Foto: daniella9
Ghí, ktoré sa získava z masla vyrábaného z kravského alebo byvolieho mlieka, patrí k základným ingredienciám, indického kulinárstva. Môže sa zdať, že pre ľudí Zobraziť celý popisGhí, ktoré sa získava z masla vyrábaného z kravského alebo byvolieho mlieka, patrí k základným ingredienciám, indického kulinárstva. Môže sa zdať, že pre ľudí v našej zemepisnej šírke je to zcela neznáma súčasť jedla, avšak podobne sa takto v minulosti spracovávalo maslo aj u nás:-) Po dlhom čase som sa konečne aj ja dostala k tomu, že som skúsila si ghí pripraviť doma:-)
Postup
-
1
V nerezovom hrnci s hrubým dnom som si roztoppila maslo. Roztápala som ho pomaly na čo najslabšom plameni. Robila som ho zatiaľ 1x (ale rozhodne nie naposledy:-)), tak som roztápala vždy po 100 g. Použila som 82% maslo, t. j. obsahuje min. 82 % mliečneho tuku. Treba si dať pozor na rôzne napodobeniny masla - Maslíčka, Maselka, Masielka, Balady a pod., pretože je to mix rastlinných a živočíšnych tukov. V jednom prípade, ked som si pozrela zloženie, tak toto ,,maslo' obsahovalo 2% mliečneho tuku...O__o . To preto tá nízka cena.... Všetko čo sa volá inak ako maslo, nie je maslo:-).
-
2
Ked sa maslo roztopilo, pridala som dva klinčeky. Klinček dodá ghí osobitú delikátnu vôňu.
-
3
Maslo obsahuje približne 20 % H2O. Z roztopeného masla sa začne vyparovať voda a oddeľovať mliečna bielkovina, ktorá sa začne usadzovať na dne a vystupovať na povrch (mne sa dne hrnca nič nevytvorilo a nechcela som zbytočne riskovať, aby sa mi ghí neprepálilo). Vystúpenú bielu penu som zbrala lyžicou a odkladala bokom. Môže sa použiť v iných jedlách, ja si ju dám dnes do ovsených vločiek. Takto som postupovala s každým maslom. Dočítala som sa, že tento proces trvá od 30 minút až niekoľko hodín a taktiež sa ghí ešte znovu zohrieva. Kedže nie som taký expert v kuchyni, mne to trvalo trošku menej:-)
-
4
Zostala mi číra zlatá tekutina.
-
5
Aby bolo ghí čo najčistejšie, scedila som ho cez sitko a vreckovku do skleneného pohára.
-
6
Použila som sklenený pohár od kávy. Z 500 g masla mám skoro plný pohár ghí:-)
Ja by som asi ani také jedlo nevarila, keď mám potom prať mastnú utierku a prelievať z kastróla do pohára slovenské prepražené maslo. Bude to maslo trvanlivejšie, alebo chutnejšia indická ryža? Vysvetli mi to prosím @Daniella9 za akým účelom to takto robíš?
Odpoved je jednoduchá:
Proste ma to baví a páči sa mi indická kuchyňa:-) Je to radosť z varenia, a z toho, že sa učím niečo nové.
A vôbec mi neprekáža, že to trvá dlho, popravde, ked som ho dnes robila, nemala som dojem, že by mi to trvalo nejako extra dlho a bolo to nejako pracné. Ked to porovnám s varením bazového sirupu, tak ten bol oveľa pracnejší:-)
Ked si pozrieš niečo o ghí na internete, dozvieš sa veľa zaujímavých vecí - napr. vydrží veľmi dlhý čas bez toho, aby ho bolo nutné uskladniť v chladničke, obsahuje mnoho látok a vitamínov dôležitých pre ľudský organizmus ako vitamíny A a E, minerály sodík, draslík, vápnik, fosfor, či železo, a celkovo je prospešné pre naše zdravie, či už pre zrak, zdravú pokožku, optimálne trávenie, je tiež vhodné pre ľudí, ktorí majú komplikácie spojené s konzumáciou mliečnych výrobkov a takto by som mohla pokračovať ešte dlho:-)
Tak prečo to nevyskúšať? Ghí má úplne iné vlastnosti ako maslo, a tie klinčeky mu dodajú vôňu, ktorá sa mne osobne veľmi páči. Nie je to, len ako ty píšeš, chuť rozpusteného slovenského masla s klinčekom. Pri masle musíš dávať veľký pozor, aby ti nezhorelo, ghí sa neprepaľuje. Ked vychladne, má konzistentnú formu a môžeš si ho natrieť na pečivo.
A že sa mi zašpiní pri tom jeden kapesník? No a? Ved to je detail, ktorý ma nijako neobmedzuje.
