Horehronské pečené zemiaky fotorecept

janazjarku - fotkajanazjarku, 13. septembra 2010

Jedného dňa pred veľa rokmi ma suseda pozvala na horehronskú zemiakovú večeru. Ja zemiaky veru môžem v akejkoľvek podobe, ale takto upravené ma priam nadchli a tak sa s tým skvelým receptom podelím aj s Vami, lebo práve nedávno som ho "oprášila" a prekvapila novomanžela :-)

3
porcie
15 minút
príprava
60 minút
na 200 °C

Suroviny

1 kg
125 g
125 g
250 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Neošúpané zemiaky /ideálna veľkosť priemer 3 cm/ riadne vydrhneme kuchárskou kefkou a dáme na suchý plech. Na každý zemiak dáme pár zrniek soli. Zakryjeme alobalom a pečieme vo vyhriatej rúre na 180 stupňov 20 minút. Po 20 minútach alobal odstránime a teplotu zvýšime na 200 stupňov a za občasného "pregúľania" pečieme ešte 40 minút /záleží od druhu zemiakov/

  Horehronské pečené zemiaky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Cesnak podľa chuti /ja samozrejme veľa/ roztlačíme a vymiešame s maslom. Väčšiu nádobu vytrieme cesnakovo-maslovou hmotou.

  Horehronské pečené zemiaky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Upečené horúce zemiaky vysypeme do nádoby, ktorú prikryjeme a zemiaky prehadzujeme pokiaľ sa neobalia v masle a cesnaku. Nemiešame !! Veríte , neveríte tieto zemiaky chutia, ako tie čo sme ako deti vyťahovali z horúcej pahreby pri starej mame. Chutili neopísateľne, lebo sme ich piekli tajne a zemiaky samozrejme pochádzali z družstevného lánu :-D Takže toto je nostalgická spomienka už len ten popol chýba :-) Zemiaky chutia najlepšie s bryndzou a kyslou smotankou, ale ani tavený syr nie je na zahodenie :-) Dobrú chuť k obyčajnému dedinskému jedlu !

  Horehronské pečené zemiaky (fotorecept) - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Ďakujeme Janka a určite pripravím. Zemiaky v akej koľvek forme môžu byť.
@evas13 určite ti budú chutiť ak si tiež "krumplíková" chcela som dať do názvu krumpeľ, ale poplietla by som vyhľadávač :-D
júúúúj ,tie teda vyzeraju eňo-ňuňo ..veru urobím a s kyslím mliečkom (to som nemala ani nepamätám-hamba mi )