Dusené hovädzie mäso
Dusené hovädzie mäso

Kavurma fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 23. apríla 2017
Kavurma (fotorecept)
Foto: cesminaz

Výborné a veľmi obľúbené jedlo :-)

90 minút
príprava

Suroviny

1,5-2 kg
50-80 g 82%-né
0,5-1 KL
podľa chuti
podľa potreby
podľa potreby na podliatie

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si 1,5-2kg hovädzej nožiny, ktorú nakrájame na stredne velké kocky. Ja používam tuto čast mäsa skoro na všetko, na 90% varím len s týmto mäsom. Guláše,na šťave, sviečkovú, kavurma..atď. Dokonca robievam aj rezne :-) Nedám na toto mäso dopustiť, po uvarení/dusení je mäkkučké, šťavnaté a rozplýva sa :-) Občas sa ma niektorí varecháč pri niektorom recepte opýtal, že ktorú čast hovädzieho som použila, no vedela som odpovedat len tolko ze "na guláš" :-) A to preto, lebo ja toto mäso kupujem pod názvom "gulaschfleisch" :-) No teraz už viem,ze sa to volá "Nožina" a po maďarsky "Lábszár" :-) A preto to sem pre tých, ktorých to zaujíma pridávam :-)

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do panvici na rozpálený olej dáme mäso. Osolíme ho a na strednom plameni zakryté necháme, aby si samo pustilo dostatok šťavy. Ked už mäso pustilo všetku šťavu čo sa dalo, stíšime plameň a zakryté dusíme za občasného miešania do mäkka. Mne to zmäklo za 1,5 h a medzitym som 2x podlievala pod mäso vodu. Vždy treba podliat len málo, ono sa to má dusiť a nie variť :-)

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Za 1,5 h som mala mäso mäkkučké. Trocha šťavy musí zostať pod mäsom. Teraz pridáme 0,5-1kl oregano, ja sypem od oka zo sáčku. Dajte radšej menej než viac, lebo príliž vela oregana dá horkú chuť. A napokon aj maslo, medzi 50-80g :-) Celé necháme spolu 5-10 minutiek pomaly spolu prevrieť.

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Mäsko je jemné a rozplýva sa v ústach. Maslo dodá nielen chuť, ale aj zahustí šťavu. Šťava tam má byť len akurát, aby udržiavala mäso vždy šťavnaté :-) Oregano dodá mäsu velmi dobrú chuť, my používame túto kombináciu dost často :-)

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Kedže Kavurma sa výborne hodí do Tortíl/Dürüm, tak som zopár urobila :-) Kludne si môžte dat nato aj jogurtový dressing, alebo ju zapíjať ayranom ;-)

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  A pravdaže ani ryža nemohla chýbať :-)

  Kavurma (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Znova si dobre navarila Cezminka.S tou tortilou by som si dala hneď teraz:-)U mňa za 5*.
V Čechách je to kližka. I u nas je velmi oblibena. Hlavne ty kližky! Vaříme z ní guláš, pečeme v troubě, dusíme stejně jako ty! S oreganem někdy vyzkouším. Já ráda dost hrubého pepře. A rýži s nudličkama, ano, to je vynikající jídlo, vynikající kus masa. A z kližky a morkové kosti je nejlepší masový vývar!