A prečo stále používať to isté na varenie? Ozvláštniť kuchyňu je podľa mňa obohacujúce, človek sa naučí nové veci a získa nový pohľad na to, čo doteraz poznal a posunie sa dalej, ak mi rozumieš.
Vieš, podľa mňa má veľa ľudí taký negatívny pohľad. Pozerajú sa na mnoho vecí tak, že: ,,Načo to budem robiť, ved je okolo toho toľko roboty, je to samá piplačka, načo mi to vlastne bude, ked si olej pohodlne kúpim v obchode...' Ked sa človek takto pozerá na svet okolo seba, prichádza o mnoho skúseností a pritom si to ani neuvedomuje....
Popravde, z tvojho komentu cítim negativizmus, bez urážky:-) Trošku optimizmu by nezaškodilo:-)
dakujem, držím palec, nech sa vám podarí:-)
@Jerica , Jarka na čo používaš takéto ghee do akého jedla?
@hubat á,Jarka , najskôr si to musím spraviť , ešte sa len učím ako to využijem keď to spravím, myslím, že pri oprážaní kde používam viac menej maslo, ako dnes som oprážala hlivu, papriku, cesnak, cibuľu , ale aj pri pečení , vidím v tom celkom zaujímavú chuť, dnes som veru piekla pivnický kysnutý koláč a myslím si , že určite by nebolo na závadu to do cesta pridať, v tom recepte používam olej z vlašských orechov , možno by sa hodilo aj toto (nemám pocit ,že by to bolo prepražené) , určite aj tebe sa stáva,keď zohreješ,nie pražíš maslo a necháš vychladnúť na spodu v nádobe zostane vodová tekutina a maslo je ako zrazené , určite sa nedá natierať, Jarka a Daniela , keď to vyskúšam , určite ti dám vedieť . Až teraz som si prečítala pred komenty :-) Peknú nedeľu obom :-)
Ako som písala v návode. V obchode je dôležité vybrať si to správne maslo:-) Najlepšie výberové:-)
dakujem, snažila som sa, aby sa mi to podarilo:-)
ide o tuk, ktorý dlho vydrží, pri smažení mäsa či iných potravím neprihorí ako maslo, ale má maslovú chuť, čím je prakticky chutnejšie ako olej či bravčová masť. Kto to vyskúšal, už nepoužíva olej na vysmážanie. Treba mať len odvahu a trpezlivosť si ghee pripraviť. Vďaka @daniella9 za ďalší príspevok...
krásne voňavé, stále chodím ovoniavať:-D
@hubata , taketo prepustené maslo sa robilo aj v minulosti, ked naše staré mamy mali dostatok masla, chladničky neboli, to by sa pokazilo a týmto prepúšťanim si tak povediac chránili zásoby, pretože sa nemusí ani v chladničke skladovať , ja ho používam výhradne pod zeleninu, v zeleninovej polievka má nezameniteľnú chuť, s ničím iným, do ryže, do cestovín, jeho chuť je neopísateľná, proste moj maslový olej
rozumiem:-)
je to možné s tými usadeninami:-) robila som prvýkrát, tak som nechcela riskovať, že by zhorelo:-)
každopádne, pokiaľ ide o maslo, snažím sa kupovať kvalitné maslo, vždy hovorím, nie je maslo ako maslo, a to čo sa vydáva za maslo ale volá sa inak, nie je maslo už vôbec:-) maslo sa odlišuje, dôležitý je podiel mliečneho tuku, vždy si preto pozerám údaje na zložení a hľadám čo najlepšie maslo
@js9mxd
hoci je ghí vyrobené z masla, má iné vlastnosti už vo svojich základoch - chemických väzbách, ked si dáte na panvicu maslo a rýchlo s ním nepracujete, začne dymieť a zhorí vám, pri ghí sa vám to nestane,
ako písala @havino :
už v minulosti sa tak uchovávalo maslo v takejto forme, pretože maslo vám po určitom čase začne žltnúť na okrajoch a to už nie je dobré, ale takto prečistené vydrží oveľa dlhšie
Čím je obsah sušiny vyšší, tým je potravina mikrobiologicky stabilnejšia, a dlhšie vydrží. Kdeže by mali v Indii chladničky! Je to vlastne z núdze cnosť, skúsenosť predošlých generácií. Nuž, keď niekto preferuje normálne maslo, nech. My si vyskúšame toto "prepustené" , teda zbavené vody a ešte iných látok. Klinčeky milujem a určite majú aj antimikrobiálne účinky, takže hor sa na to. Vyskúšame, uvidíme.
Jari, @hubata , o tomto sa už dávno písalo tu, a bolo aj video, kde to bolo dosť názorne ukázané, len tam to ten kuchár robil dôslednejšie a to "prepúšťanie" opakoval viackrát, aby mal čo najčistejšiu tekutinu. Tak, ako to tu viacerí vysvetľovali, nie je to len obyčajné prepustené maslo, ale tým, že sa tá biela časť (pena) zvrchu odoberá, získa sa odolná zmes, dobrá na tepelnú úpravu, neprepáli sa .......ale nebudem znovu opakovať, čo je tu už popísané. Dokonca ho aj tu (v BA?) tuším predávajú, v obchodoch zdravej výživy, takže niečo na tom bude. lebo to nie je len ob yčajné maslo. A možno to ešte raz skúsim.
To by som chcela vidieť ako vyprážate rezne na našom priemyselne vyrobenom masle, može byť aj 110 %-né .......
Jediný @js9mxd - pochopil.
Zbytočne dlhá diskusia o ničom, lebo poriadne nečítate recept a ani tie moje otázky. Takže tak priatelia nie je ghee ako ghí a nie je babkine prepustené maslo ako priemyselne vyrobené maslo .......
A na vyprážanie sa hodí práve pre bod vzplanutia, obyčajné maslo má 120-150°C, prepustené maslo 252°C. Pre porovnanie rafinovaný repkový olej má 204°C, extra panenský olivový olej 191°C, pokrutinový olivový olej 238°C a rafinovaný slnečnicový olej 227°C, bravčová masť 188°C.
porovnanie rôznych olejov a tukov podľa bodu vzplanutia: en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point...
Takže @hubata , vyprážať na obyčajnom masle a na prepustenom je rozdiel.
nemyslím, že diskusia je o ničom
a pokiaľ ide o maslo, treba si vedieť vybrať, ako som už spomínala, ak budem mať možnosť použiť maslo z domácej výroby, tak použijem to:-)
Hoci nie je totožné s pravým indickým ghí, ale aj tak je vhodnejšie ako použiť len maslo:-)
nech sa Vám podarí:-)
Preco popierat kvalitu osvedcenych technik kuchyn /pocnuc nasimi starymi materami/ ked to pracuje dnes aj v tych najmodernejsich a kdekolvek na svete snad prave napriek kvalite dnesnych vyrobkov.
Pravdu povediac, radsej privitam tento recept aby priblizil obraz tym, ktori sem prichadzaju novi, ako teraz uz stovky bezne sa opakujucich receptov, ktore okrem toho ze uvedu "...takto to robim ja"... nie su nicim zaujimave /to nechcem hovorit o tych ozaj skvostoch nasich slovenskych - tie su tu pokladom kuchyne alebo tych, co povedia nieco nove co pomoze pri ich tvorbe, trebarz aj kvoli celiatike/.
Dakujem, ze som mohla vyjadrit svoj nazor bez dalsej velkej polemiky.
som veľmi rada, že sa vám podarilo:-) a že sa vám páči tá klinčeková vôňa:-)
no veru, také byvolie maslo by som veru aj ja rada vyskúšala, ale neviem, či by som na svk zohnala nejakého byvola:-D
@daniella9 Inak super recept. Nedávno som uvažovala nad ghee a teraz som sa opäť navnadila, takže vyskúšam :)
napríklad sa môže zamiešať do ovsenej kaše:-)
skusala som uvarit ghi, no po vychladnuti mi nechce stuhnut.Co robim zle?:(
posielala som vám ohľadne ghí správu, ale napíšem to pre istotu aj sem.
Ghí nestuhne okamžite, ale nejaký čas to trvá. Nakoniec však stuhne, nemajte obavy:-) Za predpokladu, že ste postupovali podľa postupu:-)
rozum oklameš, ale jazyk nie!
a hneď budete vedieť aký je rozdiel medzi obyčajným roztopeným maslom a ghi. Maslo sa vyrába v podstate rovnako (v pricípe), či doma, alebo priemyselne, (ako študentka som brigádovala v mliekarni) to že má 82-85% tuku, to je preto, že to maslo ešte obsahuje vodu a trochu cmaru. (To je to "čisté maslo" )Ale ghi to už neobsahuje lebo tým pomalým pražením sa to z neho vyparí, a pena sa zozbiera. Namiesto masla skúste dať na hociktoré cestoviny ghi, a uvidíte ten rozdiel. Bryndzové halušky , alebo rezance s tvarohm sú s ghi priam božské.
Schválně by mě zajímal váš názor na tzv. "kuchyňský omastek" z dob našich prabáb. Skládal se stejným dílem z hovězího loje, vepřového sádla a přepuštěného másla. A dával se do všeho - i do buchet.