nemusela som podsypávať žiadnou múkou, lebo nelepilo, z cesta som vytvarovala valec a rozdelila som ho ostrým nožom na 8 približne rovnakých častí,z každej časti som spravila bochníček, prikryla som bochníčky čistou utierkou a nechala som ich ešte 15 minút podkysnúť.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Bochníček vykysnutého cesta som položila na teflonovú foliu, rozvaľkala som ho na tenký kruh o veľkosti taniera a o hrúbke asi 1 - 2 mm, miesto vaľkania môžete vyťahovať na tenučko rukami...

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  ...na rozvaľkaný kruh cesta som rovnomerne rozotrela náplň z mäsovej zmesi, opatrne som preniesla na rozpálený plech, ktorý som nechala rozpáliť predtým v rúre vyhriatej na 220 stupňov C...

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  ...piekla som pri tejto teplote asi 12 - 15 minút.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Horúce Lahmacun som podávala priamo po vybratí z rúry, každý si pokvapkal citrónovou šťavou náplň podľa svojej chuti, piekla som len po jednom kuse naraz, zatiaľ som prichystala vždy dalšie na pečenie.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Lacmahun je veľmi chutné pikantné jedlo, ktoré je zložené z jemne mletého jahňacieho ev, hovädzieho mäsa, čerstvej zeleniny s výraznými koreninami a zároveň osviežujúce po citrónovej šťave, podáva sa horúce hned po vybratí priamo z pece, často sa pridáva ešte čerstvá petržlenová vňať, z nápojov sa podáva najčastejšie jogurtový nápoj Ayran, je to tradičné jedlo tureckej kuchyne, môže mať rôzne varianty s rôznou teplotou a odlišným časom pečenia, na nete je veľa výborných verzií tohoto jedla, je populárne tiež v arabských krajinách, Grécku, Arménsku a v krajinách Blízkeho Východu, predpokladá sa, že jedlo vynašli už Asýrčania aj s technikou prípravy, pôvodne sa pieklo Lahmacun v kamenných peciach.

  Lahmacun - turecká pizza (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu